به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 14 مرداد 1400

از هوره‌خوانی تا افسانه "کُر صیاد"

از هورهخوانی تا افسانه "کُر صیاد"

» سرویس: استان ها - کرمانشاه

یک محقق و پژوهشگر کرمانشاهی با بیان اینکه یلدا در بسیاری مناطق ایران با رسوم همراه است، گفت: از گذشته کردها نیز شب یلدا یا همان آغاز شب چله را با دورهمنشینی و رسوم خاص خود صبح میکردند.

رضا موزونی در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه یلدا واژه سریانی به معنی تولد نور است، گفت: این شب جزیی از فرهنگ ایرانیان است و در فرهنگ کردها از آن به عنوان شب چله یاد میشود.

وی اظهار کرد: سرمای زمستان در این شب شروع میشود و از دیرباز مردم کرد متوجه بودند که این شب طولانیترین شب سال است و همین بهانهای برای دورهمنشینی اقوام و فامیل در این شب بود.

موزونی تصریح کرد: در آیین ایران، در شب یلدا فرشته سپیدی و نور به جنگ اهریمن تاریکی میرود و در این جدال مردم با شب بیداری خود به فرشته نور یاری رسانده و اهریمن را شکست میدهند.

این محقق اظهارکرد: مردمان کرد نیز این شب را تا صبح بیدار مانده و دورهمنشینی خود را با گفتن داستانهای اسطورهای پر میکردند که یکی از همین داستانهای اسطورهای "کُرصیاد" نام داشت.

وی افزود: در این افسانه پسران حسن صیاد به نامهای "احمد" و "محمد" به جنگ برف و سرما میروند که یکی از آنها کشته شده و دیگری به خاطر گرفتن سنگی بر دوش گرم شده و زنده میماند و بعد از آن سنگ را بر زمین میزد که بر اثر این ضربه زمین آه میکشد و برفها آرام آرام آب میشوند.

موزونی افزود: شاهنامهخوانی هم از دیگر رسوم مردم کرد در شب چله یا همان شب یلداست که از افراد شاهنامهخوان فامیل دعوت میکردند و داستانهایی مانند داستان رستم و سهراب با آهنگ توسط این افراد خوانده میشد.

این محقق و پژوهشگر گفت: در این شب گفتن چیستانهای سخت لطف خاصی به مجلس مردمان کرد میداد و افراد زبردست در چیستانگویی چیستانهای سخت خود را برای همین شب میگذاشتند، زیرا شب طولانی بود و افراد فرصت زیادی برای پیداکردن جواب داشتند.

وی افزود: گفتن افسانه " تیتان و میتان" نیز که همانند و معادل داستان شنگول و منگول است نیز در این شب برای کودکان لطف خاصی دارد و افسانهها و داستانهای دیگری نیز مانند "دنک انار" (دانهی انار) و نیز "سبز علی سبزه قبا" هم در این شب از زبان بزرگترهای فامیل بیان میشد.

موزونی شب یلدا یا همان شب چله در فرهنگ کرد را شب هنرنمایی مردمان کرد عنوان کرد و افزود: در این شب افراد فامیل دور هم جمع شده و هرکس هر هنری که دارد را در این شب به نمایش میگذارد.

وی تصریح کرد: در این شب همچنین هوره خوانی به صورت دودنگی(دوصدایی) انجام شده، به نحویکه یکی آواز هوره سر داده و دیگری جوابش را میدهد.

این محقق و پژوهشگر در پایان نخود و کشمش و زردآلوخشک شده (قیصی) را از جمله تنقلات یا همان "شوچره" مردمان کرد در این شب عنوان کرد و افزود: در گذشته مردمان کرد تنقلاتی را که طی تابستان و پاییز جمع می کردند، در این شب برای پذیرایی از مهمانها استفاده میکردند.

 

 

انتهای پیام

 

ثبت شرکت ارشیا
ثبت شرکت ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت سهامی عام ، ثبت تعاونی ، دریافت کارت بازرگانی ، اخذ کد اقتصادی
تلفن : 77516567 – 77503715 سامانه SMS : 500011008069819

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 29-09-1393, 14:56

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی