به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : سه شنبه ، 12 مرداد 1400

که ندادند جز این تحفه به ما روز الست / مشهد روایت دلداگی عاشقان ولایت

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، هماکنون 8 هزار دسته عزا و 2 میلیون و 700 هزار زائر عاشق به قصد عزاداری سوگ امام هشتم (ع) به خاک توس وارد شدهاند. آنان با قامتهای تکیده، به وصل رسیدند و انگشتانشان را به دور ضریح ثامنالحجج (ع) حلقه کردند.

نگاههای آنان با چشم دوختن به بارگاه خورشید، تر شده است. آرام و قرار ندارند و مدام نوای صلواتهای خاصه را با شوری عاشقانه در سرای رضوی زیر لب زمزمه میکنند. آرامگاه امام هشتم (ع) قرار دلهای بیقرار است و در این نقطه نورانی مردان و زنانی از قومیتهای مختلف، از شمال عاشقی تا جنوب شیدایی، به عزاداری آمدهاند.

*جمعیت عزادار، اشکریزان امام آهودلان

هم اینک بسیاری از زائران و دستههای عزا به رسم شهرهای خود با مالیدن گل بر سر و صورت، میخواهند تا سحر، اشکریزان در جوار امام آهودلان به سوگ بنشینند. در دلهای شکسته و گامهای امیدوارشان، شوق زیارت پنهان است. عطش و اشتیاق آنان با قرائت زیارتنامه گره خورده است.

این عزاداران هفتهها و روزها در راه مشهدالرضا (ع) بودهاند و با پای دل، جادهها را پیمودهاند تا جرعهای از عشق و معرفت ثامنالحجج (ع) بنوشند. آنان سالیان سال است که حال و هوای شوریدگیها را در سینه دارند.

*شرح دلدادگی عزاداران به ساحت علیبن موسیالرضا (ع)

این روزها دستهها و هیئتهای عزاداری در خیابانهای منتهی به حرم مطهر با هر لهجه و زبانی شرح دلدادگی خویش را به ساحت امام عشق بیان میکنند و با سینههای سوخته، نالههای عاشقانه خود را به رخ آسمانیان میکشانند. صدای رضا رضای عزاداران، مشهد را غرق در عزا و ماتم کرده است. در توس سیاه پوش، کوچه به کوچه و قدم به قدم، بوی اسپند و گلاب به مشام میرسد و جوانانی با سینیهای چای و شیر از سوگواران خورشید پذیرایی میکنند.

اینجا مشهدالرضا (ع) است و حرم مطهر و خیابانهای منتهی به بارگاه رضوی مملو از جمعیت عزادارانی است که رضا رضا کنان به سمت دربهای ورودی حرم روانه شدهاند. دختری جوان همراه با خیل عظیم سوگواران از چشمانش اشک میبارد. آه میکشد و در سوز رحلت امام شهید بر سر و سینه میزند.

*شیفتگان امام مهربانی رو به روی گنبد آقا ایستادهاند/ «نذر کردهام تا به مشهد بیایم»

در گوشه و کنار این سرزمین، شیفتگان امام مهربانی رو به روی گنبد آقا ایستادهاند. پیرزنی در صحن جمهوری گریه امانش را بریده و با آقا درد دل میکند. از قوچان آمده و نذر داشته تا با شفای دخترش برای کبوترهای حرم دانه بپاشد. دانههایش را در دست میگیرد و نشانم میدهد. میگوید: تمام پزشکان قطع امید کرده بودند اما خودم باور داشتم که با نذر و نیاز به پیشگاه علیبن موسیالرضا (ع)، شفای دختر 21 سالهام را میگیرم. اکنون سه روز است که مشهد هستم. انگار از عمرم حساب نمیشود. حال و هوای عجیبی دارم.

پسری جوان هم در رواق امام خمینی (ره) دست به دعا برداشته است. نماز و زیارت جامعه کبیره و زیارت امینالله میخواند و خدا را شکر میکند که این روزها توانسته خود را از اصفهان به مشهد برساند. صادق منشادی میگوید: سال دومی است که در دهه پایانی صفر به مشهد میآیم. نذر کردهام که هر سال برای شهادت آقا هر طور که شده خود را به توس برسانم.

زهرا صبوری هم مادری است که با چشمان اشکبار مشغول سلام دادن به امام است. نزدیکش میشوم و به راز و نیازهای دلش گوش میدهم. میگوید: «چه بخواهم از شما یا ثامنالحجج، زبانم از گفتن خواستهام عاجز است. آقا جان میدانم این همه راه مرا از کاشان طلبیدی تا دست خالی به خانه بر نگردم.» «خوشا به حال مشهدیها که همیشه تو را در کنار خود دارند.»

او شعری میخواند و حال و هوای درونیاش را شرح میدهد. هر چند حال و روز زمین و زمان بد است / یک قطعه از بهشت در آغوش مشهد است/ حتی فرشتهای که به پابوس آمده / اینجا میان رفتن و ماندن مردد است/ اینجا مدینه نیست، نه مدینه نیست / پس بوی عطر کیست که مثل محمد است؟ /حتی اگر به آخر خط هم رسیدهای / اینجا برای عشق شروعی مجدد است.

این روزها در میان خیل عظیم عزادارن در حرم رضوی، مجاوران نیز در خیابانهای منتهی به حرم با شله مشهدی، چای و خرما مشغول توزیع نذری در بین عزاداران هستند و در این میان صدای نوحهخوانیهای سوزناک مداحان و کاروانهای عزا بلند است. دستههای عزا هم دل به نوای نوحههای سوزناک سپردهاند و در رثای شهید توس، اشکبارههای غم از دیدگانشان جاری میشود.

*هیئتهای مذهبی با پای پیاده به پابوسی سلطان خراسان میآیند

شماری از هیئتهای مذهبی عزادار در غم شهادت امام رضا (ع) به سینهزنی و زنجیرزنی پرداختهاند. مریدان ثامنالحجج حضرت علیبن موسیالرضا (ع) طبق سنت و رسمی دیرینه در قالب هیات مذهبی به زیارت بارگاه ملکوتی آن حضرت شتافتهاند و برای راز و نیاز با امام و مقتدای خویش در این شهر به سوگ نشستهاند.

عباس تقوایی، مسئول یکی از هیئات مذهبی است که از کاشمر به پایتخت معنوی آمده. وی میگوید: هیئت ما هر سال در دهه پایانی ماه صفر با پای پیاده به پابوسی سلطان خراسان میآید. رسیدن به این شهر و زیارت بارگاه ملکوتی ثامنالحجج در سالروز رحلت این امام همام، پاداشی بزرگ است.

*آمدن به مشهد قسمت و سعادت میخواهد

شاهد کهربایی، مسئول یکی دیگر از هیئتهای مذهبی فریمان است. وی بیان میکند: رسیدن به مشهدالرضا (ع) و عزاداری در جوار نورانیاش، با هیچ چیز برابری نمیکند. آمدن به اینجا قسمت و سعادت است. اکنون 10 سال است که هیئت ما در آستانه سالروز وفات امام هشتم (ع) راهی توس میشود و با پایان عزاداری علمها و کتلهایمان در این شهر آرام میگیرد.

..................................

گزارش از مرضیه صاحبی

..................................

انتهای پیام/70005/ط40

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 1-10-1393, 12:54

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی