به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 15 مرداد 1400

هنوز طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه اجرایی و عملیاتی نشده است

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، داوود رضاعرب صبح امروز در جلسه کمیته اجتماعی احیای دریاچه ارومیه با کمیته مردم نهاد مربوط به دریاچه ارومیه، اظهار کرد: اگر دریاچه آب داشته باشد ما میتوانیم تنها 20 تا 40 درصد از آب آن را براساس شاخص توسعه پایدار سازمان ملل برداشت کنیم در حالی که در حوضه دریاچه ارومیه 70 درصد آب استفاده شده است.

غول خفته نمکی در دریاچه ارومیه

وی با بیان اینکه در کل کشور نیز 85 درصد استفاده شده است، افزود: یعنی وضع دریاچه ارومیه از کل کشور بهتر است ولی باید توجه داشت که ما در اینجا یک غول خفته نمکی داریم.

به گفته این عضو کمیته راهبردی احیای دریاچه ارومیه، در حال حاضر ما 4.8 میلیارد متر مکعب از آب دریاچه را استفاده میکنیم که 4.3 میلیارد متر مکعب از آن در بخش کشاورزی و نیم میلیارد متر مکعب باقمانده نیز مربوط به بخش شرب و صنعتی است.

عرب ادامه داد: همچنین باید 1.7 میلیارد متر مکعب از آب استفاده شده در بخش کشاورزی را کم کنیم چرا که راهی جز این وجود ندارد. در این صورت تنها 2.6 میلیارد متر مکعب برای کشاورزی باقی میماند که آب استفاده شده در این بخش به طور عمده از 2.6 میلیارد متر مکعب آب چاه است.

سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به نقش سدها در حوضه این دریاچه گفت: میزان سدهایی که در حوضه دریاچه در حال ساخت بود، 4 میلیارد متر مکعب است.

وی ادامه داد: سد شهید مدنی که قرار بود سیلابها را گرفته و آرام آرام رها شود و به بخش کشاورزی وارد شود هم اکنون برای عکس این موضوع عمل میکند و با تغییر این روش، سد شهید مدنی در اختیار ستاد احیای دریاچه قرار گرفته است.

تراز دریاچه ارومیه هم اکنون 1270.53 میلیارد متر مکعب است

عرب با بیان وضعیت کنونی تراز دریاچه ارومیه اظهار کرد: تراز دریاچه هم اکنون 1270.53 میلیارد متر مکعب است که نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری دارد.

مجموعه بارشها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه 142 میلیمتر اعلام شد

سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه مجموعه بارشها تا 24 آذر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه 142 میلیمتر است، گفت: البته این رقمها نباید گول زننده باشد چرا که برای دریاچه تاثیر زیادی ندارد و تنها 2.3 میلیارد متر مکعب زیاد شده در حالی که ما 14 و نیم میلیارد متر مکعب باید آب در این حوضه داشته باشیم.

عضو کمیته راهبردی احیای دریاچه ارومیه تاکید کرد: همچنین هم اکنون سطح دریاچه 2.36 کیلومتر مربع است که در واقع باید چهار کیلومتر مربع باشد.

به گفته وی، اگر شاهدیم آب دریاچه پایین رفته تنها به دلیل تبخیر نیست، همان اثر نمکهایی است که در آب حل شدهاند و سد پایین رفته و عمق پیدا کرده است که این نشانه خوبی مبنی بر زنده بودن دریاچه است.

اتصال زرینهرود به سمینهرود از اول اسفند آغاز میشود

عرب با اشاره به اینکه امسال در مورد غبارهای نمکی نگرانی کمتری وجود دارد، اظهار کرد: اتصال زرینهرود به سیمینهرود از اسفندماه آغاز میشود که این آب به بخش اصلی دریاچه میریزد.

سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه یادآور شد: باید به دو موضوع توجه کنیم که یکی تثبیت ریزگردها به ویژه در آذربایجانشرقی است و دوم اینکه باید قسمت اصلی دریاچه را حفظ کنیم چرا که الان 500 گرم در لیتر نمک دارد و اگر رسوب کند نیمی از آن تبدیل به نمک میشود.

ورود پسابها به دریاچه ارومیه از سال 95

وی با بیان اینکه از سال 95 پسابها را وارد دریاچه میکنیم، تصریح کرد: تعداد 98 پروژه در احیای دریاچه ارومیه مطرح است که 26 راهکار و استراتژیهای مختلف موجود است که نخستین و مهمترین این راهکارها کنترل و کاهش مصرف آب است.

عرب افزود: بخش کنترل برداشت، جلوگیری از هرگونه توسعه در زمینه کشاورزی از دیگر نکات مهم است و هرگونه توسعه در هر بخشی که دیده شد خیانتی به منطقه است و باید از طریق سایت احیای دریاچه اطلاعرسانی شود که حتما پیگیریهای نظارتی انجام میشود.

سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: جلوگیری از برداشت غیرمجاز از آبهای سطحی، توقف کلیه طرحهای سدسازی، تعیین تکلیف چاههای فاقد پروانه از دیگر این موارد است.

ضعف عملکرد کمیته اجتماعی احیای دریاچه ارومیه

عرب با اشاره به ضعف عملکرد کمیته اجتماعی احیای دریاچه ارومیه تصریح کرد: در حال حاضر بودجه خوبی برای بحثهای آموزشی، اطلاعرسانی، آگاهی، جلب مشارکت عمومی و جوامع محلی در راستای توسعه پایدار تخصیص داده شده است.

انتهای پیام/60002/ع40

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 29-09-1393, 12:51

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی