به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : سه شنبه ، 5 مرداد 1400

فیلسوفی که دقیق‌ترین تقویم اسلامی را تکمیل کرد

 به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، علی بن محمد سمرقندی قوشچی، معروف به ملاعلی قوشچی، صاحب شرح تجرید الاعتقاد خواجه نصیر طوسی است. او هم متکم بود و هم ریاضیدان.

وی به امر اُلُغبیگ شاهرخ بن تیمور که خود ریاضیدانی ماهر و استاد قوشچی بود، زیج الغ بیگ را که قاضی زاده رومی (استادش) و غیاثالدین جمشید کاشانی، نابغه ریاضی، شروع کرده بودند و به انجام آن موفق نشده بودند، به پایان رساند. (اُلُغبیگ نویسنده کتاب «زیج» دقیقترین تقویم اسلامی است)

پس از قتل الغ بیگ، در سال 835 هجری، عازم سفر حج شد و در تبریز مورد توجه اوزون حسن از حکمرانان آق قویونلو که در سال 757 تا 882 هجری حکمرانی کرد قرار گرفت و از جانب وی برای عقد مصالحه بین او و سلطان محمد دوم عثمانی، ملقب به فاتح به استانبول رفت و در آنجا (در حدود سال 876 هجری) مقیم شد و سمت مدرسی مدرسه ایاصوفیا را یافت.

در سال 879 هجری در استانبول زندگی را بدرود گفت.

تألیفات

فهرست آثار او عبارتاند از رساله در حساب، رساله در هیئت، شرح تجرید خواجه، رسالة فی حل اشکال القمر، رسالة فی الموضوعات العلوم، تعلیقه بر رساله قاضی عضد ایجی، شرح شافیه ابن مالک، شرح کافیه فی النحو و شرح زیج الغ بیک.

 ملا علی قوشچی در شرح تجرید میگوید: «هیچکس را در این حرف نیست که علی بن ابیطالب ـ(ع) بعد از رسول خدا (ص) اعلم و اطهر و اشجع و ازهد و اسخی و اشرف ناس است.» همچنین او در شرح تجرید مبحث امامت میگوید: «امامت ریاست عمومی است در امور دین و دنیا به طریق خلافت از پیغمبر».

 

انتهای پیام/ک

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 29-09-1393, 12:56

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی