به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 7 مرداد 1400

دستان پاک مادرانی که سفره‌ای سبز می‌چینند

یک روز با مادران سبزی پاککن

دستان پاک مادرانی که سفرهای سبز میچینند

» سرویس: اجتماعي - جامعه، شهري

شاید خیلی از ما سبزی پاک کردن خانم ها را سنتی مفرح و فرصتی برای درددلهای دورهمی بدانیم اما اینجا داستان فرق میکند زنانی اینجا جمع شده اند که با سبزی پاک کنی برای فرزندانشان هم مادری می کنند و هم پدری.

 

بوی سبزی تازه اولین پیام از کارخانه سبزی پاک است که مشام را می نوازد، گونی هایی چیده شده و مملو از سبزی ها نیز تصویر بعدی کارخانه است. به محض ورود به محوطه کارخانه نم نم باران و نوای موسیقی فضای بیرونی و در واحد تفکیک سبزی از ساقه و ضایعات آن روبرو میشوید. اینجا یک مرکز کارآفرینی برای زنانی بدسرپرست و بی سرپرست شهر تهران است، زنانی که تحت پوشش دفتر امور بانوان شهرداری فعالیت میکنند.

سبزی پاک

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شهروندان تهرانی روزانه بیش از 600 تن سبزی مصرف میکنند که سازمان میادین میوه و ترهبار وظیفه توزیع بیش از 300 تن را در میادین و بازارهای خود برعهده دارد. در همین راستا به دلیل اهمیت مصرف بهینه این محصول غذایی ارزشمند در سلامت انسان و ضرورت وجود آن در سبد خرید خانوارهای ایرانی با همکاری دفتر مشارکت امور بانوان شهرداری تهران واحد مکانیزه کوثر (سبزی پاک) را تاسیس شد.

 

بهبود فرهنگ صحیح مصرف سبزی،ارتقای بهداشت عمومی به دلیل عدم انتقال آلودگیهای میکروبی و انگلی به منازل، کمک به اقتصاد و صرفهجویی در وقت و مصرف آب، ایجاد اشتغال پایدار برای زنان سرپرست خانوار، کاهش هزینههای شهرداری در انتقال پسماند، استفاده و تبدیل ضایعات سبزی به خوراک دام برخی از دلایلی بود که شهرداری تهران را به این سمت سوق داد.

 

طرح کوثر یک تیرودونشان

 

 

زنان بی سرپرست و بدسرپرست بخش اصلی نیرو های این کارخانه را تشکیل می دهند. یکی از زنان بدسرپرست که او هم چند سالی از فعالیتش در این مرکز می گذرد، می گوید که از طریق دفتر امور بانوان معرفی شده است اما تحت پوشش این دفتر قرار ندارد. او می گوید: خوشبختانه مسئله ای از بابت حقوق و مزایا نداریم، حتی برای ایاب و ذهاب هم وسیله در اختیار ما قرار میدهند.

نصر الله تاجیک- مدیرعامل کارخانه "کاواک" که سبزی پاک تولید میکند، میگوید: سازمان میادین تهران با همکاری امور بانوان شهرداری تهران از حدود هشت سال پیش با هدف توانمندسازی زنان اقدام به ایجاد این مکان کرده است. 60 نفر از نیروهای این کارخانه را زنان بدسرپرست و بی سرپرست تشکیل میدهند که از سوی اداره کل امور بانوان شهرداری تهران معرفی شدند.

 

به گفته وی، نیروهای کارخانه "سبزیپاک" معمولا کمسواد و از سنین 25 تا 57 ساله هستند

 

سبزی پاک

 

 

از تولید 24 ساعته تا صادرات به روسیه

 

نصرالله تاجیک- مدیرعامل کارخانه کاواک به خبرنگار ایسنا درخصوص میزان تولید میگوید: روزانه 9 تن سبزی به این مجموعه وارد میشود که پس از پردازش بر آن 6 تن به بازار ارائه میشود. وی درخصوص توسعه فعالیتهای این واحد اظهار کرد: در نیمه دوم سال که مصرف کمتر است حدود سه تن و در روزهای پرمصرف مثلا ایام نزدیک به نوروز 15 تا 20 تن سبزی پاک کرده تهیه میشد.

تاجیک میگوید که به زودی برای ارسال 20 تن از محصولات خود برای کشور روسیه آماده میشویم، در حالیکه تابستان امسال نیز چند دوره روزانه دو تن به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر میکردیم.

وی میگوید: پیش از این تنها به صورت فلهای سبزی پاککرده تولیدمیشد اما اکنون بستهبندی نیز انجام میشود.

به گفته مدیرعامل کارخانه کاواک، این مجموعه 24 ساعته و شبانه روز در حال فعالیت است و در شیفت شبانه کارکنان اقدام به بستهبندی میکنند.

 

 

مردم به کدبهداشتی اعتماد دارند

 

در برخی از بخشهای کارخانه که مدیر آن را بخش کثیف مجموعه میداند، نظافت حرف اول را میدزند، حتی در یادداشتهای پشت درهای سالن، تذکراتی مبنی بر اعمال جریمههای نقدی قید شده است.

 

 

مهندس زینب حکیمالهی- مسئول کنترل کیفیت- این کارخانه به خبرنگار یسنا میگوید: پاکیزگی سبزیهای خوردن برایم بیش از هر چیزی اهمیت دارد، چون مردم آن را به صورت خام مصرف میکنند و اگر آلودگی داشته باشد مستقیم به سفرههای مردم میرود بنابراین باید کنترل آن دقیق انجام شود اما سبزیهای دیگر هنگام طبخ با حرارت بالا آلودگی هایشان از بین میرود.

به گفته وی، آزمایشهای شیمیایی و میکروبی بر نمونه های رندم انجام میشود و در صورت بروز مشکل روند تهیه آن اصلاح میشود که خوشبختانه مشکلی نیز تاکنون وجود نداشته است. به طور مثال سبزیهای اسفناج و تره چون ممکن است آلودگی بیشتری داشته باشند دو بار شسته میشوند.

 

ضایعات سبزی که به پسماندهای بی مصرف میپیوندد

این مسئول میگوید: متغیرهای زیادی در سلامتی و پاکیزگی سبزیها تاثیر دارد و در دورههای زمانی این موضوع متفاوت است، مثلا در فصل سرما که سبزیها از جنوب کشور(دزفول و برازجان و شیراز) به تهران وارد میشود آلودگی چندانی ندارند اما در فصل های بهار و تابستان که سبزیها از مزارع اطراف تهران تهیه میشود آلودگیهای آنها به مراتب بیشتر است.

وی در رابطه با آلودگی های کود و سموم و به طور کلی مواد شیمیایی موجود در سبزیها نیز بیان میکند: براساس استاندارد 10080 برای اینگونه آلودگیها آزمایشهای دورهای انجام میشود که پایش فصلی باقیماندههای کود و سموم و عناصری مانند نیترات است.

 

تاجیک مدیر عامل مرکز کاواک نیز در این باره میگوید: برخی از واحدهای زیرپلهای اقدام به تولید سبزیپاک کرده میکنند و چون استانداردها را رعایت نمی کنند بهای تمام شده و قیمت پایینتری دارند و بسیاری از مغازههای سطح شهر به آنها اقبال نشان میدهند و این باعث سلب اعتماد مردم میشود. در حالی که مردم باید به کد بهداشتی محصولات "سبزی پاک" توجه داشته باشند.

 

عهدی که به آن وفا نشد

تامین علوفه برای دام و طیور یکی دیگر از ظرفیتهای این کارخانه است که در ابتدا به آن توجه ویژهای میشد و حتی به عنوان یکی از دلایل احداث کارخانه مطرح شد. اما امروز این بخش تعطیل شده است که تاجیک - مدیرعامل این کارخانه علت آن را هزینهبربودن برای مجموعه عنوان می کند و میگوید: برای این کار نیاز به تخصیص سوبسید داریم و اگر در شریط فعلی بخواهیم چنین کاری انجام دهیم حداقل ماهانه 50 میلیون تومان به مجموعه تحمیل میشود.

 

 

حرکت غلتک سبز از برش تا بسته بندی

این واحد طی هشت مرحله سبزی پاک و آماده مصرف را در شرایطی کاملا بهداشتی تهیه و این سبزی پس از گذراندن مراحل هشت گانه پاک کردن، زدودن گل و لای، شستوشوی کامل و نیز ضدعفونی در اختیار شهروندان قرار میگیرد. شهروندان میتوانند بدون شستوشوی مجدد از این سبزی ضدعفونی شده استفاده کنند.

 

با اجرای طرح کوثر و عرضه سبزی پاک از سویی تلاش شده با نظارت بر تولید سبزی پاکشده سلامت شهروندان تضمین و از سویی دیگر نیز فرصت اشتغال برای گروهی از زنان سرپرست خانوار تهرانی فراهم شود.

 

 

سبزی پاک

 

سبزی پاک

 

سبزی پاک

 

سبزی پاک
مراحل ثبت شرکت محدود توسط ثبت شرکت ارشیا
1- ارائه مشاوره در زمینه ثبت شرکت از طریق شرکت ارشیا
2- توافق در ارتباط با ثبت شرکت
3- پرداخت کل مبلغ ثبت شرکت توسط متقاضی
4- ارسال قرارداد مهر و امضا شده به ایمیل متقاضی
5- تکمیل مدارک توسط متقاضی
6- ارائه نام های پیشنهادی به ثبت شرکتها توسط شرکت ارشیا
7- تنظیم صورتجلسات توسط شرکت ارشیا
8- ارسال اساسنامه و سایر مدارک شرکتی به متقاضی جهت امضا
9- 9 روز زمان جهت ثبت
10- مراجعه متقاضی به اداره ثبت شرکتهای شهرستان محل اقامت جهت دریافت مدارک شماره ثبت با راهنمایی شرکت ثبت ارشیا
11- انجام پلمپ دفاتر توسط متقاضی با راهنمایی های ما
12- اخذ روزنامه رسمی 9 روز پس از تاسیس توسط شرکت ارشیا
13- دریافت هدیه ویژه از شرکت ارشیا
تلفن تماس : 77516567 – 77503715
SMS:500011008069819
تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 1-10-1393, 09:01

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی