به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : شنبه ، 10 آبان 1399

رونمایی از پنج رقم جدید پنبه در گلستان تا پایان امسال

رئیس موسسه تحقیقات پنبه خبر داد

رونمایی از پنج رقم جدید پنبه در گلستان تا پایان امسال

» سرویس: علمي و فناوري - پژوهشي

رئیس موسسه تحقیقات پنبه از رونمایی از پنج رقم جدید پنبه در استان گلستان تا پایان امسال خبر داد و گفت: از میان این ارقام، «خورشید» نخستین رقم رونمایی شده در سال جاری است.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، قربانعلی روشنی با اعلام این خبر افزود: یک رقم دیگر پنبه نیز تا پایان هفته جاری و سه رقم باقیمانده پس از نامگذاری در کمیته «نامگذاری و معرفی رقم» تا پایان امسال و به مناسبتهای مختلف رونمایی میشوند.

وی با اشاره به اینکه «تولید رقم» از شاخصهای ارزیابی موسسات تحقیقاتی است، تصریح کرد: از زمان تشکیل این موسسه در گلستان در سال 75 تا سال 89 فقط چهار رقم جدید پنبه معرفی شده بود، اما از سال 90 تا 93 و در سایه تلاش محققان، پنج رقم جدید پنبه معرفی میشود.

روشنی اضافه کرد: در برخی کشورهای جهان از جمله آمریکا سالانه سه3 رقم پنبه و در ترکیه هر سال یک رقم پنبه معرفی میشود و ایران با معرفی سالانه 1،25 رقم پنبه، روند رو به رشدی در این زمینه داشته است.

وی با اشاره به ویژگیهای ارقام جدید پنبه در گلستان تصریح کرد: افزایش تولید از پنج تا هشت تن درهکتار، کوتاهتر شدن دوره رشد از 185 روز به 120 روز، قابلیت همزمان رسی زیاد غوزهها، مقاومت نسبی در برابر تنش خشکی و شوری خاک و قابلیت برداشت ماشینی از مزایای این ارقام هستند.

رئیس موسسه تحقیقات پنبه، علت افزایش تولید این ارقام را کشت متراکم آن برشمرد و گفت: به دلیل شکل ظاهری بوته این ارقام، افزایش تعداد و تراکم بوتهها، هیچ آسیبی به دیگر بوتهها نمیزند و لذا با افزایش سه تا چهار برابری بوتهها، تولید نیز افزایش خواهد یافت.

روشنی، عدم تنوع ارقام پنبه را از مشکلات و دغدغههای کشاورزان گلستانی برای کشت این محصول اعلام کرد و افزود: با تنوع ارقام، حق انتخاب کشاورز برای انتخاب صحیح رقم متناسب با شرایط زراعی و اقلیمی افزایش مییابد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، کاهش تعداد آبیاریها و کاهش حداقل یک مرحلهای عملیات تنک یا وجین کردن، علاوه بر رفع دغدغه کشاورزان، هزینههای تولید این محصول استراتژیک را کاهش میدهد.

بر اساس این گزارش، گلستان که زمانی با کشت افزون بر 180 هزار هکتار پنبه به منطقه «طلای سفید» مشهور بود، در سالیان اخیر با افت شدید سطح زیر کشت این محصول مواجه شده و اکنون سالانه 12 تا 13 هزار هکتار به کشت پنبه اختصاص مییابد که عمدتا از ارقام ساحل، گلستان و ارمغان است.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 7-10-1393, 10:28

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا