به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 14 مرداد 1400

مال دنیایی که وفا می‌کند / «وقف»؛ یادگاری ماندگار

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، همیشه زیر گوشمان زمزمه کردهاند که هیچکس بعد از مرگ از مال دنیا بیش از یک کفن با خودش نمیبرد یا بهتر است بگوییم مال دنیا وفا نمیکند؛ اما کم نیستند افرادی که سخاوت را از باران به ارث برده و مال دنیا را با بیعت سبز آینهها گره زده و آن را جاودانه کردهاند.

همان پیشتازان مسیر روشنایی که کوله بار سفر به شهر نور را محکم بستهاند، پشت پا به مال دنیا و دل به دریا زدهاند؛ همانهایی که نردبانی از جنس نور به سوی آسمان برپا کردهاند و راهی سرزمین سبز حضور شدهاند.

واقفان باران مهر و رحمت، عیش دنیا را به تجارت پرسود بذل سرمایه در راه ثواب بخشیدهاند و در ساحل دریای مواج محرومیت، سایبان محبت را برای یک ماندگاری ابدی علم کردهاند.

دستهایشان بوی باران میدهد، شاید هم خود بارانند و مأمور، تا ببارند بر کویر تشنگی و سیرابش کنند و براندازند نسل خشکسالی را، یا التیامبخش دردهای مردمانی باشند که در شورهزار محرومیت به امید بارش رحمت زندهاند.

وقف این زلال جاری بیانتها، زایش مجدد امید در دل جوانههای غرق در محرومیت را رقم میزند، گلستان بیخزان و آزمونی برای محک بندگی است. میراثی جاودان که غبار فقر را از چهره جامعه میزداید.

*وقف بخششی بیمنت و احیاگر حس نوعدوستی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه در گفتوگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: وقف، احسانی ماندگار است که تداومبخش انسجام و وحدت در جامعه اسلامی است.

حجتالاسلام سید محمدباقر حسینیاراکی با تأکید بر رفع برخی از تنگناهای جامعه توسط وقف، گفت: نیکوکارانی در جامعه هستند که دارایی خود را داوطلبانه در راستای رفع مشکلات جامعه بهکار گرفته و با بخشش بیمنت خود نوعدوستی را در جامعه احیا میکنند.

وی وقف را همچون چشمهای جوشان و همیشه جاری و اقدامی خداپسندانه عنوان کرد که از طریق آن میتوان بخش عمدهای از مشکلات جامعه را رفع کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه اهمیت وقف از دیدگاه دین مبین اسلام را متذکر شد و افزود: در اهمیت وقف همین بس که نخستین واقف پیامبر عظیمالشأن اسلام بودهاند.

*وجود 1549 موقوفه منفعتی و انتفاعی در کرمانشاه

حسینیاراکی از ایجاد 52 وقف جدید طی سالجاری در استان کرمانشاه خبر داد و گفت: از این تعداد 26 وقف مربوط به منطقه اورامانات است.

وی تعداد کل موقوفات استان کرمانشاه را 349 و با محاسبه مساجد، یکهزار و 549 مورد اعلام کرد و افزود: فروش اوراق مشارکت وقفی در استان کرمانشاه برای ساخت مواردی همچون بیمارستان تخصصی و مجتمعهای خوابگاهی دانشجویان در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه به جایگاه این استان در زمینه وقف اشاره کرد و افزود: چهار دانگ از 6 دانگ شهر کرمانشاه موقوفه بوده و استان کرمانشاه در جایگاه ششم در کشور قرار گرفته است.

*احیای 11 هزار و 200 هکتار از اراضی وقفی

حسینیاراکی از آزادسازی 11 هزار و 200 هکتار از اراضی موقوفهای استان کرمانشاه از دست موقوفهخواران خبر داد و گفت: برای احیای موقوفات و مبارزه با موقوفهخواری باید فرهنگسازی کرد.

وی با تأکید بر لزوم اعتمادسازی در بین مردم در خصوص اجرای نیات واقفان، بیان داشت: در همین راستا برای تثبیت موقوفات یک هزار و 700 مستأجر موقوفهنشین شناسایی شدهاند.

*وقف هدیهای ابدی برای خدمت عمومی

یک واقف کرمانشاهی نیز به خبرنگار فارس گفت: وقف سنتی اسلامی است و در اصل هدیهای ابدی برای خدمت عمومی و جلب رضایت الهی است.

علیاصغر اکبرپور در مورد موقوفات خود نیز خاطرنشان کرد: حسینیه حاجاکبری در شهر کرمانشاه یکی از موقوفاتی است که افتخار میزبانی عزاداران حسینی را دارد و چهارمین حسینیهای است که در شهر کرمانشاه علم شده است.

وی افزود: این حسینیه 50 سال است که عاشقان اباعبدالله در شبهای محرم مراسم سوگواری سالار شهیدان را در آن برپا میکنند و حتی بیمار فلج هم در این حسینیه شفا یافته است.

این واقف کرمانشاهی از اثراتی که وقف بر زندگی خود و فرزندانش داشته سخن گفت و بیان داشت: هر ریالی که در این راه خرج کردهام، خداوند صد برابرش را به خانوادهام ارزانی داشته است.

اکبرپور خاطرنشان کرد: با نگاه و توجه امام حسین(ع) به زندگیام، فرزندانم نیز حسینی بار آمدهاند و اینها همان سرمایههای ارزشمند من هستند که در معامله با خداوند نصیبم شده است.

وی به وقف عتیقهجاتی به ارزش میلیاردها تومان از داراییاش اشاره کرد و افزود: برای جلب رضایت خداوند مسجد قبا، دبیرستان رضوان حکیم و 30 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در یکی از روستاهای کرمانشاه نیز وقف کردهام.

*آرزوی ساخت بیمارستان

این واقف کرمانشاهی به آرزویش برای ساخت بیمارستانی که زمینش را خودش وقف کرده بود اشاره و خاطرنشان کرد: امیدوارم مسئولان استانی هرچه سریعتر این کار ناتمام را تمام کنند.

اکبرپور اخلاص در عمل وقف را مورد تأکید قرار داد و گفت: اگر کاری از روی ریا نباشد و تنها به خاطر رضای خداوند باشد، قطعاً مایه سربلندی و عزت در دنیا و آخرت خواهد شد.

وی مال دنیا را هدیه و عطیهای از جانب خداوند دانست و بیان داشت: پس بهجاست که انسانها نیز از هدایایی که خداوند به آنها عطا فرموده در راه کمک به بندگانش بخشش کنند.

*وقفی برای ترویج فرهنگ قرآنی

یک واقف کرمانشاهی دیگر که خانهاش را وقف تعلیم قرآن کرده بود به خبرنگار فارس اظهار کرد: وقف اموال در راه خدا موجب ماندگاری آن میشود.

محمدرضا رضایی بیان داشت: این موقوفه را برای آرامش روح پسر 22 سالهام و ترویج فرهنگ قرآن آنطور که شایسته جوامع مسلمان است وقف کردم.

وی افزود: قرآن در متن زندگیها باید جاری و ساری شود، چراکه پلههای معنویت قطعاً بهواسطه آشنایی با قرآن طی میشوند.

وی وقف در راه قرآن را کاری بسیار ارزشمند دانست و خاطرنشان کرد: این امر باعث اعتلا و شکوفایی فعالیتهای قرآنی در کشور خواهد شد.

بر اساس گزارش فارس، میل به جاودانگی همان حس زیبا و پر رمز و رازی است که خداوند در نهاد آدمی به ودیعه گذاشته تا در زندگی بهدنبال یادگاریهای ماندگار باشد که پس از مرگش آثار و برکات آن دیگران را منتفع سازد و باقیاتالصالحاتی برای خودش باشد و «وقف» همان کلید جاودانگی است.

*******************

گزارش از زهرا آقایی

*******************

انتهای پیام/2700/غ40

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 1-10-1393, 12:54

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی