به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 7 مرداد 1400

پژوهش‌ها تقاضامحور باشند/ در حوزه‌ پژوهش از برنامه‌ پنجم توسعه عقب هستیم

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، علی سبحانیفر ظهر امروز در جمع اساتید، دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاههای سبزوار با بیان اینکه در لایحه تنظیم مقررات مالی دولت 12 درصد از سر جمع اعتبارات پیشبینی شده به مسئله پژوهش اختصاص یافته است، اظهار داشت: ردیف اعتباری پژوهش در وزارت علوم و دیگر دستگاههای دولتی به بیش از 2 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه بیش از 200 میلیون دلار از صندوق نوآوری فناوری به امر پژوهش و تحقیق اختصاص یافته است، تصریح کرد: متاسفانه با وجود اختصاص این اعتبارات پژوهشهای صورت گرفته در دانشگاهها تقاضا محور و کاربردی نیست.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ارتباط بین صنعت و دانشگاه به خوبی و در حد قابل قبول برقرار نشده است، تصریح کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که صنعت در دانشگاه و دانشگاه در صنعت آمیخته شود.

وی با بیان اینکه امروز دانشگاههای ما میتوانند نیاز صنعت کشور را در حوزههای علمی و پژوهشی رفع کنند، تصریح کرد: پژوهش را میتوان به عنوان یک دستاورد کاربردی و علمی پذیرفت که تبدیل به فناوری، نوآوری و در نهایت تولید ثروت شود.

وی با بیان اینکه دانشجویان در حوزه پژوهش با مشکلات مختلفی روبهرو هستند، اضافه کرد: این مشکلات با بازنگری در سرفصلهای دروس آموزشی و رشتههای تحصیلی میتوانند برطرف شوند.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی با بیان اینکه بیش از 580 میلیارد تومان از اعتبارات دستگاه های دولتی به مسئله پژوهش اختصاص داده شده است، ادامه داد: مقام معظم رهبری در سیاستهای ابلاغی اخیر به مسئله علم و فناوری توجه ویژهای داشتهاند.

وی با اشاره به برنامه پنجم توسعه با بیان اینکه بر اساس این برنامه باید به جایگاه نخست در زمینه علم و فناوری برسیم، گفت: براساس برنامه پنجم توسعه باید سهم تولید ناخالص از پژوهش به 3 درصد برسد که براساس دستور مقام معظم رهبری این سهم چهار درصد در نظر گرفته شده است.

سبحانیفر افزود: متاسفانه این میزان سهم در تولید ناخالص ملی کمتر از نیم درصد است و این مهم نشان از عدم تجاریسازی پژوهشها دارد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رشد علمی کشور ادامه داد: با وجود کسب رتبه 15 علم جهان و رتبه نخست منطقه، متأسفانه در حوزه پژوهش از برنامههای پیشبینی شده در برنامه پنجم توسعه، عقب هستیم.

سبحانیفر با بیان اینکه پژوهش و فناوری در حوزههای اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دارد، بیان کرد: امروز باید به سمت بینالمللیسازی دانشگاهها و ترویج فرهنگ اقتصاد دانش بنیان برویم.

وی با بیان اینکه اقتصاد دانش بنیان سبب تولید ثروت برای کشور میشود، خاطرنشان کرد: در این حوزه باید نقشه جامع علمی کشور مصوب شورای انقلاب فرهنگی در اولویت کاری دانشگاهها و وزارت علوم قرار گیرد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این نقشه مسیر حرکت دانش و پژوهش را مشخص کرده است، گفت: مجلس نیز در حمایت از اقتصاد دانش بنیان قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان را تصویب کرده تا پژوهشها پس از عبور از مرحله فناوری به سمت تولید ثروت بروند.

انتهای پیام/70005/ذ40

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 29-09-1393, 14:29

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی