به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

سرکوب معترضان در آمریکا؛ نقض حق تجمع مسالمت آمیز

اقدامات دولت های محلی و فدرال آمریکا در سرکوب معترضان به تبعیض نژادی نه تنها نقض کننده متمم نخست قانون اساسی ایالات متحده است بلکه کنوانسیون های ناظر بر حقوق بشر را نیز نقض کرده است. بر اساس متمم نخست قانون اساسی، «کنگره نباید در راستای رسمیت دادن به یک دین، یا منع پیروی آزادانه از آن یا محدود ساختن آزادی بیان یا مطبوعات یا حق مردم برای برپایی اجتماعات آرام و دادخواهی از حکومت برای جبران خسارت، قانونی را وضع کند.» 

در روزهای اخیر بسیاری از شهرهای آمریکا صحنه بازداشت معترضان به تبعیض نژادی  و سرکوب اعتراضات به خشونت پلیس علیه سیاه پوستان بوده است. صدها معترض به تبعیض نژادی در شهرهای مختلف ایالت کالیفرنیا، شهر واشنگتن و

زمانی که اعتراضات سیاه پوستان شهر فرگوسن در سال 2014 پس از قتل مایکل براون، نوجوان سیاه پوست اهل این شهر بالا گرفت. پلیس برخورد شدیدی با آنها کرد و بارها با استفاده از گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی آنها را سرکوب کرد. سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر در سال 2014 بارها در مورد برخورد پلیس با معترضان فرگوسن به مقامات ایالتی و فدرال آمریکا هشدار داده بودند. اما دولت آمریکا بی توجه به این هشدارها باز هم در هفته ای که گذشت دست به بازداشت گسترده معترضین در شهرهای مختلف زد. این بازداشت ها روز شنبه که آمریکا شاهد تظاهرات سراسری علیه تبعیض نژادی بود، به اوج خود رسید.

پس از قتل اریک گارنر، سیاه پوستی که توسط پلیس خفه شد و آغاز اعتراضات در ایالت کالیفرنیا در روزهای پایانی سال 2014، برخورد شدیدی با معترضان در این ایالت صورت گرفت. پلیس به طور گسترده در مناطق برکلی، وستفیلد و سانفرانسیسکو دست به بازداشت معترضان زد . این رفتار با معترضان در سال 2014 در برخورد با اعتراضات مشابه در شهرهای دیگر آمریکا از جمله نیویورک، لس آنجلس و واشنگتن نیز صورت گرفت.

حدود 170 معترض تنها در روز شنبه در ایالت کالیفرنیا بازداشت شدند. تنها 45 تن در اعتراضات ضد نژادی در سانفرانسیسکو و منطقه اوکلند بازداشت شده اند. پلیس اعلام کرده که این معترضان را به خاطر اختلال و بی نظمی بازداشت کرده است. در بسیاری از شهرها پلیس به حالت آماده باش در آمده است تا در صورت لزوم با معترضان برخورد کند. رهبران سازمان دهنده تظاهرات سراسری اعلام کردند تا زمانی که مقامات ایالات متحده اقدامی جدی علیه تبعیض نژادی پلیس این کشور انجام ندهند، دست از اعتراض نخواهند کشید و به تظاهرات های خود ادامه خواهند داد.

بازداشت گسترده معترضان؛ نقض قانون اساسی و کنوانسیون های بین المللی

اقدامات دولت های محلی و فدرال آمریکا در سرکوب معترضان به تبعیض نژادی نه تنها نقض کننده متمم نخست قانون اساسی ایالات متحده است بلکه کنوانسیون های ناظر بر حقوق بشر را نیز نقض کرده است. بر اساس متمم نخست قانون اساسی، «کنگره نباید در راستای رسمیت دادن به یک دین، یا منع پیروی آزادانه از آن یا محدود ساختن آزادی بیان یا مطبوعات یا حق مردم برای برپایی اجتماعات آرام و دادخواهی از حکومت برای جبران خسارت، قانونی را وضع کند.»

همچنین سرکوب معترضان و خشونت علیه آنها، ناقض ماده 20 اعلامیه جهانی حقوق بشر است که بر مبنای آن «هر کسی حق دارد که آزادانه تجمع اعتراضی داشته باشد یا انجمن تشکیل دهد .«  همچنین پلیس  و دولت امریکا در سرکوب معترضان مواد 21 و 22 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی را نقض کردند؛ بر طبق این مواد، «حق تشکیل مسالمت آمیز مجامع به رسمیت شناخته میشود. هیچ محدودیتی در مورد اعمال این حق صورت نمی گیرد مگر مطابق قانون آن هم در یک جامعه دموکراتیک و بطور ضروری در جهت نفع (مصلحت) امنیت ملی، ایمنی عمومی، نظم عمومی، حفاظت از سلامت و اخلاق عمومی و یا حفاظت از آزادیهای دیگران باشد.»(ماده 21). «هر کس حق آزادی (تشکیل) اجتماعات با دیگران را دارد. این حق شامل تشکیل و پیوستن به اتحادیه ها و برای حفاظت علاقه مندی ها و منافع خود می باشد.»(بند اول ماده 22).

همچنین در بند دوم همین ماده از میثاق حقوق مدنی و سیاسی آمده است: «اعمال این حق تابع هیچگونه محدودیتی نیست مگر اینکه این محدودیتها مطابق قانون آنهم در یک جامعه دموکراتیک و بطور ضروری جهت نفع (مصلحت)، امنیت ملی، ایمنی عمومی، نظم عمومی، حفاظت از سلامت و  اخلاق عمومی و یا حفاظت از آزادیهای دیگران باشد. این ماده مانع از آن نمی شود که اعضاء نیروهای مسلح و پلیس در اعمال این حق، تابع محدودیتهای قانونی باشند .»

این در حالی است که دولت آمریکا و کنگره این کشور هیچ عکس العملی برای دفاع از حقوق معترضان از خود نشان ندادند و مقام های امنیتی در روز های اخیر در بازداشت و سرکوب مخالفان اختیارات زیادی داشتند. اگر چه باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده در سخنانی از تظاهرات های ضد تبعیض نژادی حمایت کرد اما به طور تلویحی تهدید کرد که با هر نوع تظاهرات خشن و خارج از نظمی برخورد خواهد. این در حالی است که معترضان غالبا در واکنش به خشونت نامتناسب پلیس دست به اقدامات خشن همانند تخریب اموال دولتی و خودروهای امنیتی کردند.

منبع: دیدبان امریکا

انتهای متن/

 

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 1-10-1393, 08:47

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا