به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : شنبه ، 6 آذر 1400

شرکت‌های آب و برق می‌توانند 10 میلیارد دلار صادرات داشته باشند/ پیمان‌های دو جانبه را افزایش دهیم

علیرضا دائمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در خصوص راهکارهای خروج از اقتصاد نفتی و ظرفیت‌های موجود در حوزه آب و برق برای جایگزین شدن صادرات نفت گفت: وزارت نیرو از چندین مؤلفه مختلف می‌تواند برای توسعه خدمات و صادرات استفاده کند که یکی از این مؤلفه‌ها صادرات برق است.

وی افزود: ایران در حال حاضر با کشورهای همجوار مبادله‌ انرژی الکتریکی دارد و بر اساس سیاست‌هایی که مورد تأیید اقتصاد مقاومتی است ما بتوانیم به عنوان قطب انرژی در منطقه مأموریت‌هایی را در این خصوص دنبال کنیم.

دائمی گفت: ایران با داشتن سوخت‌های فسیلی و قرار گرفتن در وضعیت‌های متفاوت آب و هوایی دارای مزیت‌های بسیاری است به طوری که در منطقه شمال آب و هوای سرد و در منطقه جنوب دارای آب و هوای گرم است بنابراین همین شرایط آب و هوایی باعث شده است که ایران بتواند با کشورهای همسایه در منطقه شمال و در منطقه جنوب در شرایط آب و هوایی متفاوت اقدام به تبادل انرژی الکتریکی کند.

وی گفت: در زمانی که هوا سرد است می‌تواند در زمستان به کشورهای همسایه برق صادر کند و در زمانی که فصل تابستان است می‌تواند از مرزهای شمالی کشور اقدام به صادرات برق کند.

صدور خدمات فنی و مهندسی گزینه مناسبی برای جایگزینی صادرات نفت

دائمی به مؤلفه دیگری که همانا صدور خدمات فنی و مهندسی است اشاره کرد و گفت: ایران بعد از جنگ تحمیلی مزیت‌های قوی‌ و خوبی در کشور در حوزه آب و برق ایجاد کرد و توانست تأسیسات آبی، سدها ، نیروگاه‌های بزرگ و تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب احداث کند و در این موارد توانست مهندسین مشاور و پیمانکاران بزرگی را تربیت کند.

وی با اشاره به اینکه ایران در حال طی مسیر برای صنعتی شدن است، گفت: بسیاری از کشورهای همسایه در حال حاضر با ظرفیت‌های خالی در موارد مورد اشاره مواجه هستند بنابراین ایران با داشتن پیمانکاران و مشاوران خوب و ماهر در حوزه آب و برق می‌تواند این خدمات را به کشورهای همجوار صادر کند.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو گفت: وزارت نیرو در سال 92 رتبه اول را در صدور خدمات فنی مهندسی داشته است، بنابراین صدور خدمات فنی و مهندسی موجب این می‌شود که کشورهای همسایه همواره به کشور ایران نیازمند باشند و همین موضوع باعث می‌شود درآمدهای ارزی کشور افزایش یابد.

به گفته وی، وجود نیروی متخصص و مهندسان ماهر باعث می‌شود علاوه بر ارزآوری برای کشور میدان وسیعی برای اشتغال در کشور فراهم کند.

وی تصریح کرد: ایران در حال حاضر در پروژه‌های بزرگ و زیاد کشورهای آسیای میانه، آفریقا، پاکستان و سریلانکا حضور فعال دارد به طوری که در حال حاضر 70 پروژه در کشورهای عراق، آسیای میانه و کشورهای آفریقایی در حال انجام دارد.

صادرات تجهیزات آب و برق 

دائمی تصریح کرد: مؤلفه دیگری که می‌تواند درآمد ارزی زیادی برای کشور داشته باشد بحث صادرات تجهیزات آب و برق است. در حال حاضر ایران در ساخت تجهیزات مورد نیاز در آب و برق پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است.

انتقال دانش فنی به کشورهای همسایه

وی افزود: در کشور ظرفیت‌های بالایی برای ساخت تأسیسات آب و برق و نیروگاهی توسط شرکت‌هایی مثل فراب و مپنا با کشورهای همسایه و همجوار در حال انجام است.

وی ادامه داد: این اقدام می‌تواند ارزآوری‌های مناسبی برای کشور به همراه داشته باشد و در کنار این 3 مؤلفه (صادرات برق، صدور خدمات فنی و مهندسی و صادرات تجهیزات و لوازم سدها و نیروگاه‌ها) نکته‌ دیگری که می‌تواند ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشد انتقال دانش فنی و علمی بالایی است که در حال حاضر در دانشگاه‌ها توسط اساتید برجسته تدریس می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر ایران در زمینه‌های پژوهش و آموزش می‌تواند به کشورهای همسایه کمک خوبی انجام دهد به طوری که به عنوان مثال در حال حاضر دوره‌های تخصصی در صنعت آب و برق برای کارشناسان کشورهای همسایه انجام می‌دهد اما باید این موضوع افزایش یابد.

به گفته وی، در تلاش هستیم تا با مؤسسات بین‌المللی و منطقه‌ای در این خصوص ارتباطات بیشتری داشته باشیم.

صادرات 3 هزار میلیارد تومانی برق می تواند افزایش یابد

وی در پاسخ به این سؤال که آیا صادرات برق ایران می‌تواند جایگزین خوبی برای صادرات نفت باشد گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در سال 93 صادرات برق ایران به کشورهای همسایه بالای 3 هزار میلیارد تومان باشد بنابراین یکی از گزینه‌هایی که می‌تواند سالانه درآمد ارزی خوبی برای کشور داشته باشد صادرات برق است البته این رقم می‌تواند افزایش بیشتری یابد.

ایجاد پیمان‌های دوجانبه با کشورهایی که با ما همکاری دارند 

دائمی تصریح کرد: اگر بتوانیم پیمان‌های دوجانبه با کشورهایی که با ما همکاری دارند ایجاد کنیم می‌توانیم بسیاری از مشکلات را برطرف کنیم.

وی با اشاره به اینکه با ایجاد پیمان‌های دوجانبه می‌توانیم میزان صادرات برق و خدمات فنی و مهندسی را افزایش دهیم، گفت: در 6 ماهه نخست سال جاری 500 میلیون دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه داشتیم بنابراین با توجه به اینکه وزارت نیرو رتبه نخست صدور خدمات فنی و مهندسی در کشور را به خود اختصاص داده است می‌تواند با حمایت‌های بیشتر میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی را بیش از این افزایش دهد.

به گفته وی، سال گذشته حدود 800 میلیون دلار صادرات خدمات فنی مهندسی داشته‌ایم که 36 درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی را به خود اختصاص داده است.

شرکت های آب و برق می توانند تا 10 میلیارد دلار صادرات داشته باشند

دائمی در پاسخ به این سؤال که آیا صنعت آب و برق ظرفیت این را دارد که جایگزین خوبی برای صادرات نفت باشد، گفت: صنعت آب و برق در حال حاضر دارای 600 شرکت سازنده، مشاور و پیمانکار فعال است پس با حمایت، این شرکت‌ها می‌توانند صادرات خدمات فنی و مهندسی و صادرات تجهیزات آب و برق را به بالای 10 میلیارد دلار برسانند.

وی تأکید کرد: این مواردی که عنوان شد تنها یکی از راه‌هایی است که می‌تواند جایگزین خوبی برای صادرات غیرنفتی باشد.

وی تصریح کرد: مادامی که سیاست ما این باشد که وابستگی ما به خام فروشی همچنان حفظ شود مشکلی حل نخواهد شد پس بنابراین تا زمانی که صادرات تک محصولی نفت ادامه یابد نباید توقع داشته باشیم که کشور از تحریم و برنامه‌هایی که قدرت‌های منطقه‌ای و غربی ایجاد می‌کنند نجات یابیم.

به سمت یافتن مزیت‌هایی که در صنایع کشور وجود دارد برویم

دائمی ادامه داد: امروز درآمدی که می‌توانیم از راه آموزش و توسعه نرم‌افزار در صنعت آب و برق داشته باشیم از درآمد نفت کمتر نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کشور هند از صادرات نرم‌افزار درآمدی کسب می‌کند که از درآمد صادرات نفت نیز بیشتر است،افزود: پس برای اینکه اقتصاد پایدار داشته باشیم و اقتصاد مقاومتی به خوبی اجرا شود باید به سمت یافتن مزیت‌هایی که در صنایع کشور وجود دارد برویم و نیروهای موجود و جوان در کشور را که دارای تحصیلات عالی و تجربیات بالایی هستند را پرورش بیشتری بدهیم.

انتهای پیام/م

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 1-10-1393, 08:49

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
موبایل
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی