به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : شنبه ، 6 آذر 1400

تلاش طالبان برای استفاده از استراتژی وحشت/ ترکیب کابینه جدید تعیین‌کننده است

«جاوید کوهستانی» تحلیلگر و کارشناس نظامی افغان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، اظهار داشت: با توجه به عدم موفقیت طالبان در جلب حمایت مردمی، این گروه شبه نظامی به استفاده از استراتژی ارعاب و وحشت افکنی روی آورده است.

کوهستانی در ادامه تصریح کرد: طالبان می‌داند که امکان و توان تسخیر افغانستان از راه نظامی امکان پذیر نیست و از سوی دیگر نفرت عمومی شدیدی علیه این گروه در این کشور شکل گرفته و در عرصه جهانی نیز پذیرشی ندارد؛ بنابراین طالبان تنها گزینه‌ای که اکنون در برابر خود می‌بیند، استفاده از استراتژی ارعاب و تاکتیک‌های تهدید و وحشت افکنی است.

این کارشناس افغان افزود: طالبان به عنوان کارگزار کشتار و مجری استراتژی انتحار، در جنگ شکست خورده‌ و اینک می‌خواهد با اخذ دستاوردهایی در عرصه جنگ روانی ضعف خود را پوشانده و از سوی دیگر دولت افغانستان را در نزد جهانیان ناکارآمد و ناتوان جلوه دهد.

تهدید فعالان رسانه‌ای جنگ روانی جدید طالبان

وی با اشاره به این که اعضای جامعه مدنی و فعالان رسانه‌ای افغانستان از تهدید طالبان به دور نماندند، اظهار داشت: طالبان با استفاده از گسترش دامنه تهدید و در هم آمیختن حوزه سیاست و فرهنگ، درصدد سلب روحیه انتقادی و توان تحلیلی از رسانه‌ها است.

وی افزود: توقع طالبان از رسانه‌ها انتظاری نابجا و ناسازگار با روحیه و رسالت رسانه‌ای است و اطمینان دارم رسانه‌های افغانستان به هیچ وجه از حجم و کیفیت اطلاع‌رسانی اقدامات این گروه نخواهند کاست.

این کارشناس نظامی افغان تأکید کرد: طالبان برنامه‌ها و بخش‌های تحلیلی رسانه‌های افغانستان را به نفع خویش نمی‌بیند زیرا این برنامه‌ها چشم مردم را به واقعیت‌های جاری جامعه افغانی می‌گشاید و در این میان طبیعی است که از روحیه و رویکرد جنگ‌جویانه و جنایت‌کارانه طالبان به عنوان بخش بزرگی از عوامل فرصت‌سوزی و اساس آشفتگی زندگی افغان‌ها انتقاد می‌شود.

این ژنرال پیشین ارتش افغانستان خاطرنشان ساخت: اقدام طالبان به استفاده از ابزار تهدید علیه رسانه‌ها هیچ نفعی برای این گروه ندارد بلکه نتیجه منفی و معکوس در پی خواهد داشت طوری که حد و حجم حساسیت‌های رسانه‌ای علیه طالبان را بالا برده و به افزایش انزجار عمومی از طالبان خواهد انجامید.

افزایش ناامنی ناشی از ضعف ظرفیت‌های دولتی نیست

وی در ادامه با اشاره به افزایش حجم حملات انتحاری و انفجاری از آغاز به کار دولت وحدت ملی تاکنون، اظهار داشت: افزایش ناامنی ناشی از ضعف ظرفیت‌های امنیتی و اطلاعاتی در دولت افغانستان نیست بلکه نحوه نامناسب استفاده از ظرفیت‌های موجود و به عبارتی مدیریت معیوب و نبود مسئولان رسمی در رأس ادارات کلیدی و نهادهای امنیتی است.

تعیین‌کننده بودن ترکیب کابینه جدید

جاوید کوهستانی در پایان تاکید کرد: چنانچه افراد متعهد، فنی، صادق، قاطع، کارکشته و وطن دوست به عنوان اعضای کابینه جدید معرفی شوند، راه برای بهبود امنیت، مهار حملات انتحاری و پیشگیری از اقدامات تروریستی هموار خواهد شد.

انتهای پیام/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 29-09-1393, 12:56

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
موبایل
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی