به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : دوشنبه ، 5 آبان 1399

داعش محصول استسهال مذهبی و استحمار سیاسی

داعش یکی از شاخه های القاعده است که الان بر خودِ القاعده برتری پیدا کرده است. داعش که مولود جنگ عراق است و قصد بازگرداندن استبداد پیشا مدرن خلافت را دارد، بدون شک ریشه  و خاستگاه وهابی دارد. وهابیت قرائتی از اسلام در عربستان سعودی در قرن 18 است. در جولای 2013، پارلمان اروپا وهابیت را ریشه اصلی تروریسم جهانی معرفی کرد. و ما می دانیم که علمای سلفی عربستان فتوا دادند که دموکراسی و انتخابات کفر به حساب میآید و آنها چیزی به نام انتخابات را نمیشناسند. در قرن 18 و در زمانی که امپراتوری عثمانی در حال از دست دادن نفوذش در مناطق مختلف بود، جنبش احیا در قسمت های مختلفی از جهان اسلام در حال ظهور بود. مصلحان قرن 18 متقاعد شده بودند که اگر مسلمانان می خواهند قدرت و اعتبار گذشته شان را مجدداً به دست بیاورند باید به اصول اعتقادی خودشان برگردند و اطمینان حاصل کنند که خدا – به جای مادی گرایی و جاه طلبی دنیوی – حاکم بر نظام سیاسی است. هیچ گونه شبه نظامی گری در این نوع از بنیاد گرایی وجود نداشت و در عوض تلاش های مردمی به جای جهاد وجود داشت.

به هر حال زمانی که ارتش سرخ شوروی افغانستان را مورد اشغال قرار داد علاوه بر مردم افغانستان که مبارزه میکردند عنصر عرب هم وارد صحنه شد یعنی جوانان عرب به جای اینکه علیه اسرائیل در فلسطین بجنگند به افغانستان سرازیر شدند و در آنجا گروههای جدیدی را تشکیل دادند به گونهای که آنها با ساکنان اصلی افغانستان استهلاک پیدا کردند. شیخی فلسطینی به نام «عبدالله عزام» به افغانستان رفت و شروع به جذب جوانان از همه کشورهای اسلامی کرد که بیایید علیه شوروی بجنگیم. اینجا این سوال پیش می آید که او چرا نرفت علیه اسراییل بجنگد؟ این برای ما مشخص نیست. اینکه مزدور بود یا انحراف دا

از همان ابتدا یک دوگانگی شکل گرفت. ابو مصعب زرقاوی، اهل شمال اردن است از شهر زرقا که مرکز سلفی ها است. او نرفت به خیمه بن لادن. در گوشه دیگری از پایگاه، خیمه ای زد به نام خیمه اهل شام. همه جوانان فلسطین و اردن و شام و... به خیمه او می رفتند. بن لادن عربستانی بود. جوانان عربستانی و حوزه خلیج فارس سراغ او می رفتند. ایمن الظواهری هم مصری بود، جوانان مصری و شمال افریقا سراغ او می رفتند. بن لادن و ظواهری با هم کار می کردند. ولی زرقاوی مشخص بود که حسابش را مقداری جدا کرده است.

آن موقع این اختلافات خودش را نشان نداد. شوروی شکست خورد. بن لادن گفت الان نوبت امریکا است و باید سراغ امریکا برویم. شروع کردند به عملیات علیه منافع امریکا. حمله به سفارت امریکا در کنیا، به ناوچه امریکا در یمن و... . کم کم مشهور شدند. جالب این است که این حملات در شرایطی انجام پذیرفت که آمریکا خود این گروهها را سازماندهی، آموزش و مورد حمایت مالی، تسلیحاتی و رسانه ای برای مقابله با شوروی در خاک افغانستان کرد. اما متأسفانه آمریکایی ها هرگز از این تجربه تلخ و البته خطرناک! عبرت نگرفتند و در حال حاضر نیز برخی سازمان های تروریستی را در عراق و سوریه به صورت مستقیم و غیر مستقیم مورد حمایت قرار می دهند. افکار عمومی جهان هنوز هم تصویر دیدار برخی مجاهدین (مجاهدین دیروز و تروریست های امروز!) را با سران کاخ سفید از جمله ریگان و برژینسکی(مشاور امنیت ملی کارتر) هرگز فراموش نکرده اند. مجاهدینی که وقتی در خدمت منافع ملی و امنیتی آمریکا هستند به عنوان مبارزان راه آزادی قلمداد می شوند و وقتی تاریخ مصرفشان می گذرد و دیگر تأمین کننده منافع آمریکا و متحدین آمریکا نیستند، براساس سیاست «معیارهای دوگانه» double standard به عنوان تروریست معرفی می شوند.

به هر حال بن لادن هیچ گاه علیه شیعه و حزب الله صحبت نکرد. هیچ اظهار نظر تکفیری علیه اینها نمی بینید. لذا بن لادن اصلاً اعتقادی هم به کشتار شیعه نداشت. صدام که سقوط کرد، بن لادن زرقاوی را مامور کرد که شاخه القاعده در عراق را تشکیل دهد. او هم در عراق مستقر شد و توحید و جهاد را تشکیل داد. ولی به اسم حمله به امریکا، شیعه کشی هم راه انداخت. بن لادن پیام به او داد که این چه کاری است که بازار را منفجر می کنی و شیعه می کشی؟ او گفت این ها دستشان در دست امریکا است و این ها را هم باید کشت. ولی بن لادن می گفت اصلا این کشتار مردم عادی به ضرر ما است. این اختلاف نظر خودش را نشان داد.

به دلیل استمرار سرپیچی کار به جاهای باریک کشید.

هم اکنون جامعه بین الملل و کشورهای منطقه بخوبی شاهد هستند که عملکرد داعش بیشترین ضربه را به اهل سنت زده است و کشتارهای داعش در بین قبیله سنی ابو نمر و همچنین در منطقه دیرالزور که ساکنانش سنی مذهب هستند، به روشنی اثبات می کند که گروه تروریستی داعش قبل از اینکه به شیعه ضربه بزند، اهل سنت را مورد بی مهری شدید خود قرار داده است.

در این راستا نامه سرگشاده 126 نفر از علمای اهل سنت به خلیفه خودخوانده داعشی در 24 ذوالقعده 1435 هجری قمری (19  سپتامبر 2014) سال جاری گویای بسیاری از واقعیات پشت پرده شکل گیری  این گروه تروریستی است. کما اینکه در این نامه سرگشاده صراحتاً به استسهال یعنی سطحی نگری و قشری گری این گروه در تفسیر قرآن و سنت، قتل بی گناهان، قتل خبرنگاران، تکفیر اهل کتاب، برده داری، اجبار در پذیرش اسلام، کشتار زنان و کودکان، شکنجه، مُثله کردن، تخریب قبور و ...  توسط این گروه اشاره و تمامی این اقدامات غیراسلامی و غیرانسانی را به شدت محکوم کرده و از آن اعلام برائت می کنند.

جالب اینکه در پایان این نامه در بند 23 صراحتاً داعش را دست پرورده اسرائیل و توجیه کننده اشغالگری اسرائیل می دانند. چرا که البغدادی در خطبه خود گفته بود «سوریا لیست للسوریین، و العراق لیست للعراقیین» یعنی سوریه به مردم سوریه و عراق به ملت عراق تعلق ندارد!!. که در این نامه علما، البغدادی را مورد خطاب و عتاب قرار می دهند که این سیاست شما چه تفاوتی با 65 سال اشغالگری اسرائیل و بی خانمان کردن صدها و میلیون ها فلسطینی و اخراج آنها از سرزمین آباء و اجدادی شان دارد. آیا جز این است که شما در مسیر سیاست خاورمیانه ای رژیم صهیونیستی گام برمی دارید و آیا شما در این عدالت می بینید «فأین العداله فی هذا»؟

دکتر روح الله قادری کنگاوری

منبع: دیدبان آمریکا

انتهای متن/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 1-10-1393, 08:47

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا