به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 7 مرداد 1400

موضع ایران ادامه فعالیت‌ هسته‌ای زیر نظر آژانس و لغو همه تحریم‌هاست

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، علی آهنی سفیر کشورمان در فرانسه در مصاحبه با شبکه «فرانس کولتور» که روز جمعه 28 آذرماه انجام گرفته به موضوعاتی از جمله اوضاع سوریه و عراق، گروه تروریستی داعش و نیز مذاکرات هسته‌ای پرداخته که مشروح این مصاحبه از نظر خوانندگان می‌گذرد.

مجری: آقای سفیر علی آهنی، اجازه بدهید با یک سوال مطابق با اخبار روز برنامه را آغاز کنیم. آیا از دید شما، باید با دولت اسلامی مبارزه کرد یا با آن مذاکره کرد؟

آهنی: سیاست ما همواره روشن بوده است. ما موضع رسمی خود را از ابتدا بیان کرده‌ایم که مخالف جنایات و اقدامات تروریستی که این گروه تروریستی مرتکب می‌شود، هستیم. همکاری تنگاتنگ ما با دولت و همچنین ارتش عراق و همچنین اکراد نمایانگر جدیت ما در مبارزه با این تهدید منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است.

مجری: آیا به همان طریق باید با رژیم بشار اسد مذاکره کرد و یا با آن مبارزه کرد؟

آهنی: نباید این موضوعات را با هم مخلوط کرد. بشار اسد یک رئیس جمهور منتخب و بر مبنای قانون اساسی سوریه می‌باشد و در نتیجه نباید بشار اسد را با آنها مقایسه کرد. بشار اسد منتخب و مورد علاقه اکثریت ملت سوریه است.

مجری: آیا ارزیابی و آماری قابل اطمینان برای این بیان وجود دارد؟  بر مبنای چه آماری می‌توان گفت که اکثریت ملت سوریه طرفدار اسد هستند؟

آهنی: وقتی اکثریت تمام پناهندگان سوری در لبنان به بشار اسد رای می‌دهند این خود یک علامت است و معنای آن این است که نمی‌توان به امور اینگونه نگاه کرد که مثلاً بشار مشروع نیست یا اعتبار ندارد. خیر، وی منتخب ملت است و باید بر مبنای قانون اساسی سوریه به وی احترام گذاشت. رابطه ما با دولت سوریه تنگاتنگ است و آینده سوریه و آینده ملت سوریه مورد توجه ماست.

مجری: آیا اتفاقاً نباید مذاکره کرد برای اینکه بشار اسد کنار برود و رویارویی پایان گیرد؟

آهنی: اول از همه باید تلاش کرد که به رویارویی‌هایی که متاسفانه وجود دارد پایان داد.

مجری: ولی رویارویی‌ها فعلاً وجود دارند...

آهنی: بله ولی باید به ملت سوریه امکان داد تا در چارچوب قانون خود و نظام پارلمانی خود موضوعات را حل کنند. باید به آنها کمک کرد. البته برخی گروه‌های اپوزیسیون قانونی و منطقی وجود دارد که می‌شود روی آنها هم حساب کرد و می‌توان با آنها دیالوگ کرد، ولی این به معنای طرد دولت سوریه نیست.

مجری: نکته دیگر اینکه الان دولت و ارتش عراق در چه وضعیتی هستند؟

آهنی: با تماس و رابطه خوبی که ما با دولت عراق و همچنین نظامیان عراقی داریم و نیز در قالب هماهنگی دقیقی که با دولت عراق وجود دارد، ما به آنها مشورت و کمک می‌دهیم تا بتوانند در نبرد خود پیروز شوند.

مجری: آمریکا سه سال قبل در سال 2011 در عمان به شکلی عملگرایانه با ایران مذاکراتی را شروع کرد و این هفته هم باراک اوباما خطاب به ملت آمریکا و کوبا و به افکار عمومی جهان گفت که«مجازات‌ها به هیچ دردی نمی‌خورند و سیاست در انزوا قرار دادن، چیزی است که وقت آن سپری شده و موفق نشده که منافع آمریکا را در ارتباط با  کوبا حفظ کند. از سال 1962 در ارتباط با کوبا و از سال 1979 در ارتباط با ایران و اتفاقاً آنهایی که با ایران مذاکره می‌کنند این نکته را بخوبی درک کرده‌اند، زیرا طی یک سال و اندی که گذشته یعنی از نوامبر 2013 به این طرف بحث لغو تدریجی مجازات‌ها م

آهنی: ولی توافق یک سال قبل ژنو لغو تحریم‌ها در مورد صنعت اتومبیل را پیش بینی کرده است.

مجری: بله وقتی شرکت‌های اروپایی به طرف‌های ایرانی نزدیک می‌شوند شاهد تحول در جو کلی هستیم و آمریکا در عین ممنوع کردن شرکت‌های خود به روایتی به شرکت‌های اروپایی چراغ سبز نشان داده‌اند. آقای سفیر می‌گویند مذاکرات به جلو می‌رود. وضعیت کنونی چگونه است و در این خصوص چه می‌دانید؟

آهنی: ما در مورد تحریم‌ها خوشحال هستیم که بعد از 50 سال مقاومت ملت کوبا، رئیس جمهور آمریکا بالاخره درک کرد که تحریم و مجازات پاسخ نمی‌دهد و این واقعه مهمی است که به ملت کوبا اجازه می‌دهد که از رنج‌ها و معضلات ناشی از اعمال تحریم‌ها و مجازات‌های ناعادلانه علیه آنها خلاص شوند. در مورد همکاری اقتصادی با ایران و همکاری در صنعت اتومبیل که در چارچوب توافق ژنو و از نوامبر 2013 به این طرف مستثنی و مجاز شده است، باید بگویم که متاسفانه شرکت‌های اروپایی و خصوصاً فرانسوی‌ها نتوانستند از این فرصت استثنایی و مجوزهای داده شده و آن هم به دلیل متوقف بودن همکاری‌های بانک‌ها بهره ببرند. نکته مهم دیگر این است که بازار مهم اتومبیل ایران غیر قابل نادیده گرفتن است. همه شرکت‌های اروپایی و آسیایی و همچنین آمریکایی تمایل دارند که در این بازار فعال باشند، البته رنو و پژو با توجه به همکاری دیرینه خود با ایران شانس بیشتری از آنها دارند.

مجری: اتفاقاً در اوایل ماه در مورد تماس‌های مجدد با پژو با ایران صحبت کردیم و حالا هم در مورد مبحث هسته‌ای و مذاکرات بین 5+1 که هیات ایرانی و غربی در اوایل هفته در ژنو گردهم آمدند و قرار است در اوایل ژانویه مجدداً مذاکره کنند صحبت می‌کنیم. پوتین روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی بسیار طولانی خود اعلام کرد که مذاکرات خیلی به نتیجه نزدیک است و همه، ماههاست این موضوع را می‌گویند. اگر تا به این حد نزدیک هستند چه چیزی امور را قفل کرده است؟

آهنی: این پرونده بسیار پیچیده شده است. موضع روشن ما این است که بتوانیم از یک برنامه هسته‌ای کاملاً صلح آمیز و زیر نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بهره‌مند شویم. این هدف اصلی مذاکرات ما می‌باشد که البته به طرف دیگر نیز این اطمینان داده می‌شود که این برنامه برای همیشه صلح آمیز می‌ماند. در عین حال، لغو کامل مجازات‌هایی که به طور ناعادلانه به ملت ایران تحمیل شده‌اند نیز مورد تاکید و خواست ماست. اینها اهداف واقعی مذاکرات است.

البته برخی موارد مشکل هم وجود دارند که بایستی سعی کرد تا راه حل و ابتکار مناسب برای آنها ارائه شوند. خوشبختانه دو طرف کاملاً جدیت دارند زیرا همه معتقدند که دسترسی به توافق نهایی نفع مشترک همه می‌باشد، ولی نباید وقت را از دست داد زیرا زمان سریع می‌گذرد.

مجری: آیا مشکل و قفل این قضیه فقط فنی است؟ آیا این بستگی در کار از اختلاف‌های میان گروه 5+1 و بخصوص فرانسه و آمریکا ناشی نمی‌شود؟ آیا این قفل به دلیل تفاوت در رویکرد و نوعی احتیاط فرانسه نیست؟

آهنی: واضح است که هر کشور منافع خاص خود را دارد، ولی اعضای گروه 5+1 سعی دارند که در چارچوب، یک موضع واحد حرکت کنند و این به نفع ما نیز می‌باشد، زیرا ترجیح می‌دهیم در برابر یک موضع و نگاه واحد قرار داشته باشیم تا بتوانیم صریح‌تر و روشن‌تر مذاکره کنیم. طبیعتاً تفاوت‌های دیدگاه وجود دارد ولی خوشبختانه مدتی است فرانسه عملگرایانه برخورد می‌کند و سعی دارد نقش فعال‌تر و کمک کننده‌تری داشته باشد که با توجه به صلاحیت‌های فنی و سیاسی فرانسه، این نقشی است که انتظار می‌رود فرانسه ایفا کند تا مذاکرات زودتر به نتیجه برسد.

مجری: یعنی می‌گویید فابیوس در قبال ایران عملگرایانه‌تر رفتار می‌کند؟

آهنی: رویکرد وی متحول شده است.

مجری: یعنی چگونه ؟

سفیر: مثبت‌تر شده است.

مجری: بیشتر در این باره برایمان صحبت کنید آقای سفیر.

آهنی: به هنگام مذاکرات نوامبر 2013 در ژنو شما دیدید که آقای فابیوس مواضع تندی داشت که به گفته خودش همه چیز را قفل کرد.

مجری: وی در آن زمان درباره توافق آمریکا و ایران گفت:«مذاکرات ساده لوحانه است».

آهنی: در آن زمان فرانسه اصلاً فعال نبود و این آمریکا بود که فعال بود و امور را به پیش می‌برد، ولی بعد از آن فرانسه سعی کرد که رویکرد خود را عوض کند و عملگراتر باشد و کمک کند و این بار در وین دیدیم که موضع فرانسه نسبت به ژنو قبلی متحول شده بود.

مجری: آیا مواضع فرانسه و غرب و آمریکا به دلیل وقایع جنگ در منطقه، در عراق و در سوریه متحول شده است؟

آهنی: ببینید مباحث مختلفی وجود دارد که می‌تواند روی یکدیگر اثر داشته باشد. ولی در مورد مذاکرات هسته‌ای که مدتی است ادامه دارد و مذاکرات دقیق و دشواری است، همه موافق هستند که زمان رسیدن به توافق و اجازه دادن به همه طرف‌ها برای حفظ منافع خاص خودشان در زمینه سیاسی، اقتصادی و بهره‌مند شدن از منافع خود، فرا رسیده است.

مجری: با تشکر از شما.

انتهای پیام/

 

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 29-09-1393, 12:50

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
File engine/modules/imp/xform/block.php not found.
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
تماس
واتس آپ
تلگرام
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی