به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 14 مرداد 1400

آمریکا باید 8 افغان دیگر را از زندان «گوانتانامو» آزاد کند

«اسماعیل قاسمیار» مشاور کمیسیون بین‌المللی شورای عالی صلح افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل اظهار داشت: «شاه ولی»، «خیالی گل»، «عبدالغنی» و «محمد ظاهر»، پس از 10 اسارت در زندان آمریکایی گوانتانامو، به افغانستان تحویل داده شدند.

وی تصریح کرد: دولت افغانستان و شورای عالی صلح از آمریکا خواسته است: 8 نفر دیگر از افغان‌هایی که سال‌هاست در این زندان اسیر هستند را آزاد و به افغانستان تحویل دهد.

این عضو شورای عالی صلح گفت: در مدت بیش از یک دهه گذشته 220 نفر از اتباع افغانستان به ظن دست داشتن در اقدامات تروریستی در زندان آمریکایی گوانتانامو نگهداری می‌شدند که تعدادی از آنان فوت کرده و تعدادی دیگر در چند مرحله آزاد و به خانواده‌هایشان تحویل داده شدند.

وی در ادامه تصریح کرد: 4 نفر از زندانیانی که 2 روز قبل از زندان گوانتانامو آزاد شدند، بزودی به خانواده‌هایشان تحویل داده می‌شوند.

قاسمیار اظهار داشت: درخصوص 4 زندانی آزاد شده از گوانتانامو هیچ سندی که بتواند ارتباط آنان با طالبان را تأیید کند وجود ندارد و این زندانیان بیش از 10 سال بدون هیچ جرمی از سوی آمریکایی‌ها در زندان نگهداری می‌شدند.

وی تأکید کرد: دولت افغانستان از نگاه حقوقی وظیفه دارد خواستار آزادی دیگر اتباع این کشور از زندان گوانتانامو شود، زیرا آمریکایی‌ها طی بیشتر از 10 سال نتوانستند سندی را مبنی بر همکاری آنان با شبه نظامیان طالبان و القاعده ارائه کنند.

این عضو شورای عالی صلح اظهار داشت: با آزادی این 8 زندانی که دولت افغانستان و شورای عالی صلح خواستار آزادی آنان شده‌اند دیگر هیچ زندانی تبعه افغانستان در زندان گوانتانامو باقی نمی‌ماند.

برخی گزارش‌ها حاکی است: آزادی 4 زندانی افغانستانی که 2 روز قبل از زندان گوانتانامو آزاد شدند به درخواست «محمد اشرف غنی» رئیس جمهور این کشور بوده است.

سال گذشته نیز آمریکا 3 تن از فرماندهان ارشد طالبان را با یک نظامی آن کشور که چند سال در اسارت شبه نظامیان طالبان بود، معاوضه کرد.

«حامدکرزی» رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز بارها از آمریکایی‌ها خواسته بود: زندانیان افغان را از زندان گوانتانامو آزاد و به دولت افغانستان تحویل دهند.

وی همچنین هئیتی را برای بررسی و بازدید از وضعیت زندانیان افغان، به زندان گوانتامو فرستاد و آن هئیت نیز توانست با تعدادی از زندانیان ملاقات و از وضعیت آنان باخبر شود.

زندان گوانتانامو، یکی از مخوف‌ترین زندان‌های آمریکا در جهان است که هزاران زندانی آن، از کشورهای مختلف به ظن مشارکت در اقدامات تروریستی، بدون محاکمه نگهداری و تحت شکنجه قرار می‌گیرند.

«باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا پیشتر وعده داده بود زندان گوانتانامو را تعطیل می‌کند اما تا کنون به این وعده خود عمل نکرده و هنوز هم تعدادی زیادی از شهروندان کشورهای مختلف در این زندان نگهداری می‌شوند.

گروه‌ها و نهادهای حقوق بشری همواره از وجود این زندان ابراز نگرانی کرده و خواستار تعطیلی آن شده‌اند.

به اعتقاد کارشناسان سیاسی و نظامی افغانستان، آزادی 8 زندانی افغان که هنوز در زندان گوانتانامو زندانی هستند می‌تواند راه را برای پیشبرد صلح افغانستان هموار سازد.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 1-10-1393, 12:59

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی