به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 15 مرداد 1400

یلدای اصفهانی با عمو چله و چله زری

یلدای اصفهانی با عمو چله و چله زری

» سرویس: استان ها - اصفهان

به رسم گذشتگان هنوز حافظ میگشایند و تفالی با نیت شادی و بهروزی میزنند، در یلدایی که تنها یک دقیقه بیشتر از شبهای دیگر است، مردمان این سرزمین در گذشتههای دور با تمام ریزبینیهایشان به این نکته نیز پیبردهاند زندگی اینقدر کوتاه است که برای با هم بودن از یک دقیقه هم به آسانی نمیتوان گذشت....

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه اصفهان، اگر پای صحبتهای مردان و زنان کهنسال اصفهانی بنشینید خواهند گفت که زمستان دو قسمت دارد؛ "چله" که از روز نخست دی ماه آغاز میشود و تا 10 بهمن ادامه خواهد داشت و "چله کوچیکه" که از 10 بهمن تا 30 بهمن است.

اصفهان قدیم، عمو چله و چله زری

شب چله در رسومات اصفهانیهای قدیم به دو جنس مخالف زن و مرد تقسیم میشوند؛ "چله زری" که جنس مونث است و "عمو چله" که جنس مذکر است. بر همین اساس مردمان اصفهان در گذشته دو شب را به عنوان شب یلدا (شب چله) برگزار میکردند. این آیین با هدف دور هم قرارگرفتن خانوادهها برگزار میشده و خانوادههای اصفهانی با گستراندن "سفره شب چله" این شب را پاس میداشتند.

یکی از آیینهای جالب اصفهانیهای قدیم این بود که لباسها و رختخوابهای خود را در هوای آزاد و در مقابل آفتاب قرار میدادند تا با این کار به "عمو چله" و "چله زری" خوش آمد بگویند.

دهاقان، شب یلدا و جمع شدن خانوادهها دور کرسی

در دهاقان، خانوادهها به خانه پدربزرگها و مادربزرگها میروند و دور کرسی جمع میشوند، اما امروزه به دلیل تغییر بافت خانهها از سنتی به مدرن، کمتر کرسی در منازل دیده میشود، همچنین در این شهرستان رسم جالبی وجود دارد که تازه دامادها با خوانچه یا هدیه به خانه تازه عروسها میروند.

فلاورجان، چیزی برای فردای یلدا نماند...

در شهرستان فلاورجان این شب، یک جشن خانوادگی به حساب میآید و طی آن افراد فامیل در منزل بزرگ فامیل جمع میشوند و تا نیمه شب میوه و آجیل میخورند و دیوان حافظ میخوانند. آنها معتقدند که تمام میوههای تدارک دیده شده برای این شب باید خورده شود و نباید میوهای در ظرفها باقی بماند.

جرقویه علیا، چله برون و کادوهای تازه داماد به عروس

در منطقه جرقویه علیا نیز شب یلدا گرامی داشته است و دید و بازدید در این شب انجام میشود. مردمان این منطقه از صبح خود را برای شب یلدا آماده میکنند. در خانههایی که هنوز کرسی وجود دارد، کرسی با لحاف پنبهای سنتی گرم میشود. مردمان این منطقه نیز مانند منطقه دهاقان تازه دامادها برای خانواده تازه عروس هدایایی مانند طلا و جواهرات، میوههای کادو شده، آجیل و ... میبرند که به این کار "چله برون" میگویند. قدیمیهای جرقویه علیا در وصف این شب میگویند قدیمها مردم بیشتر لبو، شلغم و آش قلیه چغندری یا آش گندم شلغمی میپختند و دور هم میخوردند.

خمینی شهر، سیبری و گونجونی بر سر سفره شب یلدا

در خمینی شهر نیز در شب یلدا سیبری و گونجونی بر سر سفرهها دیده میشود. گونجونی میوهای است که مادر شاه میوه یا همان گلابی به حساب میآید. سیبری نیز میوهای خوشمزه، آبدار، ترد و با طعم گلابی است که رایحه سیب را به همراه دارد.

سده لنجان، شب چلهای و جا چلهای

در سده لنجان یکی از مراسمهای شب یلدا، مراسم "شب چلهای" است. معمولا از سوی خانواده داماد هدیههایی مانند غذا، میوه، آجیل، پارچه و لباس به عنوان "شب چلهای" برای خانواده دختری که در عقد پسرشان است، اما هنوز عروسی نکردهاند – فرستاده میشود و خانواده عروس هم "جا چلهای" میبرند. همچنین این کار برای عروس و دامادها، در نخستین سال پس از ازدواجشان نیز انجام میشود.

آران و بیدگل، شعرخوانی به زبان راژی در شب چله

سمیرم، آش کشک و آش شله بر روی کرسی

شب یلدا در سمیرم هم مانند سایر نقاط استان اصفهان و کشور ایران جزیی از خرده فرهنگهای عمومی نظام اجتماعی به حساب میآید. در این شهرستان نیز در شب چله همه اقوام و همسایهها به خانه بزرگترها میروند و دور کرسی مینشینند تا صاحب خانه آش کشک و یا آش شله را آماده کند و بر سفره روی کرسی بگذارد. اگرچه با وجود تلویزیون رسوم قدیم انجام نمیشوند، اما هنوز هستند خانوادههایی که در این شهرستان شاهنامه خوانی میکنند و به لسان الغیب تفال میزنند.

شهرضا، چلسمه خوری در شب چله

شهرضاییها از چند روز قبلتر برای شب چله تدارک میبینند. آنها در نخستین شب زمستان آش کدو و آش جو میپزند. مادربزرگها و پدربزرگها در این شب به قصهگویی و خاطره گویی میپردازند. مردمان این شهرستان در این شب از دوستان و آشنایان و بستگان خبر میگیرند و صله ارحام را به جا میآورند. یکی از اعتقادات جالب شهرضاییها این است که در شب چله باید چهل خوراکی خورده شود. انار، هندوانه، نارنگی و پرتقال خوراکیهایی هستند که معمولاً بر سر سفرههای آنان دیده میشود. آنها "چِلِسمِه" نیز میخورند. "چِلِسمِه" در واقع همان تنقلاتی نظیر پفک، چیپس، تخمه و ... است که به نظر میآید ریشه در خوراکیهای شب "چله" دارد. همچنین مردمان این منطقه در این شب خوراکیهایی مانند پیاز، ترب سیاه، چغندر، سیب زمینی، شلغم، هویج و... را میپزند و میخورند؛ تمام این خوراکیها، در زیر خاک به بار میآیند؛ شهرضاییها بر این باورند که خوردن این نوع خوراکیها(که در زیر خاک پرورانده میشوند) باعث تقویت بنیان خانواده خواهد شد. مردمان این منطقه از استان اصفهان علاوه بر تفال زدن به دیوان حافظ، گاهی اشعاری از الهی قمشهای و حکیم صهبا را نیز میخوانند.

خوانسار، از هزار و یک شب و حافظ خوانی تا حلالی خوری

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 29-09-1393, 13:09

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی