به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : دوشنبه ، 5 آبان 1399

دلیل گران شدن خرمالو/ خسارت سال گذشته کشاورزان و عرضه پیش‌ از موعد امسال

حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و سبزی در گفتوگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: به دلیل همزمانی 28 صفر و مراسم عزاداری با شب یلدا میزان تقاضای خرید میوه نسبت به سالهای قبل کمتر است.

وی افزود: هندوانه میناب و دزفول به اندازه کافی در بازار موجود است و قیمت هر کیلوگرم آن در میدان بین هزار و 500 تا 2 هزار تومان است که در مغازههای سطح شهر اندکی افزایش مییابد.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی تصریح کرد: انار هم به میزان فراوان در بازار موجود است اما در روزهای اخیر به دلیل افزایش تقاضا قیمت هر کیلوگرم آن حدود 500 تومان افزایش یافته است.

مهاجران در خصوص گران شدن خرمالو اظهار داشت: سال گذشته در آذرماه که فصل برداشت و عرضه خرمالو بود بخش زیادی از خرمالو خریداری نشد و باغداران دچار ضرر شدند.

وی افزود: بنابراین برای جلوگیری از خسارت امسال خرمالو زودتر از موعد توسط باغداران چیده و به بازار عرضه شد و در دو ماه گذشته بخش زیادی از خرمالوهای تولیدی در بازار عرضه و به فروش رسید.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی تصریح کرد: با توجه به عرضه زیاد خرمالو در دو ماه گذشته مقداری از حجم عرضه آن در هفتههای اخیر کاهش یافته و این مسئله موجب افزایش قیمت هزار تا هزار و 500 تومانی این محصول کشاورزی شده است.

مهاجران در پاسخ به این سؤال که چگونه میوه خرمالو زودتر از موعد در بازار به صورت رسیده عرضه میشود، گفت: میوه کال خرمالو را مانند گوجه فرنگی و یا موز با گاز اتیلن (هورمون اتفون) زودرس میکنند بنابراین اگر این میوه زودتر از موعد چیده شود با استفاده از گاز اتیلن زودرس و آماده عرضه به بازار میشود.

براساس این گزارش: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دلیل نامشخص بودن عوارض انسانی ناشی از بکارگیری این گاز، مصرف آن را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد. 

این گاز برای زودرس شدن محصولات کشاورزی همچون گوجه فرنگی و موز در کشورهای مختلف دنیا بکار میرود که در ایران تاکنون مجوزی مبنی بر استفاده از آن از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر نشده است.

انتهای پیام/م

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 1-10-1393, 08:49

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا