به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 14 مرداد 1400

اسانس‌های موجود در تنباکوی قلیان آلرژی‌زا است

زهرا ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: مصرف قلیان باعث اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان شده و از طرفی موجب یائسگی زودرس، کاهش وزن و تخریب هورمون‌های جنسی می‌شود که به تسریع پوکی استخوان می‌انجامد.

وی ادامه داد: هر وعده قلیان برابر با مصرف یک پاکت سیگار است و در هر بار مصرف، دود بسیار بیشتری در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار ایجاد می‌‌کند به طوری که مصرف یک نخ سیگار بین 500 سی‌سی تا یک لیتر دود تولید می‌‌کند اما یک بار قلیان کشیدن، 10 تا 20 لیتر دود تولید می‌کند.

ابراهیمی افزود: دود استنشاق ‌شده از قلیان نیز نه فقط مواد سرطان ‌زای بیشتری نسبت به دود سیگار دارد بلکه مونوکسیدکربن بیشتری هم دارد.

این کارشناس دخانیات گفت: طبق تحقیقات انجام شده، دود قلیان باعث تغییرات ژنتیکی می‌شود چراکه حاوی فلزات سنگین مانند آرسنیک و سرب است.

وی تصریح کرد: اگر افرادی که به بیماری‌هایی مثل نارسایی ریه دچار هستند، قلیان بکشند به سرطان ریه و دستگاه تنفسی مبتلا خواهند شد،این درحالی است که به تنباکو‌های موجود در بازار اسانس‌هایی اضافه می‌ شود که این اسانس ها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس موجب حساسیت و آلرژی می‌ شود، بنابراین آلرژیک و سرفه‌های مزمن از دیگر بیماری‌های ناشی از استعمال قلیان است.

ابراهیمی ادامه داد: سرطان ریه،‌ حنجره، مری و معده،‌ لوزالمعده، کبد و سرطان روده بزرگ از عوارض بد‌خیم و زخم‌های گوارشی، بیماری‌های دهان و دندان، ریفلاکس معده از عوارض خوش‌خیم استعمال قلیان است.

انتهای پیام/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 1-10-1393, 08:49

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی