به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 5 اردیبهشت 1398

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی:روشن بودن انتظارات طرفین فرایند ازدواج را ساده‌تر می‌کند

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی:روشن بودن انتظارات طرفین فرایند ازدواج را سادهتر میکند

» سرویس: دانشگاه و حوزه - صنفي، دانشجويي

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی گفت: روشن بودن انتظارات طرفین فرایند ازدواج را سادهتر میکند.

 

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، حجتالاسلام والمسلمین غلامرضا صدیق اورعی در نشست و مناظره راههای همسریابی که در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی برگزار شد، در ادامه اظهار کرد: نکتهای که کمتر در بین خانوادهها مورد توجه است، روشن بودن انتظارات طرفین در ازدواج است.

 

وی ادامه داد: متاسفانه گاهی اوقات آموزشهای مربوط به ازدواج در جامعه ما خیلی فوری صورت میگیرد و کمتر در خصوص انتظارات طرفین سخن گفته میشود.

 

صدیق اورعی با بیان اینکه «تنها یک وجه ازدواج شناخت فرد است» گفت: نکته اصلی و مهم در این سازمان دو نفره شرح وظایف طرفین است؛ اگر طرفین نتوانند بر سر نقشهای خود توافق کنند، مطمئنا اختلاف ایجاد خواهد شد.

 

این پژوهشگر اجتماعی با اشاره به تاثیر انتظارات افراد از یکدیگر در دستیابی به خودآگاهی، تصریح کرد: اگر فرد بداند چه انتظاراتی از طرف مقابل دارد، میتواند آنها را در گزینههای مختلف ارزیابی کند؛ در حقیقت با بررسی دقیق انتظارات، طرفین میتوانند مسائل ریزی را از یکدیگر خواستار شوند؛ در این حالت است که طرف مقابل امکان بازی کردن نقش را نخواهد داشت.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اظهارات دانشجویان حاضر در جلسه در مورد نگاه جامعه ایران به زن، اظهار کرد: در جامعه ما نوع انتظارات از زنان به شکلی است که اینطور تصور میشود، همه ایشان به یک اندازه توانایی ازدواج دارند.

 

صدیق اورعی اضافه کرد: باید توجه داشت آشنایی از طریق مجاورت صورت میگیرد؛ در دانشگاه نیز این همجواری به وجود میآید؛ در حقیقت شرط شروع هر نوع ارتباطی مجاورت است.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه «مجاورتهای افراد با یکدیگر انواع مختلفی دارد» خاطرنشان کرد: در این میان، آنچه که مهم است، این است که اگر فرد به دنبال ازدواج با کسی باشد، باید دید از کدام شیوه برای به دست آوردن شناخت استفاده می کند.

 

وی با اشاره به روشهای مختلف گزینش همسر یادآور شد: دو روش عمده دراین مساله وجود دارد که یکی از آنها «مورد قابل قبول» و دیگری «مقایسه» است.

 

صدیق اورعی ادامه داد: فرد در آغاز، اقدام به جمعآوری اطلاعات میکند و زمانی که جمعآوری اطلاعات از طرف مقابل نیاز به گفتوگو داشته باشد، او وارد ارتباط خواهد شد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی تصریح کرد: با این حال باید توجه داشت که برقراری ارتباط در عین فایده متضمن زحمت و تلاش و همچنین هزینه خواهد بود.

 

وی با بیان اینکه «در جوامع مختلف کشش و تعامل جنسی امری همیشگی است» بیان کرد: با این حال جوامع برای همه خواستهها و تقاضاهای مردم هنجارهایی به وجود میآورد؛ در حقیقت آنچه که زندگی اجتماعی را میسازد، قاعدههایی است که برای همه افراد قابل پیشبینی است.

 

صدیق اورعی با اشاره به ازدواج غیرمستقیم، آن را شیوه اصلی همسرگزینی در ایران توصیف کرد و گفت: در جامعه ما شکل اصلی همسرگزینی در گذشته و حال از طریق خانوادهها صورت میگرفت؛ البته شواهدی نیز وجود دارد که در گذشته نیز همسرگزینی مستقیم رخ میداده است و سپس به شکلی رسمی به خانوادهها انتقال مییافت.

 

این پژوهشگر اجتماعی با بیان اینکه «امروز بیشتر مردم ساکن شهرها هستند و از یکدیگر شناخت کاملی ندارند» اظهار کرد: این نشناختن موجب میشود که اقتدار مبتنی بر آگاهی دچار سستی شود؛ همچنین در جوامع امروز ارتباطات بسیار اندک است.

 

وی افزود: با این حال امروز عوامل متعددی هستند که در جوامع پذیری فرد اثر می گذارد؛ در دوران گذشته جامعه پذیری تنها از کانال خانوادهها صورت می گرفت و فرزندان یک خانواده دقیقا همانند پدران و مادران خویش بودند این مساله امروز رخ نمیدهد.

 

صدیق اورعی تاکید کرد: شرایط امروز باعث میشود که فرد به حل مساله روی آورده و در این راه ابداع و یا اقتباس از روشهای جدید برای برقراری ارتباط داشته باشد.

 

انتهای پیام

 

ثبت شرکت- ثبت محدود- ثبت تعاونی- کد اقتصادی
صرفه جویی در زمان و هزینه با ثبت شرکت ارشیا
تنظیم صورتجلسات – پلمپ دفاتر – حسابداری – ثبت شرکت

 77516567 - Tel : 77503715

SMS : 500011008069819

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 29-09-1393, 09:23

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی