به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : شنبه ، 2 مرداد 1400

نرخ‌های بالای سود بانکی توجیه سرمایه‌گذاری را از بین برده است/ بانک‌های بزرگ بی‌تقصیر نبودند

محمد تقی نتاج در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به وضعیت نرخ‌های سود سپرده در شبکه بانکی و مصوبه بانک مرکزی در این باره، اظهارداشت: وقتی بانک مرکزی مصوبه نرخ سود سپرده را ابلاغ می‌کند، همه بانک‌ها موظف به اجرای آن هستند.

وی ادامه داد: این مشکل تنها متوجه موسسات و بانک‌های کوچک نمی‌شود بلکه بانک‌های بزرگ و دولتی هم نرخ سود سپرده را افزایش دادند.

مدیرعامل بانک مهر اقتصاد در واکنش به این نکته که گفته می‌شود موسسات غیرمجاز نرخ‌ها را افزایش دادند و بانک‌های بزرگ برای جلوگیری از خروج سپرده، مجبور به افزایش نرخ‌ها شدند، گفت: اصلا این استدلال پذیرفته نیست. بانک‌های بزرگ به دلیل برخورداری از منابع دولت و جایگاهی که در بین مردم دارند، به هیچ وجه قابل مقایسه با موسسات کوچک و غیرمجاز نیستند.

وی گفت: مشکلی که در این بین وجود دارد این است که برخی بانک‌ها بیش از منابع تسهیلات پرداخت کرده‌ و در واقع همین مساله موجب شده به دلیل اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی 34 درصد جریمه شوند و بنابراین برای این بانک‌ها سود بیش از 22 درصد هم جذابیت دارد.

نتاج تصریح کرد: ریشه اصلی این بی‌نظمی نرخ سود سپرده، کمبود نقدینگی برخی بانک‌ها است و این مساله بستر رقابت‌های غیرقانونی برای جذب منابع بیشتر را ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه با نرخ‌های سود تسهیلاتی که بانک‌ها تعیین می‌کنند، سرمایه‌گذاری در بسیاری از بخش‌ها دیگر توجیه اقتصادی ندارد، اظهارداشت: تنها در برخی حوزه‌ها مانند بازرگانی پرداخت 30 درصد سود تسهیلات توجیه اقتصادی دارد و قطعا این مساله مغایر با سیاست خروج از رکود است.

وی با اشاره به ابزارهای اعمال نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها و موسسات، گفت: طبق قانون، بانک مرکزی می‌تواند دامنه فعالیت بانک را با قطع شبکه تبادل اطلاعات (شتا، ساتنا) و یا لغو مجوز فعالیت‌های ارزی بانک بر بانک‌ها اعمال قانون کند که در بخشنامه اخیر به آن اشاره شده است.

مدیرعامل بانک مهر اقتصاد اضافه کرد: امیدواریم در مرحله جدید، با نظارت بانک مرکزی نرخ‌های سود مصوب به درستی اجرایی شود.

در جلسه 19 آذر ماه بانک مرکزی با مدیران عامل بانک‌ها، بر اجرای نرخ‌های سود سپرده تاکید شد. روز گذشته هم بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی نرخ‌های سود سپرده را مجددا ابلاغ و موارد تنبیهی عدم اجرای آن را اعلام کرد.

بر این اساس، تذکر کتبی به مدیران یا متصدیان متخلف، محکومیت متخلفین به پرداخت جریمه، ممنوع ساختن نهاد متخلف از انجام بعضی امور بانکی به طور موقت یا دائم، عدم صدور هرگونه مجوز برای نهاد متخلف، قطع برخی سامانه ها و خدمات نهاد متخلف، سلب صلاحیت حرفه ای اعضای هیأت مدیره و مدیر عامل نهاد متخلف به طور موقت یا دائم و ممنوع ساختن پرداخت سود سهام یا تقسیم اندوخته‌ها، 7 مورد تنبیهی است که بانک مرکزی در بخشنامه‌ خود به آن اشاره کرده است.

در این بخشنامه نرخ سود سپرده‌های سرمایه گذاری مدت دار یک ساله  22  درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه گذاری مدت دار 9 ماه تا یک سال 20 درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار 6 ماه تا نه ماه 18  درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار سه ماه تا شش ماه 14  درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی 10  درصد تعیین شده که نسبت به مصوبه قبلی، نرخ سود سپرده 6 ماهه و 9 ماهه 2 درصد بیشتر است.

انتهای پیام/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 1-10-1393, 08:49

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی