به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 7 مرداد 1400

آشنایی با بیمه شاغلان کسب و کار خانگی

آشنایی با بیمه شاغلان کسب و کار خانگی

» سرویس: اجتماعي - رفاهي و خانواده

بیمه شاغلان کسب و کار خانگی از سوی تامین اجتماعی ارائه میشود که در ادامه نحوه برخورداری از آن مورد اشاره قرار میگیرد.

 

به گزارش سرویس «اجتماعی» ایسنا، دراجرای بند «5» ماده «7» قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و ماده «9» دستورالعمل اجرائی مربوطه، ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، شاغلان کسب و کار خانگی اعم از مستقل، پشتیبان و افراد تحت پوشش در صورتی که مشمول مقررات خاص دیگری قرار نداشته باشند از 23 /1 /1390 طی بخشنامهای مشمول مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار گرفتهاند.

 

به استناد ماده «2» قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و بند «1» از ماده «2» دستورالعمل اجرائی مربوطه صرفاً عضو یا اعضاء خانواده که حائز شرایط مقرر در قانون و آئین نامه مزبور هستند و در فضای مسکونی به کسب و کارخانگی اشتغال به کار دارند، مشمول این بخشنامه بوده و افراد غیرعضو خانواده از شمول مقررات مورد اشاره خارج هستند. همچنین مشمولین صندوق بیمه اجتماعی روستائیان وعشایر ازشمول ضوابط مورد نظر خارج بوده و تابع قوانین و مقررات مربوط به صندوق یاد شده خواهند بود.

 

 

مرجع معرف شاغلین کسب و کار خانگی

 

معرفی شاغلین کسب و کار خانگی توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و یا واحدهای تابعه صورت می پذیرد.

 

شرایط سنی بیمه شاغلان کسب و کار خانگی

 

حداکثر سن جهت پذیرش درخواست و عقد قرارداد بیمه برای مردان و زنان به ترتیب 50 و 45 سال است که درغیر این صورت متقاضی باید 2 برابر مازاد سنی مقرر دارای سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان تأمین اجتماعی باشد؛ به عنوان مثال چنانچه مردی در تاریخ ارائه تقاضا 52 سال سن داشته باشد، باید 4 سال سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان داشته باشد. بدیهی است افرادی که سن آنان در هنگام ارائه تقاضا کمتر از سنین مذکور باشد، درخواست آنان در صورت احراز سایر شرایط مقرر قابل قبول خواهد بود.

 

نرخ پرداخت حق بیمه و حمایتهای بیمهای

 

متقاضی میتواند با انتخاب یکی از نرخهای زیر از حمایتهای بیمهای مربوطه بهرهمند شود:

 

نرخ 14درصد ( 12 درصد سهم بیمه شده + 2 درصد سهم دولت ) شامل بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی.

 

نرخ 16درصد ( 14 درصد سهم بیمه شده + 2درصد سهم دولت ) شامل بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی.

 

نرخ 20درصد ( 18درصد سهم بیمه شده + 2 درصد سهم دولت ) شامل بازنشستگی ، فوت و ازکارافتادگی

 

 

دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه

 

چنانچه شاغلین کسب و کار خانگی سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان تأمین اجتماعی نداشته باشند، می­توانند دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه خود را بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار و حداکثر دستمزد مصوب زمان عقد قرارداد انتخاب کنند.

 

در صورتی که متقاضی دارای سابقه پرداخت حق بیمه قبلی به مدت 360 روز و یا بیشتر نزد سازمان تامین اجتماعی باشد، میانگین مبنای پرداخت حق بیمه وی در آخرین 360 روز به عنوان مبنای پرداخت حق بیمه، ملاک عمل قرار میگیرد.

 

خدمات درمانی

 

بر اساس تبصره 2 ماده 9 دستورالعمل اجرائی قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی برخورداری از خدمات درمانی شاغلان کسب و کار خانگی در قالب بیمه پایه ایرانیان خواهد بود و بر طبق ضوابط مذکور معاونت برنامهریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است اعتبار مورد نیاز بیمه درمان مشمولان را در بودجه سنواتی کل کشور پیش بینی و نسبت به پرداخت آن به صندوق بیمهگر اقدام کند.

 

بدین ترتیب مشمولان واجد شرایط با برخورداری از معافیت در پرداخت حق بیمه سهم درمان، میتوانند از خدمات درمانی بیمه همگانی کشور بهره مند شوند.

 

توجه:

 

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان تامین اجتماعی، درصورتی که افراد معرفی شده با پرداخت حق سرانه درمان مقرر متقاضی بهره مندی از خدمات درمانی سازمان تأمین اجتماعی باشند، ارائه حمایت درمانی به آنان همانند سایر بیمهشدگان صاحبان حرف و مشاغل آزد میسر خواهد بود در این صورت مشمولان می توانند با پرداخت حق سرانه درمان مصوب برای خود و هریک از افراد تحت تکفل قانونی، با دریافت دفترچه درمانی از کلیه امکانات مراکز درمانی ملکی سازمان تأمین اجتماعی در سراسر کشور و نیز امکانات مراکز تشخیصی، درمانی و داروئی طرف قرارداد این سازمان استفاده کنند.

 

لازم به ذکر است؛ میزان سهم بیمه شده از هزینه درمان که فرانشیز نامیده می شود، برای خدمات پزشکی سرپائی 30 درصد و برای خدمات درمانی بستری 10 درصد است.

 

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 1-10-1393, 09:01

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی