به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : سه شنبه ، 5 مرداد 1400

تحقق وحدت اسلامی در نزدیکی قم و الازهر/تلاش الازهر برای میانجی‌گری بین ایران و عربستان

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، حجتالاسلام احمد مبلغی که چندی پیش با سفر به مصر در کنفرانس «الازهر در مقابله با جریانهای افراطی و تروریسم» شرکت کرده بود در گفتوگو با روزنامه فرامنطقهای الشرق الوسط، با استقبال از بازشدن فضای گفتوگوی سازنده و فعال در الازهر، درباره همکاری مصر و ایران گفت: فکر میکنم در آینده نزدیک شاهد همکاری قاهره و تهران برای مقابله با تروریسم و رسیدن به فهم مشترک چه در عرصه سیاسی و چه دینی باشیم که میتواند بر حل مسائل بسیاری به ما کمک کند.

وی برای ذوب شدن یخ اختلافات و احترام به اعتقادات مذاهب ابراز امیدواری کرد و افزود: همه ما باید بدانیم استکبار جهانی دوست ندارد وحدت امت اسلامی تحقق یابد و به جد به دنبال شکست جریان تقریب بینمذاهب است.

مبلغی با بیان اینکه مصر و ایران دو مرجعیت بزرگ اسلامی را نمایندگی میکنند، تصریح کرد: اگر این دو کشور و دو مرجعیت اسلامی به هم نزدیک شوند شاهد وحدت صف امت اسلامی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه بهترین راه تقریب، تمرکز بر مفاهیم مشترک و دوری از نقاط اختلاف است، افزود: در این راستا میتواند تبادل فرهنگی و علمی بین الازهر و دانشگاه مذاهب اسلامی شکل بگیرد که این ورودی خوبی برای تفاهم مشترک و ثمربخش باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه، درباره اتهامات علیه ایران درباره نشر تشیع در مصر و کشورهای اهلسنت، گفت: این سخنی غیرحقیقی است چراکه ما به دنبال وفاق هستیم و هر سخنی غیر از این صحیح نیست که اگر درست بود الازهر ما را به مصر و کنگرهاش دعوت نمیکرد.

حجتالاسلام مبلغی در بخش دیگری از گفتوگوی خود با الشرقالاوسط درباره رابطه سیاسی و دینی ایران و عربستان سعودی گفت: اختلافات سیاسی غیرقابل انکاری وجود دارد اما همانگونه که سیاستمداران ما گفتهاند میتوان گفتوگو کرد بهویژه که عربستان اخیرا اعلام کرد که داعش خطری برای امت اسلامی است و ما نیز بر همین عقیدهایم و میتوان این مساحت مشترک را گسترش داد.

وی با اشاره به تلاش الازهر برای ایجاد تفاهم بین عربستان و ایران، افزود: الازهر به صورت جدی به دنبال میانجیگری بین ایران و عربستان است و حضور ما در کنگره الازهر در کنار حضور عربستان در همین راستاست و ما از تفاهم مشترک استقبال میکنیم.

انتهای پیام/س

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 29-09-1393, 12:56

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی