به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 14 مرداد 1400

مزیت‌های بخش صنعت و صادرات برای جایگزینی درآمد نفت/ فضای کسب و کار تسهیل شود

آرمان خالقی  در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با تشریح الزامات خروج بودجه کشور از اتکاء به درآمدهای نفتی و حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت، اظهار داشت: برای این کار لازم است ابتدا مزیت‌های کشور شناسایی شوند به طوری که پتانسیل‌های موجود در بخش‌های طبیعی، معادن، صنعت، گردشگری و خدمات شناسایی شود.

وی ادامه داد: باید مشخص شود در هر بخش چقدر مزیت صادراتی وجود دارد و چه میزان درآمد ارزی می‌توان از هر بخش به دست آورد تا بر اساس آن، تولید بخش‌های مختلف با برنامه مشخص و سهمیه بندی خاص انجام شود.

خالقی با بیان اینکه به عنوان مثال باید مشخص شود که در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی چه میزان مزیت در کشور ما وجود دارد، افزود: در بخش معدن نیز باید مزیت‌سنجی صورت گیرد به طوری که ارزش افزوده حداکثری در این بخش ایجاد شود و قیمت تولید در بازارهای جهانی رقابتی باشد.

به گفته وی، تولید محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده حداکثری می‌تواند یکی از راه‌های درآمدزایی ارزی برای کشور باشد و به طور کلی باید مشخص شود که چه کالایی را با قدرت رقابتی در قیمت و کیفیت می‌توانیم به بازارهای جهانی عرضه کنیم.

این کارشناس بخش صنعت تصریح کرد: بعد از مشخص کردن مزیت‌ها باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد و علاوه بر این، زیرساخت‌های لازم نیز مانند گمرک، حمل و نقل، بروکراسی اداری، فضای کسب و کار و تسهیل قوانین و مقررات فراهم شود تا صادرات کالا و خدمات به راحتی و در کمترین زمان صورت گیرد.

وی بهبود مناسبات بین‌المللی را لازمه افزایش درآمدهای غیرنفتی عنوان کرد و گفت: نمی‌توانیم با دنیا ارتباط نداشته باشیم و توقع داشته باشیم که از ما کالا بخرند، زیرا بازار بین‌المللی در شرایطی ما را می‌پذیرد که ارتباط خوبی با کشورهای دیگر داشته باشیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر هزینه بالایی به عنوان هزینه‌های سربار در کشور برای تولید و صادرات پرداخت می‌شود که هزینه حمل و نقل، بیمه و نقل و انتقال پول از آن جمله است و علاوه بر این، عدم پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی باعث شده تا تعرفه‌های سنگین برای صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای دیگر وضع شود.

خالقی صادرات مشتقات پتروشیمی را از جمله مزیت‌های ایران عنوان کرد و افزود: در مورد صادرات برخی محصولات معدنی مانند مس، روی، فولاد و سیمان و سنگ‌های تزئینی نیز مزیت‌پذیر هستیم.

وی تصریح کرد: در صنایع کشاورزی و صنایع تبدیلی نیز مزیت صادرات وجود دارد و در برخی صنایع غذایی مانند شیرینی، شکلات و صنایع لبنی می‌توانیم از مزیت‌ صادراتی برخوردار باشیم.

وی اظهار داشت: محصولات IT و نانو و همچنین بیوتکنولوژی و صنایع های‌تک و برخی لوازم خانگی و پودر شوینده نیز می‌توانند بازار صادراتی مناسبی داشته باشند.

این کارشناس صنعت در ادامه در مورد بحث‌های مطرح شده مبنی بر احتمال پیمان‌سپاری ارزی از سوی صادرکنندگان در شرایطی که کشور با کاهش منابع ارزی روبرواست نیز گفت: این مسئله به صورت عملی، مطرح نشده و البته بخش خصوصی تجربه خوبی از این کار نداشته است.

وی افزود: پیمان‌سپاری ارزی در دوران جنگ و زمانی که منابع ارزی کشور محدود بود، اجرایی شد و در واقع هر کاری باید در ظرف زمانی خود اجرا شود.

وی ادامه داد: بخش خصوصی از پیمان‌سپاری ارزی استقبال نمی‌کند، ولی حتی اگر دولت چنین پیشنهادی داشته باشد باید روش انجام آن مشخص باشد به طوری که به فعالان اقتصادی خسارتی وارد نشود.

انتهای پیام/م

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 1-10-1393, 08:49

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی