به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 14 مرداد 1400

قطر تحت فشار اعضای شورای همکاری از موضع خود عقب نشست

«بشیر عبدالفتاح»، پژوهشگر سیاسی مرکز مطالعات سیاسی و استراتژیک «الاهرام» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در قاهره درباره طرح شاه عربستان برای نزدیکی روابط مصر و قطر گفت: این اقدام در پی آشتی بین کشورهای حاشیه خلیج فارس و بازگشت سفرای امارات، بحرین، عربستان به دوحه قابل پیش‌بینی بود.

عبدالفتاح درباره دلایل مصر و قطر در قبول طرح آشتی عربستان به رغم اختلافات سیاسی بین دو کشور گفت: قطر تحت فشار کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از موضع خود عقب نشسته و آشتی و نزدیکی با قاهره را پذیرفت.

این کارشناس سیاسی مصری افزود: مصر نیز به دلایل متعددی این طرح آشتی را پذیرفت که از جمله آن اصل ضرورت نزدیکی با همه کشورهای عربی است که مصر به آن اعتقاد دارد و دوم، نیاز مصر به توقف حملات سهمگین رسانه‌ای است که شبکه قطری الجزیره علیه مصر در پیش گرفته بود و سوم، درخواست مصر از قطر برای تحویل رهبران جماعت اخوان المسلمین است که از سوی قاهره محکوم به خشونت بوده و احکام قضایی علیه آنها صادر شده است.

بشیر عبدالفتاح تاکید کرد: مصر از طریق آشتی با قاهره به دنبال پیشبرد روابط اقتصادی خود با دوحه است بخصوص در سایه مشکلات مالی که اقتصاد مصر با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

این پژوهشگر سیاسی مصر در عین حال تاکید کرد که نزدیکی واقعی دوحه-قاهره نیازمند اقدامات عملی از سوی دو کشور است.

شهر قاهره پایتخت مصر روز شنبه گذشته شاهد تحرکات جدیدی در راستای اجرای طرح «عبدالله بن عبدالعزیز» شاه سعودی در حمایت از توافق میان دولت‌های مصر و قطر بود.

برقراری آشتی مصر و قطر در مراسم استقبال «عبدالفتاح سیسی» رئیس‌جمهور مصر از «خالد بن عبدالعزیز تویجری» رئیس‌ دفتر و فرستاده ویژه شاه سعودی و «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» فرستاده ویژه «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر آشکار شد.

در این دیدار راه‌های اجرایی‌کردن طرح شاه سعودی در جریان اجلاس ریاض و تاکید بر التزام همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس به مصوبات این اجلاس درباره سیاست حمایت از مصر و سهیم شدن در تقویت امنیت و ثبات آن و حمایت از توافق میان کشورهای عربی به ویژه مصر و قطر بررسی شد.

نهاد ریاست‌جمهوری مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد: مصر چشم انتظار دوره جدیدی است که در آن اختلافات گذشته کنار گذاشته می‌شود.

این نهاد تاکید کرد: حساسیت مرحله کنونی مقدم شمردن وحدت صفوف و تلاش صادقانه با نگاهی مشترک برای تحقق آمال و انتظارات ملت‌های عربی است.

محور اصلی اختلافات میان مصر و قطر حمایت‌های دوحه از اخوان المسلمین که اپوزیسیون اصلی فعلی در مصر هستند، می‌باشد.

ناظران معتقدند این دیدار نشان دهنده نزدیک شدن به بازگشت کامل روابط میان مصر و قطر است، روابطی که پس از برکناری محمد مرسی رئیس جمهور مصر در سوم ژوئن 2013 دچار تنش شده بود.

تنش سیاسی مصر و قطر در پی انتقادهای دوحه از نظام سیاسی مصر پس از برکناری محمد مرسی که مورد حمایت دوحه قطر داشتن بالا گرفت. دوحه درهای خود را به روی مخالفان قدرت انتقالی جدید گشود و شبکه تلویزیونی الجزیره نیز علیه دولت جدید مصر برنامه پخش می‌کرد که مقامات مصری برخی از خبرنگاران این شبکه تلویزیونی را بازداشت و فعالیت این شبکه را محدود کردند.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 1-10-1393, 12:59

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی