به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 7 مرداد 1400

19 سال حبس برای 11 عضو حرکت اسلامی ازبکستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، تعدادی از اعضای حرکت اسلامی ازبکستان که قصد اقدام تروریستی در تاجیکستان را داشتند، دستگیر و از 9 تا 19 سال به زندان محکوم  شدند،  این افراد همگی ساکنان استان «سغد» این کشور بوده و از نظر تعلق قومی ازبکتبار بودهاند.

در اواخر ماه سپتامبر (مهرماه) سال جاری نهادهای امنیتی تاجیکستان از بازداشت گروهی تروریست خبر دادند.

به گفته این منبع، این افراد قصد داشتند تا علاوه بر اشغال ساختمان پلیس شهر «پنجکنت»،  تونل «استقلال» و «شهرستان» در مسیر شمال-جنوب این کشور را منهدم کنند.

پس از بازداشت این گروه، نهادهای امنیتی تاجیکستان اعلام کردند، این گروه در برنامه خود پس از اقدامات تروریستی در کشور قصد داشتند تا به سوریه عزیمت کنند.

بنابر اعلام یکی از مقامات قضایی تاجیک، برخی از اعضای این گروه به دنبال جذب افراد برای وارد شدن به حرکت اسلامی ازبکستان از میان ساکنان ازبکتبار تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان بودهاند.

بر اساس اعلام این منبع، سن اعضای این گروه از 20 تا 45 سال بوده است.

حرکت اسلامی ازبکستان جنبشی است که در سال 1998 بوسیله جمعه نمنگانی و طاهر یولداشف پس از پایان جنگ داخلی تاجیکستان بنیانگذاری شد. هدف این جنبش پایاندادن به دولت اسلام کریماف در ازبکستان و ایجاد حکومت اسلامی در این کشور است. این جنبش از متحدان «طالبان» و «القاعده» به شمار میرود.

برخی از تحلیلگران ادعا میکنند که یکی از فعالیتهای اصلی این گروه مانند القاعده قاچاق سازمان یافته موادمخدر و به ویژه هروئین از افغانستان و از طریق آسیای مرکزی به مقصد اروپاست. این حزب در اکثر کشورهای آسیای مرکزی فعالیت دارد و به عنوان یک حزب افراطگرا معرفی و تحت تعقیب قرار میگیرد.

انتهای پیام/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 29-09-1393, 14:40

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی