به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 7 مرداد 1400

نظام ارجاع روشی مناسب برای کنترل هزینه‌ها

یک کارشناس اقتصاد سلامت تاکید کرد

نظام ارجاع روشی مناسب برای کنترل هزینهها

» سرویس: اجتماعي - سلامت

یک کارشناس اقتصاد سلامت گفت: کنترل هزینهها در بخش سلامت بسیار حائز اهمیت است.

 

به گزارش خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شهرام توفیقی با بیان اینکه بودجه فرآیند دشواری دارد، گفت: به طور کلی بودجه نشان میدهد که دولت چقدر درآمد دارد و چقدر هزینه میکند و اینکه از کجا درآمد را کسب میکند و درآمدها در کجا هزینه میشود؛ بنابراین کار اصلی بودجه تنظیم درآمدها و مخارج دولت است.

 

وی ادامه داد: در بودجه سه نوع کنترل داریم. یکی کنترل قبل از انجام کار که از طریق برنامه صورت میگیرد، دوم کنترل فرآیندی که در حین کار و برای بررسی روند کار صورت گرفته و سوم کنترل پس از پایان است که این کنترل، کنترل عملکرد است و بودجه در هر سه مرحله نقش دارد و مسیر راه را برای افراد اجرایی مشخص میکند و از این طریق میتواند در حین انجام کار، تخفیف بیشتری دهد و در پایان نیز اثربخشی را میسنجد.

 

این کارشناس اقتصاد سلامت اظهار کرد: نکته دیگر این است که بودجهریزی برنامهای به تنهایی کفایت نمیکرد و به همین دلیل بودجهریزی مبتنی بر عملکرد را ایجاد کردند، اما مهم این است که ما اعتبار بودجه را براساس برنامه مشخص میکنیم و براساس عملکرد تخفیف میدهیم که اگر این دو ابزار به خوبی به کار گرفته شود، هم کنترل درآمدها و هم کنترل هزینهها که در حوزه سلامت بسیار برای ما مهم است، انجام میشود.

 

نظام ارجاع یکی از تاکتیکهای اصلی نظام سلامت برای کنترل هزینه

 

توفیقی که در برنامه تلویزیونی ذرهبین صحبت میکرد، گفت: دولت در بخش وزارت بهداشت و بیمهای توانست اعتماد مجلس را جلب کند، زیرا عملکرد خوب بود و مجلس برخی از احکام را دائمی کرد یعنی با این کار هم عملکرد گذشته را تایید کرد و هم ادامه آن را خواستار شد.

 

وی ادامه داد: اما مسالهای که مطرح میشود، این است که برنامه وزارت بهداشت برای استفاده از این فرصتها در سال 94 چه خواهد شد؟ در سال 93 برخی موضوعات که بعضی از آنها بسیار ریشهای بودند در اولویت قرار گرفت مثل بحث ارزشگذاری نسبی خدمات که به انجام رسید، اما اگر این برنامه خوب تصویب شود، سال آینده باید برنامههای دیگری را آغاز کرد که یکی از کارهای بعدی وزارت بهداشت، استقرار نظام ارجاع است که یکی از روشهای بسیار خوب و مناسب برای کنترل هزینههاست.

 

این کارشناس اقتصاد سلامت ادامه داد: به نظر میرسد که در سال آینده هرچند اعتبارات وزارت بهداشت بالا رفته و تثبیت شده اما درآمد عمومی کشور احتمالا کمی دچار نوسان خواهد شد و وزارت بهداشت با همه اعتمادی که به منابع مالیاتی خود دارد، باید خودش را آماده کند. نظام ارجاع یکی از تاکتیکهای اصلی ما برای کنترل هزینه و بالا بردن اثربخشی و کارایی است. به نظر من با اقداماتی که در مرحله امسال طرح تحول صورت گرفت، مسائلی مثل ماندگاری پزشکان، تک شغله کردن پزشکان و گایدلاینها و رهنمودهای بالینی اولویت جدی برای ارائه در سال 94 دارند، یعنی نظام ارجاع و همه ملحقات آن باید در اولویت عملی برای سال 94 باشند.

 

توفیقی در ادامه با بیان اینکه برای کنترل هزینهها دو راه بیشتر نداریم، گفت: یکی از این راهها کنترل بیدرد هزینههاست. به این معنی که کاهش هزینهها را بدون آسیبرساندن به کمیت و کیفیت خدمات خواهیم داشت و دوم کنترل دردناک هزینههاست که در این کنترل هزینهها کاهش مییابد اما کمیت و کیفیت برخی خدمات نیز پایین آمده و یا دسترسی به آنها صورت نمیگیرد. هیچ نظام بهداشت و درمانی در دنیا به دنبال کنترل هزینه از راه دردناک نیست، بلکه به دنبال کنترل بیدرد هزینههاست و نظام ارجاع بهترین ابزار برای کنترل بیدرد هزینههاست.

 

وی افزود: در اینجاست که نقش برنامه بودجه برای سال 94 بسیار مهم میشود تا سال آینده برنامه تکمیلی که زیرساختهای نظام سلامت را تحولی اساسی دهند، نشانهگیری کند که امیدواریم این برنامهها صراحتا مشخص شده و مجلس و البته مردم نیز باید در این راه کمک کنند، زیرا نظام ارجاع به نفع آنهاست و هزینههای مردم را کاهش میدهد بنابراین برنامه اصلی بودجه سال آینده باید تثبیت وضعیت فعلی با ارتقاع به سمت نظام ارجاع باشد.

 

این کارشناس اقتصاد سلامت همچنین اظهار کرد: پول بیشتری که به نظام بهداشت و درمان میدهیم، باید صرف بنیادسازی شود و ساختارها عوض شود. باید سیستمهای فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان یکی از ارکان نظام ارجاع با تمام ملحقات و استانداردهای آن ایجاد شود. معتقد هستیم که بهداشت آنطور که باید در طرح تحول جایگاه خود را پیدا نکرده است. زمانی که نظام ارجاع مطرح میشود، جدا کردن بهداشت و درمان معنا ندارد و باید خدمات بهداشتی و خدمات درمانی را در قالب نظام ارجاع یکدست کنیم که مجلس میتواند برنامههای اینچنینی را طلب کند.

 

انتهای پیام

 

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 1-10-1393, 09:01

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی