به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : سه شنبه ، 5 مرداد 1400

وقف 10 موقوفه به ارزش ریالی 540 میلیون تومان در گلپایگان

به گزارش خبرگزاری فارس از گلپایگان، حجتالاسلام مهدی طاهری ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: در شهرستان گلپایگان 830 موقوفه و 37 امامزاده و بقعه و 2 هزار و 300 رقبه وجود دارد که تولیت و نظارت بر 766 موقوفه بر عهده اداره اوقاف است و 64 موقوفه غیرمتصرفی است و این به این معنا است که اختیار واقعی آن با اشخاص است و فقط نظارت بر آن موقوفه بر عهده اوقاف است.

وی با بیان اینکه 530 موقوفه گلپایگان درآمدزا یا منفعتی هستند، تصریح کرد: 236 موقوفه به حسینیه و مساجد اختصاص یافته است و غیر درآمدزا محسوب میشود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلپایگان تاکید کرد: از ابتدای سال تاکنون برای 84 موقوفه گلپایگان سند اخذ شده است و از نظر تعداد و جایگاه موقوفات شهرستان گلپایگان پس از اصفهان و کاشان در رتبه سوم استانی قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه طی 9 ماهه گذشته 10 موقوفه جدید به ارزش ریالی 540 میلیون تومان در گلپایگان به ثبت رسیده است، خاطر نشان کرد: کاربری این موقوفات تجاری، مسکونی، زراعی و مسجد بوده و به نیت روضهخوانی اباعبدالله (ع)، گسترش فرهنگ غدیر و آشپزخانه امام حسین (ع) وقف شده است.

طاهری افزود: ارزش ریالی یکی از موقوفات که امسال وقف شده بالغ بر 120 میلیون تومان است.

وی با اشاره به اینکه طی 9 ماهه گذشته 2هزار جلسه روضهخوانی با هزینهای بالغ بر 100 میلیون تومان در گلپایگان برگزار شده است، ادامه داد: یکهزار جلسه حفظ، قرائت و مسابقات قرآنی و بیش از 300 جلسه به مناسبتهای انقلابی طی این مدت برگزار شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلپایگان یادآور شد: طی 9 ماهه گذشته 5میلیون و 600 میلیون تومان برای کمک به فقرا و کمک هزینه ازدواج و همین مبلغ برای تجهیز و تعمیر حمامها هزینه شده است.

وی با بیان اینکه مبلغ 40 میلیون تومان از درآمد موقوفات صرف تعمیر و تجهیز مساجد شهرستان گلپایگان شده است، تصریح کرد: برای تعمیر امامزادگان نیز 100 میلیون تومان و برای آزادسازی زمینها و منازل اطراف امامزاده هفده تن 500 میلیون تومان هزینه شده است.

* تخصیص 25 درصد از اعتبارات تملک دارایی به اوقاف گلپایگان

طاهری با بیان اینکه در سال گذشته حدود 120 میلیون تومان از محل اعتبارات تملک دارایی شهرستان به اداره اوقاف تخصیص یافت، افزود: تاکنون 25 درصد از این رقم محقق شده است که آن هم صرف تعمیر و تجهیز مساجد و امامزادگان شهرستان شده است.

وی بیان کرد: تاکنون 120خدام شهرستان گلپایگان تحت پوشش بیمه قرار گرفتهاند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلپایگان همچنین به درآمد امامزادگان اشاره کرد و گفت: 10 درصد از درآمد امامزادگان طبق قانون به سازمان اوقاف، 20 درصد به امور فرهنگی امامزاده، 30 درصد به امور مدیریتی مانند حقوق خدام، تاسیسات و وسایل سرمایشی و گرمایشی و 40 درصد نیز به امور عمرانی و ساخت و ساز اختصاص مییابد.

وی در ادامه به برنامههای فرهنگی امامزادگان پرداخت و خاطر نشان کرد: برنامههای مانند طرح آرامش بهاری مخصوص عید نوروز، یاس نبوی در دهه فاطمیه، بصیرت عاشورایی در ماههای محرم و صفر و اعزام مبلغ به مساجد شهرستان از جمله برنامههای فرهنگی امامزادگان است. 

طاهری ادامه داد: برگزاری طرح نشاط معنوی در ایام فصل تابستان و برگزاری برنامههای اوقات فراغت مخصوص دانشآموزان، پیوند آسمانی در سالگرد ازدواج حضرت زهرا (س) و حضرت علی (ع) از جمله برنامههای فرهنگی اجرا شده در امامزادگان گلپایگان محسوب میشود.

* برپایی خیمه معرفت در امامزادگان گلپایگان

وی همچنین به یکی دیگر از طرحهای فرهنگی امامزادگان پرداخت و خاطر نشان کرد: با توجه به تهاجم فرهنگی دشمن و اینکه در جنگ نرم قرار داریم خیمه معرفت یکی از برنامههای فرهنگی برای مبارزه با این تهاجم است که در ایام نوروز، دهه اول محرم و دهه آخر صفر برگزار میشود و به همین مناسبت قرارگاه حضرت سیدالشهدا (ع) در اداره اوقاف نیز تشکیل شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلپایگان افزود: در طرح خیمه معرفت غرفههای پرسش و پاسخ توسط کارشناس مذهبی، مشاوره خانواده، کودک، حجاب، فروش محصولات فرهنگی و نمایشگاه برگزار میشود.

* طرح فروش اوراق مشارکت وقف

وی با بیان اینکه وقف صدقه جاریه است، تاکید کرد: طرح فروش اوراق مشارکت وقف از دو سال پیش مطرح شد و امسال این امر محقق شد و بانکهای ملت در سراسر کشور عامل فروش این اوراق هستند و برای اینکه همه مردم در کار خیر و وقف شریک باشند این اوراق فروخته میشود و با آن بیمارستانی مخصوص بیماران سرطانی در تهران در حال احداث است.

طاهری همچنین از تشکیل کمیته یاوران وقف خبر داد و گفت: کمیتههای مختلفی مانند کمیته یاوران وقف قرآن، کمیته یاوران وقف مساجد و یا روضهخوانی با هدف تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف در جهت نیات واقف، ایجاد وقف جدید، بهرهگیری از ظرفیت وقف و مسئولیتهای اجتماعی تشکیل شده است و هر فرد میتواند با توجه به ظرفیتهایی که دارد در این کمیتهها عضو شود.

وی در پایان با بیان اینکه هر کدام از ما میتوانیم جزء واقفان باشیم، اضافه کرد: وقف سنت پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) است بنابراین بر ما است که پیرو راه بزرگان و امامان باشیم و یکدیگر را به وقف تشویق کنیم.

انتهای پیام/ 63014

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 29-09-1393, 14:29

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی