به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : یکشنبه ، 4 آبان 1399

گرینوالد: چنی به جای حمایت از شکنجه «سیا»، باید زندانی شود

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «گلن گرینوالد» خبرنگار سابق روزنامه انگلیسی «گاردین» که برای اولین بار اسناد مربوط به «ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا درباره جاسوسی نهادهای امنیتی آمریکا از تماس‌های تلفنی و ارتباطات اینترنتی شهروندان آمریکایی و کشورها، را منتشر کرد، در مصاحبه‌ای با شبکه «هاف‌پست لایو» روزنامه هافینگتون‌پست درباره گزارش شیوه‌های شکنجه «سیا» گفت که «دیک چنی» معاون «جورج بوش» رئیس جمهور سابق آمریکا به جای آنکه در «ان بی سی» مصاحبه دهد، باید هم‌اکنون زندانی شود.

اظهارات خبرنگار سابق روزنامه گاردین در حالی مطرح شده است که «چنی» یکشنبه هفته گذشته در برنامه «ملاقات با رسانه» (Meet The Press) شبکه خبری «ان‌بی‌سی نیوز» در دفاع از عملکرد بازجوهای سازمان سیا گفت که باید از این افراد تقدیر به عمل آمده و حتی به آنها مدال داد.

بازجوهای سیا گفته‌اند که برای به دست آوردن اطلاعات حیاتی، مثلاً یک انفجار قریب‌الوقوع در خاک آمریکا مجبور بوده‌اند که از روش‌های خشنی مانند غرق مصنوعی و یا تنقیه اجباری استفاده کنند، ولی سنا می‌گوید که بررسی پرونده چند مورد «بازجویی موفق» نشان داده که این روش‌ها راه به جایی نبرده و اطلاعات قابل قبولی را به سازمان اطلاعات نرسانده‌اند.

چنی همچنین گفته بود که این شکنجه‌ها کارساز بوده است و تصریح کرد اگر یکبار دیگر به مأموران سیا فرصت داشته شود، باید ظرف یک دقیقه دوباره چنین اقداماتی را انجام دهند.

گرینوالد در واکنش به این اظهارات معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفت، اینکه شکنجه کارساز بوده یا خیر کاملاً بی ربط است و هیچ‌کس نباید به انجام چنین کاری علاقمند باشد، زیرا تمام آنهایی که مظنونین را شکنجه کرده‌اند مدعی هستند که گرچه طبق معاهده‌ها و قوانین بین‌المللی شکنجه ممنوع بوده است، اما به دلایل خوبی مرتکب چنین اقداماتی شده‌اند.

وی ادامه داد که «رونالد ریگان» رئیس‌جمهور اسبق جمهوری‌خواه آمریکا هم از این ایده حمایت می‌کرد که شکنجه هیچ‌گاه قابل توجیه نیست.

خبرنگار سابق روزنامه گاردین تصریح کرد، فردی چون چنی در مصاحبه تلویزیونی به شیوه‌های شکنجه سیا فخر می‌ورزد و به موفقیت اینگونه اقدامات افتخار می‌کند زیرا دولت «باراک اوباما» تصمیم دارد به جای آنکه عاملان شکنجه را تحت تعقیب و پیگرد قرار دهد، از آنها حمایت کند.

وی ادامه داد: «وقتی شما همچون دولت اوباما سیگنال می‌فرستید که شکنجه جرمی نیست که باید مورد تنبیه واقع شود، موجب می‌شود که شکنجه‌گرانی چون دیک چنی در برنامه‌های تلویزیونی حاضر شوند و بگویند: "آنچه که من انجام دادم کاملاً درست بوده است".»

به گفته خبرنگار سابق گاردین، وقتی اوباما در رقابت‌های ریاست‌جمهوری در سال 2007 و 2008 حضور داشت، از او درباره محاکمه افرادی که جرایم جنگی مرتکب شده‌اند، سوال داد و پاسخی که اوباما داد این بود که دادستان کل آمریکا باید در اینباره تصمیم‌گیری کند، اما اوباما حتی قبل از آغاز دوران ریاست‌جمهوری خود از این مسئله عقب‌نشینی کرده بود.

وی اینگونه ادامه داد که این طرز حرف زدن عالیرتبه‌ترین مقامات آمریکایی موجب می‌شود که آنها از حاکمیت قانون معاف شوند و گفت: «آنها نه تنها می‌توانند جرایم معمولی را مرتکب شوند، بلکه می‌توانند جرایم فاحشی را مرتکب شوند، زیرا این تضمین برای آنها وجود دارد که آنها برخلاف شهروندان معمولی طبق قانون محاکمه نمی‌شوند که این بسیار ظالمانه و خطرناک است.»

وی در ارتباط با زندان گوانتانامو نیز اینگونه گفت گرچه تعداد زندانیان گوانتانامو هم‌اکنون به 136 نفر کاهش یافته است اما بیش از یکهزار نفر در زندان گوانتانامو محبوس بوده‌اند و این در حالی است که دولت آمریکا اعتراف کرده است که بی‌گناه بوده‌اند.

گرینوالد سپس درباره زندانیان بی‌گناه گوانتانامو گفت: «بنابراین، افراد بی‌گناهی وجود داشته‌اند که مورد شکنجه قرار گرفته‌اند. ما درباره برنامه شکنجه حرف می‌زنیم، ما مدام درباره شکنجه‌گران چیزهایی می‌شنویم اما تقریباً هرگز درباره خود قربانیان حرفی زده نمی‌شود و این موجب یک بحث تحریف شده می‌شود.»

کمیته اطلاعات سنای آمریکا روز سه‌شنبه (18 آذرماه) پس از 4 سال کش و قوس و پس از حذف بخش‌های زیادی از مستندات شکنجه مظنونین اقدامات تروریستی توسط آژانس مرکزی اطلاعات این کشور، گزارشی 499 صفحه‌ای در این رابطه منتشر کرد. به گفته «دایان فینستین» این گزارش با بررسی بیش از 6 میلیون سند سازمان سیا تهیه شده است.

هرچند این گزارش خلاصه‌ای است از گزارشی 6700 صفحه‌ای، اما مروری بر همین گزارش هم گوشه‌ای از اقدامات غیرانسانی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده را برملا می‌کند. اقداماتی که به بهانه مبارزه با تروریسم و شناسایی عوامل حادثه حمله به برج‌های دو قلو مرکز تجارت جهانی صورت گرفته است (جزئیات بیشتر).

انتشار این گزارش در همان ساعات اولیه واکنش‌های زیادی را در رسانه‌های بین المللی و شبکه‌های اجتماعی در اقصی جهان نقاط به همراه داشت، تا جایی که برخی این روش‌ها را با اقدامات دیکتاتورهایی چون «صدام حسین» و «معمر قذافی» مقایسه کرده‌اند.

انتهای پیام/ق

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 29-09-1393, 12:56

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا