به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : شنبه ، 3 فروردین 1398

ایران مشتاق است افغانستانی آرام و سعادتمند را در همسایگی خود ببیند

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس حسین دهقانی سفیر و سرپرست نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک طی سخنرانی در جلسه شورای امنیت این سازمان پیرامون بررسی وضعیت افغانستان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به پیوندهای فرهنگی و تاریخی عمیق خود با افغانستان، بسیار مشتاق است که یک افغانستان آرام و سعادتمند را در همسایگی خود ببیند.

وی افزود: سیاست ما در حمایت از صلح، ثبات، امنیت و توسعه اجتماعی- اقتصادی در افغانستان بوده و خواهد بود. چنانکه ما امنیت در افغانستان را به مثابه امنیت در مرزهای خود و منطقه میدانیم و اعتقاد راسخ ما بر حفظ و گسترش روابط با افغانستان است که ریشه در دوستی، حسن همجواری و منافع و درک متقابل دارد.

دهقانی گفت: ما امیدواریم که با کاهش تعداد نیروهای نظامی خارجی در افغانستان، وضعیت در این کشور به سرعت به حالت طبیعی بازگردد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران هرگونه همکاری، تشویق و ترغیب این گروهها که موجب جسورتر شدن آنها در انجام اعمال نفرت انگیزشان میشود و مخرب ایجاد صلح در افغانستان و منطقه است را محکوم میکند.

نماینده کشورمان افزود: امنیت و توسعه متقابلاً یکدیگر را تقویت میکند. ایجاد صلح و امنیت برای بازسازی و ارائه کمکهای بشردوستانه و توسعه پایدار بسیار لازم است. این نکته از این منظر بیان میشود که ایران نقش مهمی در زمینه بازسازی افغانستان بازی کرده و آماده است تا در آینده نیز در همکاری با دولت جدید به نقش خود در این زمینه ادامه دهد.

دهقانی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران آماده گسترش روابط دوجانبه خود بویژه در مسائل امنیتی، مبارزه با مواد مخدر، توسعه پروژهها و همکاری اقتصادی در زمینه زیرساختها، کشاورزی و نیز یافتن راه حل پایدار برای پناهندگان افغان هستیم. زمینههای بالقوهای برای بهبود روابط بویژه در زمینههای تجارت و ترانزیت وجود دارد. بعنوان مثال، تکمیل پروژه راهآهن بین هرات و شهر خاف در ایران گام مهمی خواهد بود. ما همچنین پیشنهاد استفاده از تأسیسات بندر چابهار را ارائه کردهایم که برای افغانستان بعنوان یک کشور محصور در خشکی بسیار مفید خواهد بود.

نماینده کشورمان در سازمان ملل گفت: ما منتظریم که موافقتنامه سه جانبه بین ایران، هند و افغانستان در این زمینه نهایی شود و از هر ابتکار منطقهای که با هدف گسترش پتانسیلهای منطقهای برای رفاه، ثبات و توسعه افغانستان و کل منطقه باشد حمایت میکنیم.

وی در پایان اظهار داشت: در زمینه مبارزه با مواد مخدر، گزارشهای مربوط به دو برابر شدن کشت خشخاش در افغانستان از سال 2012، نگران کننده است و این مساله تهدیدی واقعی برای منطقه و ورای آن است و باید از سوی جامعه بینالمللی و دولت افغانستان به آن پرداخته شود. در این خصوص، جامعه بینالمللی میبایست از جمله، از ابتکار سه جانبه مبارزه با مواد مخدر میان ایران، افغانستان و پاکستان حمایت کند زیرا این امر نه تنها برای تقویت امنیت و ثبات افغانستان ضروری است بلکه موجب کاهش نگرانیهای جدی کشورهای همسایه، کشورهای ترانزیت و کشورهای مقصد نیز خواهد شد.

انتهای پیام/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 29-09-1393, 12:50

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی