به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : سه شنبه ، 5 مرداد 1400

سرمای یلدا با گرمای احیای صله رحم

سرمای یلدا با گرمای احیای صله رحم

» سرویس: استان ها - قم

یلدای هر سال با گرمای صله رحم و همنشینی خانوادهها در کنار بزرگترها، فرصتی بلند در شبی از سال است که فقط برای چند لحظه بیشتر بودن، طولانی ترین شب نام گرفته، ولی این سنت دیرینه با بازآفرینی دور هم نشینیها و صله رحم، گرمتر از همیشه خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، سفرههای سخاوت گشوده میشود، نقل، آجیل و شیرینی زینت سفره شب چله می شود، ولی آنچه از حلاوت هندوانه، انار و دیگر شیرینیهای شب چله شیرین تر است، شیرینی محبتی است که گرمابخش سرمای سخت زمستان می شود.

اگر چه هویت یلدا نشینی روایت متفاوت دارد، ولی در محفل چله نشینی گوهر معرفت، مهربانی، دورهم نشینی زیباترین جلوه ترحم و دوست داشتن، خوب بودن، کنارهم بودن و همدل بودن به عینه تجلی پیدا میکند.

احیای صله رحم از بهترین دستاوردهای دور هم نشینی شب یلدا است، زیرا پیامبر گرامی اسلام(ص) میفرماید: هرکس به سوی خویشاوندانش با جان و مالش قدم بردارد تا صله رحم را به جا آورد، خداوند عزوجل به وی اجر صد شهید عطا می­ کند و برای هر قدمی که بر می­ دارد خداوند چهل هزار حسنه می­ نویسد و چهل هزار گناه از وی پاک می­ کند و چهل هزار درجه بالا می­ برد و گویا خداوند را در حال صبر، صد سال عبادت کرده که عبادتش پذیرفته شده است.

شب یلدا تبلور شور مهربانی و محبت، شب پاسداشت حرمت بزرگترها و شب گذشت از خطاهای کوچکترها چه نیکو شب رازگونی است، گویی که این شب بابی از برکت و شفقت است، زیرا تجلی اوج ادای یکی از توصیههای دین مبین اسلام است.

صله رحم همان دوستی و محبت با خویشاوندان و نزدیکان است و اجتماع بزرگ خانوادهها در یک شب چله زیباترین جلوه پیوند عاطفهها و تکریم مهرورزی نسبت به هم است.

دید و بازدید و سراغ گرفتن از بزرگترها، دیگر فامیلها و دوستان در شب یلدا میراث گرانبهایی از حسن انسان دوستی و مهمان نوازی است که با اسلام غنی تر شده و همواره میتواند تکرار آن در دیگر ایام و شبهای سال تجدید خاطره یلداهای فراموش نشدنی باشد.

ساده برگزار کردن آیین چله نشینی این زیباترین بزم مهمانی رفتن و مهمان نوازی می تواند بر زیبایی و تکرار آن بیفزاید همان گونه که ائمه معصومین(ع) نیز بر برگزاری ساده آیینهای مهمانی تاکید دارند.

یلدا گرچه شبی بیش نیست اما می تواند نمادی از سخاوت، گشاده رویی، مهمان نوازی، زدودن پردههای تاریک زندگی، رفع خستگیها و تحکیم حس پیوستگی و وابستگی شادی و غمها باشد که ایرانیان توانستند در پی سفر از هزارهها آن را پاس دارند.

شب یلدای امسال همانند سال قبل در ایام عزاداری صفر است و با ایام ارتحال پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) متقارن شده است که باید حرمت این شب نگه داشته شود.

 

*در شب یلدا شعائر اسلامی و دینی حفظ شود

 

استاد عالی حوزه و دانشگاه در گفتوگو با خبرنگار ایسنا، منطقه قم، با بیان اینکه برگزاری شب یلدا در قالب دید و بازدید منافاتی با اسلام ندارد، گفت: شب یلدا یکی از شبهایی است که می توان در آن به صله رحم پرداخت و دید و بازدید کرد و منافاتی با اسلام ندارد.

حجت الاسلام مهدی سلیمانی با تسلیت رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) پیرامون تقارن این روز با شب یلدا گفت: امسال شب یلدا مقارن با ایام رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) شده است و پیروان آئین اسلام عزادار هستند از این رو لازم است حرمت این شب عزیز را حفظ کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت حفظ شعائر اسلامی و دینی در شب یلدا عنوان کرد: در این شب دید و بازدید و صله رحم منافاتی با شب شهادت ندارد اما مردم توجه داشته باشند شعائر دینی و اسلامی را در این شب حفظ کنند و در شب یلدا صله رحم را به جا بیاورند.

وی اظهار داشت: دین اسلام، دین محبت، مهر و همزیستی است و در این دین معاشرت و رفت و آمد دارای اهمیت زیادی است امیدواریم مردم حرمت این شبهای سوگواری را در شب یلدا حفظ نمایند.

این استاد عالی حوزه و دانشگاه در پایان گفت: باید بدانیم اسلام دین تعصبهای بی جا نیست و اگر عدهای جوان این مسائل را رعایت نکردند با دید اغماض جلوی آنها ایستادگی کنیم بلکه با مهر و محبت مانع از نزاع و درگیری و اختلاف شویم تا وحدت حفظ شود در واقع میتوان با زبانی شیوا زمینه آگاهی دیگران را فراهم کرد.

*یلدا فرصتی برای تحقق سنت حسنه صله رحم

یک جامعه شناس در این گفتوگو، از شب یلدا به عنوان فرصتی جهت تحقق سنت حسنه صله رحم یاد کرد و گفت: مهم ترین شاخصه شب یلدا، صله رحم، دید و بازدید و احترام به بزرگترهاست و چه زیباست که این سنتهای خوب را با آئینهای دینی و اسلامی همراه کنیم و در زندگی خود به بسیاری از ارزشها پایبند باشیم.

مهدی زارعی با اشاره به تقارن شب یلدا با رحلت رسول گرامی اسلام و شهادت امام حسن مجتبی(ع) گفت: در شب یلدا امسال مردم حرمت شب شهادت را در دید و بازدید حفظ کنند.

وی با تاکید براینکه پایبندی به ارزشهای اخلاقی و دینی آثار و برکات زیادی در جامعه دارد، گفت: اگر هر یک از مردم خود را ملزم به این ارزشها بدانند ناهنجاریهای اجتماعی نیز از میان خواهد رفت.

وی با بیان اینکه در گذشته مردم به بهانههای مختلف در طول سال گرد هم جمع می شدند، با اشاره به کمرنگ شدن صله رحم در جامعه گفت: با پیشرفت جوامع و افزایش درگیریهای شغلی، تحصیلی، کاری و اجتماعی صله رحم و دید و بازدیدها کمرنگ شده است از این رو مردم هر روز با مشکلات بیشتری مواجه می شوند.

این جامعه شناس اظهارداشت: شب یلدا فرصتی است که افراد در کنار یکدیگر باشند و حتی در صورت امکان مردم بازدیدی از مراکز نگهداری سالمندان داشته باشند تا صله رحم را به بهترین نحو به جای بیاوریم.

 

انتهای پیام

 

ثبت شرکت ارشیا
ثبت شرکت ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت سهامی عام ، ثبت تعاونی ، دریافت کارت بازرگانی ، اخذ کد اقتصادی
تلفن : 77516567 – 77503715 سامانه SMS : 500011008069819

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 29-09-1393, 14:56

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی