به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : سه شنبه ، 5 مرداد 1400

زمزمه‌های کاهش قیمت ۷۲ دلاری نفت در بودجه ۹۴ برای کاهش وابستگی به درآمد نفت

عباس پاپی‌زاده عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره اینکه چه ظرفیت‌هایی در بخش کشاورزی وجود دارد که می‌‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود، گفت: مطرح کردن اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری به این معناست که باید از اقتصاد تک محصولی جدا شویم و راه‌های جدیدی برای مصون ماندن اقتصادمان از آسیب‌های خارجی مثل تحریم‌ها پیدا کنیم. 

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی، اقتصادی درون‌زا است گفت: نقش بخش کشاورزی در اقتصاد مقاومتی تأمین امنیت غذایی است که خوشبختانه بخش زیادی از مواد غذایی مورد نیاز کشور از طریق تولیدات داخلی تولید می‌شود.

پاپی‌زاده اظهار داشت: سال 91 معادل 14 میلیارد دلار ارز صرف واردات مواد غذایی شده است در حالی که درآمد حاصل از فروش نفت در آن سال بین 30 تا 35 میلیارد دلار بوده است. 

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی کمترین تأثیر را از تحریم‌ها می‌پذیرد، بیان داشت: این بخش با تکیه بر توان داخلی و بدون کمترین نیاز به واردات کالا یا نهاده‌ در شرایط بحرانی از جمله تحریم‌ها می‌‌تواند نقش قابل ملاحظه‌ای را در تأمین مایحتاج داخلی کشور ایفا کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با اشاره به نقش بخش کشاورزی در بودجه کشور گفت: در بودجه‌ای که تحت تأثیر تحریم‌ها، قیمت نفت و میزان خرید نفت است، کشاورزی قادر است بخشی از نوسان آن را کمتر کند.

پاپی‌زاده بیان داشت: هر چه استقلال کشور در حوزه کشاورزی افزایش یابد نیاز به درآمدهای نفتی کاهش می‌یابد و به دنبال آن کاهش فروش نفت و درآمدهای نفتی تأثیرش بر بودجه کمتر می‌شود. 

وی با بیان اینکه مجلس امسال تلاش دارد تا از وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی کم کند، گفت: دولت رقم 72 دلار را برای هر بشکه نفت در بودجه سال 94 پیشنهاد داده است در حالیکه بحث‌هایی در مجلس هست تا برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی این رقم را پایین بیاوریم.

پاپی‌زاده اظهار داشت: با توجه به شیطنت‌ کشورهای غربی مثل آمریکا  و کشور عربستان در بحث تحریم‌ها و ایجاد فشارهای اقتصادی به ایران برای کاهش قیمت نفت، مجلس هم در صدد است تا با کاهش قیمت نفت در بودجه سال آینده دولت دچار کسری نشود.

عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی با بیان اینکه دوم سوم بودجه سال 94 غیرنفتی بسته شده است، تصریح کرد: این نکته مثبت و حائز اهمیت است ولی باید در کنار آن یک سری درآمدهای جدید غیر نفتی تعریف شود.

پاپی‌زاده اظهار داشت: صادرات محصولات غیر نفتی و وضع مالیات در بعضی از مشاغل و فعالیت‌های اقتصادی که تاکنون بر آن مالیاتی وضع نشده است می‌تواند به عنوان منابع درآمدی برای کشور محسوب شود.

وی افزود: بسیاری از فعالان بزرگ اقتصادی کشور که از یارانه‌های دولتی استفاده می‌کنند مالیات گریز هستند، بنابراین باید قوانین شفاف‌تر عمل کنند و با آمار و اطلاعات دقیق‌تر افراد و فعالان بزرگ اقتصادی رصد شوند و جلوی مالیات گریزی آن‌ها گرفته شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی تصریح کرد: خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی و تأمین امنیت غذایی نیاز کشور را به واردات و همچنین صرف هزینه‌های ارزی برای واردات کاهش می‌دهد.

انتهای پیام/م

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 1-10-1393, 08:49

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی