به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 29 اسفند 1397

بررسی چالش‌های موجود در روابط مصر و قطر

قطر بعد از روی کار آمدن «شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی» به عنوان حاکم جدید این کشور، خیزی بلند برای تبدیل‌شدن به یک قدرت منطقه‌ای برداشته و توانسته است که موفقیت‌های بسیاری را نیز به دست آورد. این کشور  به چهار دلیل سعی کرده است تا نقشی فعال در معادلات منطقه‌ ایفا کند:

1. قطر کشوری بسیار کوچک است و سعی دارد با گسترش نقش، به محافظت از خود بپردازد.

2. قطر سعی دارد با میانجی‌گری و حل بحران‌های منطقه‌ای، از گسترش و سرایت این بحران‌ها به کشورش جلوگیری کند.

3. این کشور به دنبال ایفای یک نقش منطقه‌ای به عنوان یکی از بازیگران اصلی منطقه، به‌ویژه در رویارویی با عربستان سعودی است.

4. تلاش قطر برای حل بحران‌های داخلی از طریق دیپلماسی عمومیِ گسترده و ایجاد چهره‌ی مثبت از خود با اقدام‌هایی همچون گرفتن میزبانی جام جهانی.

در این رابطه شیخ حمد سعی کرده است تا با استفاده‌ی گسترده از دیپلماسی عمومیِ وابسته به دلارهای گازی (پترودلارها) و ایفای نقش میانجی و حل‌کننده بحران‌ها، چهره‌ی مثبتی از قطر در اذهان مردم منطقه و حتی جهان برجای گذارد. در ابتدا اقدامات وی موفقیت‌های بسیاری برای این کشور به‌وجود آورد و توانست کشورش را به عنوان یک کشور تأثیرگذار در معادلات منطقه و یک عنصر مثبت در حل تعارض‌های منطقه‌ای معرفی کند. خیزش‌های عربی، عرصه‌ای برای سنجش دیپلماسیِ عمومی قطر و نقش این کشور در معادلات منطقه بود. تعارض‌های ناشی از سرعت این تحول‌ها و ابهام‌های تصمیم‌گیری در این فضای پرتشنج  و همچنین رقابت‌های منطقه‌ای به‌ویژه با عربستان باعث شد که قطر نتواند سیاست خارجی خود را مطابق با دیپلماسی عمومی پرهزینه‌اش به پیش برد که یکی از موارد مطرح در این زمینه، رابطه این کشور با مصر می‌باشد.

برکناری مرسی و به حاشیه‌رفتن اخوان‌المسلمین، نقطه‌ی اوج تناقض‌ها و دوراهی‌ها در سیاست منطقه‌ایِ قطر بود. اهمیت و وزن مصر در جهان عرب باعث می‌شود که قطر -که به دنبال ایفای نقشی منطقه‌ای است- نتواند از رابطه با این کشور چشم پوشی کند و در مقابل، حمایت از اخوان‌المسلمین به عنوان ابزاری برای رویارویی با نفوذ عربستان و تلاش برای روی کار آوردن این گروه در کشورهای مختلف جهت تامین اهداف منطقه‌ای، باعث ایجاد تناقضی در سیاست قطر نسبت به وقایع مصر شد؛ امری که خود را علاوه بر تنش در روابط این کشور با مصر، در روابط با همسایگان قطر به‌دلیل

کارشناسان دلیل تنش بین دو کشور را تغییر دولت مرسی یا تعویض سیاست این کشور از حمایت قطری به حمایت عربستانی می‌نامند و بر این باورند که:

1- عبدالفتاح السیسی ریاست جمهوری خود را مدیون عربستان می‌داند. وی در سخنانی بعد از مراسم تحلیف خود و در مراسمی برای تحویل‌گرفتن قدرت از «عدلی منصور»؛ رئیس‌جمهور موقت مصر تاکید کرد: «به‌صورت ویژه از پادشاه عربستان به‌دلیل حمایت‌هایی که از مصر داشته است سپاسگزارم.» عربستان چندین میلیارد دلار به مصر کمک اقتصادی کرده است تا علاوه بر اینکه دولت هم‌پیمان خود را در این کشور تقویت نماید، سبب تضعیف دشمن خود؛ یعنی گروه اخوان المسلمین نیز بشود.

2- السیسی بزرگترین هدف خود را تضعیف جایگاه و قلع و قمع کردن گروه اخوان در مصر قرار داده است. در این میان قطری‌ها باید در عمل نشان دهند که در مصر دیگر از اخوانی ها نه تنها حمایت نمی‌کنند بلکه برای تضعیف آن‌ها نیز با دولت جدید مصر همکاری خواهند نمود که این امر، موضوعی در جهت منافع کشورهای عربستان، امارات و بحرین می‌باشد که از زمان تحولات شمال آفریقا به‌شدت ذهن آنان را درگیر کرده است.

همانطور که از ابتدا مشخص بود، رابطه‌ی مصر و قطر بدون رضایت عربستان به هیچ وجه عادی نخواهد گردید. به عبارت دیگر دولت جدید مصر تنها در صورتی روابط خود را با قطر عادی خواهد کرد که عربستان اجازه‌ی چنین کاری را بدهد، ضمن آنکه این موضوع نیز محقق نخواهد شد، مگر آن‌که قطر به خواسته‌های پادشاه عربستان و خواسته‌های السیسی تن بدهد.

اگر چه تحولات یک سال اخیر نشان از کوتاه‌آمدن قطر از مواضع خود و همچنین موفقیت سیاست‌های برادر بزرگ در منطقه می‌باشد؛ به‌طوری که با توصیه‌ی عربستان کشورهای منطقه درصدد کمک‌های مالی و تسلیحاتی به مصر برآمدند و درصدد ایجاد یک سازمان امنیتی منطقه‌ای با هویت عربی هستند، اما شواهد گویای این است که قطر با استفاده از ظرفیت‌های خود می‌تواند در موقعیت‌ها و شرایط دیگری ایفای نقش نماید؛ به‌ویژه اگر در سازه‌ی حکومتی برادر بزرگ تغییراتی حاصل گردد و با تغییر عاملان در عربستان، این کشور کوچک جزیره‌ای خواهد توانست، در صفحه‌ی شطرنج سیاست، مهره‌ها و بازیگران خود را با استفاده از مهره‌های اخوانی و به پشتوانه‌ی پول‌های نفت و گاز و رسانه به کار گیرد. به عبارت دیگر هرچند که اکنون به نظر می‌رسد که به خواسته‌های مصر و عربستان پاسخ مثبت داده باشد، اما نوع فعالیت‌ها و به‌ویژه تفاوت دیدگاه‌های قطر و عربستان -که خود را پدرخوانده‌ی شورای همکاری‌های خلیج فارس می‌داند- نشان از شکاف بین کشورهای عضو و به‌ویژه تفاوت در دیدگاه‌های رهبران قدیم و جدید دارد.

[1]. درآمدی بر حضور اقتصادی عربستان و قطر در مصر، دکتر حسین شکوه، موسسه ابرار معاصر، 1391/09/07.

منبع: تبیین

انتهای متن/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 29-09-1393, 09:09

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی