به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : شنبه ، 6 آذر 1400

نقش اجرای خاک ورزی حفاظتی در توسعه کشاورزی پایدار

نقش اجرای خاک ورزی حفاظتی در توسعه کشاورزی پایدار

» سرویس: استان ها - آذربايجان شرقي

به کارگیری خاک ورزی حفاظتی به منظور آماده سازی بستر بذر در افزایش تولید محصولات کشاورزی ضروری است. خاک ورزی حفاظتی باعث کاهش 50 درصدی هزینه و مصرف انرژی می شود.

مدیر گروه علوم خاک، دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان شرقی، گفت: تغذیه بهینه و افزایش تولید با اجرای خاک ورزی امکانپذیر است.

علی اصغر جعفرزاده افزود: در خاک ورزی حفاظتی بقایای گیاهی موجود در سطح خاک باقی می ماند.

وی از پایداری خاکدانهها با خاک ورزی حفاظتی گفت و تشریح کرد: افزایش مواد آلی و پایداری خاکدانهها و در نتیجه جلوگیری از گسترش انواع فرسایش آبی در شرایط مشابه، اعمال روشهای خاک ورزی حفاظتی پیشنهاد می شود.

جعفرزاده ادامه داد: اساس خاکورزی حفاظتی بر حفظ مقدار کافی بقایای گیاهی در سطح خاک، پوشش دائمی روی خاک، مصرف بهینه آب، مصرف بهینه کود، بهبود کیفیت خاک، تردد کمتر در زمین و دست کاری کمتر خاک استوار است.

وی گفت: هم اکنون خاکورزی حفاظتی به عنوان بهترین روش زراعی و حفظ دو منبع با ارزش آب و خاک مدنظر متخصصان و بهرهبرداران است.

مدیر گروه علوم خاک، دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز یادآور شد: در خاک ورزی مرسوم 7-6 بار تردد در مزرعه برای کشت، هزینه بسیاری دارد و این در حالی است که در خاک ورزی حفاظتی فقط 2- 1 بار ادوات خاک ورزی به سطح مزرعه می روند.

وی افزود: نگهداری بقایا در سطح خاک سبب بهبود مواد آلی خاک در خاک ورزی حفاظتی می شود.

جعفرزاده با اشاره به افزایش حاصلخیزی خاک در پی حفظ بقایای گیاهی تاکید کرد: رعایت اصول مدیریت بقایای گیاهی و تناوب زراعی به دلیل بهبود خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک، امکان کشت به موقع و افزایش حاصلخیزی خاک و افزایش عملکرد محصول میشود.

استاد گروه علوم خاک، دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز هم به خبرنگار ایسنا گفت: کشاورزی پایدار، تولید پایدار، تولید محصول باکیفیت، امنیت غذایی و حفظ خاک در دراز مدت در گرو خاک ورزی حفاظتی است.

محمدرضا نیشابوری افزود: حفظ خاک و تهیه بستر بذر برای رشد گیاه را باید از مزایای خاک ورزی حفاظتی بدانیم.

وی تشریح کرد: افزایش رطوبت ذخیره شده در خاک را مهمترین عامل تولید در محصولات دیم و باقی ماندن بقایای گیاهی بر روی سطح خاک بوده و همچنین افزایش مواد آلی خاک، کاهش نیروی کار و انرژی و هزینههای سرمایهگذاری از دیگر مزایای خاک ورزی حفاظتی است.

نیشابوری تقویت خاک را با خاک ورزی حفاظتی امکانپذیر دانست و ادامه داد: ترویج خاک ورزی حفاظتی سبب تقویت خاک و کاهش فرسایش خاک در اراضی زراعی می شود و به عنوان راهی برای گذر از کشاورزی سنتی به سمت صنعتی است.

استاد گروه علوم خاک، دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز یادآور شد: کشاورزان باید کاهش تردد ادوات خاک ورزی در سطح مزرعه و صدمه کمتر ساختمان خاک را از مزایای مهم خاک ورزی حفاظتی بدانند.

وی با اشاره به تنها مشکل خاک ورز حفاظتی افزود: عدم کنترل علفهای هرز به دلیل کم زیر و رو شدن خاک تنها مشکل خاک ورزی حفاظتی است که با روشهای تلفیقی یعنی مکانیکی و شیمیایی قابل برطرف شدن است.

نیشابوری تاکید کرد: بهبود کارآیی مصرف آب با توجه به حفظ و ذخیره آب در بقایای نگه داشته شده در مزرعه از مزایای خاک ورزی حفاظتی است.

بر اساس این گزارش، برای یک کشاورز همیشه صرفه اقتصادی حرف آخر را میزند و در شرایط موجود تأمین مواد آلی به غیر از بقایای گیاهی و کودهای سبز قابل دسترس برای مصرفکننده گران تمام میشود، بنابراین منطقیترین روش اصلاح خاکها و تأمین مواد آلی آنها اجرای خاک ورزی حفاظتی و حفظ بقایای گیاهی در زمین است.

انتهای پیام

در زمینهی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • «ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بیاحترامی به اشخاص، قومیتها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزههای دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر میشود.
نام و نام خانوادگی*
ایمیل
متن نظر*
● تعداد نظرات (0)
تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 29-09-1393, 13:09

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
موبایل
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی