به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : شنبه ، 10 آبان 1399

افتتاح خط سوم صادرات گاز ازبکستان به چین

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، به نقل از سایت ria.ru، شرکت مشترک «آسیا ترانس گاز» ازبکستان و چین کارهای ساخت خط سوم لوله انتقال گاز «آسیای مرکزی–چین» را به پایان رسانده است.

بر اساس این گزارش، در این خط احداث شده در ماه ژانویه(بهمن ماه) گاز پمپاژ فنی آغاز خواهد شد و برنامه‌یزی می‌شود در فصل بهار صادرات گاز آغاز شود.

کارهای ساخت خط سوم بخش ازبکی خط لوله گاز به طول 529 کیلومتر و به ارزش 2 میلیارد و 200 میلیون دلار در دسامبر ماه سال 2011 میلادی آغاز شده است.

طبق برنامه در اواسط سال 2015 میلادی، ظرفیت انتقال سالانه خط لوله گاز آسیای مرکزی و چین تا 55 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی افزایش خواهد یافت.

پیشتر اعلام شده بود که ازبکستان میزان صادرات گاز را از 10 میلیارد متر مکعب در سال 2014 میلادی تا پایان سال 2015 میلادی تا 11 میلیارد و 500 میلیون متر مکعب می‌رساند.

افزایش صادرات گاز به چین با اتمام ساخت خط سوم لوله گاز آسیای مرکزی و چین ارتباط مستقیم دارد.

در اکتبرماه(آبان‌ماه) سال جاری میلادی مشخص شد که شرکت «گازپروم» روسیه در آینده نزدیک از خریداری گاز از ترکمنستان و ازبکستان خودداری می‌کند.

با توجه به کاهش خرید گاز توسط گازپروم، ازبکستان درصدد است تا میزان صادرات خود را به چین افزایش دهد.

طبق قرارداد با شرکت گازپروم، ازبکستان در سال 2013 میلادی 7 میلیارد و 500 میلیون متر مکعب گاز صادر کرده است، در حالی‌ که این شاخص در سال 2012 میلادی 8 میلیارد و 500 میلیون متر مکعب بوده است.

طول کلی خط لوله گاز آسیای مرکزی – چین که ماه ژوئیه سال 2008 میلادی آغاز به احداث شده است، هزار و 678 کیلومتر است که 525 کیلومتر این خط در قلمرو ازبکستان، هزار و 293 کیلومتر در قلمرو قزاقستان و بیش از 4هزار و 860 کیلومتر در قلمرو چین عبور می‌باشد.

گفتنی است، در پایان سال 2010 میلادی 2 شبکه از این خط لوله به بهره‌برداری رسیده است.

ازبکستان از لحاظ تولید گاز در بین کشورهای مشترک المنافع (همسود) مقام سوم را دارد و یکی از 10 کشور تولیدکننده گاز جهان است. این کشور علاوه بر روسیه و چین به کشورهای همسایه منطقه – قزاقستان و تاجیکستان نیز گاز صادر می‌کند.

شرکت ملی «ازبک.نفت.گاز» یک اپراتور انحصاری مجتمع نفت و گاز ازبکستان است که  در سال 1998 میلادی تاسیس شده است و شامل 6 شرکت سهامی است. ظرفیت سالانه آن نزدیک به 70 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و 8 میلیون تن هیدروکربورهای مایع است.

انتهای پیام/

 

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 1-10-1393, 08:49

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا