به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 30 مهر 1399

چرامبارزه با فساد به نتیجه مطلوب نرسید؟!

مقدمه

پایگاه بصیرت،وجود فساد در کشور به ویژه در نظام اداری برای همگان امری ملموس بوده و به‌شدت مردم از این وضعیت ناراضی و در رنجند. مطالبه‌گری قاطع، مستمر و همه‌جانبه مقام معظم رهبری از قوای سه‌ گانه برای یک مبارزه جدی با فساد طی سالیان گذشته نیز، برای مسئولان و مردم روشن‌ است. زمانی که فرمان هشت‌ماده‌ای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در تاریخ دهم اردیبهشت سال 1380 درباره مبارزه با فساد اقتصادی خطاب به رؤسای سه‌قوه صادر شد، موجی از امید سراسر کشور را فراگرفت و انتظار می‌رفت با اهتمام جدی همه مسئولان و در پرتو حمایت همه‌جانبه و قاطع رهبری،

با توجه به پیام مقام معظم رهبری به همایش ملی ارتقای سلامت اداری، این نوشتار به‌دنبال پاسخ به این پرسش است که: «چرا مبارزه با فساد در کشور به نتیجه مطلوب نمی‌رسد؟»

تعریف فساد اقتصادی

واژه «فساد» در لغت به معنای تباهی است. فساد یک انحراف از ارزش‌ها، ایده‌آل‌ها و مطلوب‌ها است. فساد را می‌توان به فساد کوچک یا بزرگ، دولتی یا غیردولتی، اداری یا مالی، فردی یا سیستمی تقسیم کرد. رشوه، اختلاس، حیف‌و میل بیت‌المال از نمونه‌های برجسته فساد اقتصادی است. فساد اداری، سیستمی یا دولتی، زمانی اتفاق می‌افتد که فرد یا افرادی به صورت سازمان‌یافته و در قالب یک باند، از ظرفیت‌های رسمی و قدرت عمومی در راستای منافع شخصی استفاده کنند. در جامعه‌ای که فساد رواج یابد، حقوق عمومی تباه می‌شود، فاصله طبقاتی پدید می‌‌آید، نارضایتی مردم بالا می‌گیرد و مسئولان در نظر مردم از اعتبارشان کاسته می‌شود. فساد روزافزون در هر جامعه‌ای، اگر مهار نشود، انحطاط آن جامعه را رقم می‌زند. فساد فاصله مردم و دولت را افزایش داده و هر نظام سیاسی با از دست دادن حمایت‌های مردمی، قدرت دفاعی خود در برابر انواع فشارها را، از دست می‌دهد. فساد را می‌توان ظلم به عموم مردم دانست؛ زیرا با فساد، حقوق مردم ضایع می‌شود.

انقلاب اسلامی در برابر نظام فاسد پهلوی

انقلاب اسلامی، یک انقلاب دینی و مردم به رهبری حضرت امام خمینی(ره)، انقلابی علیه نظام فاسد پهلوی بود. نظام طاغوتی پهلوی از هر نظر فاسد و یکی از مظاهر فساد پهلوی، فساد اقتصادی و اداری بود. فساد اداری و اقتصادی در کشور، دارای بعضی از ریشه‌های به جا مانده از دوران طاغوت است. متأسفانه در دوران پس از انقلاب اسلامی، نه‌تنها با این ریشه‌ها مبارزه جدی نشد، بلکه این ریشه‌ها بودند که به مرور زمان و با حیاتی دوباره، برخی از نیروهای انقلابی را هم، آلوده و فاسد کردند. با انقلاب اسلامی، نظام جمهوری اسلامی در کشور مستقر شد، نظامی که فلسفه وجودی‌اش را رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در متن فرمان هشت ماده‌ای به رؤسای قوا در سال 1380 برای مبارزه با فساد اقتصادی، این‌گونه بیان می‌دارند: «جمهوری اسلامی که جز خدمت به مردم و افراشتن پرچم عدالت اسلامی، هدف و فلسفه‌ای ندارد، نباید در این راه (مبارزه با فساد اقتصادی)، دچار غفلت شود.»

دنیاگرایی برخی از مسئولان در برابر عدالتخواهی نظام اسلامی

مین عدالت اجتماعی باشد. از مسئولان اجرایی، تا مسئولان قضایی، تا قانونگذاران، تا روحانیان، تا گویندگان، تا روزنامه‌نگاران، تا روشنفکران و دیگران همه باید این را وظیفه خودشان بدانند. اگر جهت‌گیری‌ عدالت اجتماعی در کشور ضعیف شود، هر کاری در کشور انجام شود، به ‌ضرر طبقات ضعیف و عامه مردم و به سود یک عده معدود زرنگ‌ها و گردن‌کلفت‌ها و دست‌و پادارها و قانون دان‌های قانون‌شکن که راه‌های قانون را بلدند و قانون‌شکنی را هم می‌دانند، تمام خواهد شد. مجموعه‌ای از این کارها به عهده همه است.»

فساد اقتصادی و کژراهه‌ اصلاحات

فرمان هشت‌ماده‌ای نقشه راه مبارزه با فساد

در سال 1380 و به دنبال تذکرات پی‌ در پی مقام معظم رهبری درخصوص ضرورت مبارزه جدی با فساد اقتصادی، به همت دو قوه قضائیه و مجریه، ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تشکیل شد. در آن سال رهبر فرزانه انقلاب اسلامی با صدور فرمانی به رؤسای سه‌قوه، نقشه راهی را برای مبارزه جدی با فساد اقتصادی ترسیم فرمودند و این پیام که از یک جامعیت برخوردار است، به «فرمان هشت‌ماده‌ای برای مبارزه با فساد اقتصادی» معروف شد. در این فرمان و در قالب هشت بند، ضرورت‌ها، راهبردها، سیاست‌ها و شیوه‌های مبارزه با فساد اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است. این فرمان، امیدهای فراوانی را در جامعه پدید آورد و راه هر نوع عذر و بهانه‌ای را برای مسئولان در سه قوه، در راستای امر مبارزه با مفسدان اقتصادی بست. اولین ماده از این فرمان هشت ماده‌‌ای که نشان از عزم و اراده جدی و قاطع نظام اسلامی و رهبری عزیز آن در امر مبارزه با فساد اقتصادی دارد، عبارت است از: «با آغاز مبارزه جدی با فساد اقتصادی و مالی، یقیناً زمزمه‌ها و به‌تدریج، فریادها و نعره‌های مخالفت با آن بلند خواهد شد. این مخالفت‌ها عمدتاً از سوی کسانی خواهد بود که از این اقدام بزرگ متضرر می‌شوند و طبیعی است، بد دلانی که با سعادت ملت و کشور مخالفند، یا ساده‌دلانی که از القائات آنان تأثیر پذیرفته‌اند با آنان هم‌صدا شوند. این مخالفت‌ها نباید در عزم راسخ شما تردید بیفکند. به مسئولان خیرخواه در قوای سه‌ گانه بیاموزید که تسامح در مبارزه با فساد، به ‌نوعی همدستی با فاسدان و مفسدان است. اعتماد عمومی به دستگاه‌های دولتی و قضایی، در گرو آن است که این دستگاه‌ها در برخورد با مجرم و متخلف، قاطعیت و عدم تزلزل را از خود نشان دهند.»

سیزده سال پس از فرمان هشت‌ماده‌ای

پس از گذشت 13 سال از صدور فرمان هشت‌ماده‌ای مبارزه با فساد اقتصادی، دولت یازدهم همایشی را، در راستا و در ادامه همایش‌های مشابه در این 13 سال، با عنوان «همایش ملی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد» برگزار کرد. معاون رئیس‌جمهور برای این همایش، طی نامه‌ای از رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، درخواست پیام کرده بودند. معظم‌له به جای صدور پیامی با مختصات پیام‌های مشابه و پیشین، مرقومه‌ای را در پاسخ نامه آقای جهانگیری به این شرح صادر کردند: «بسم‌الله الرحمن الرحیم. نفس اهتمام آقایان به امر مبارزه با فساد را تحسین می‌کنم، لکن این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟ مگر وضعیت برای شما مسئولان سه‌قوه روشن نیست؟ با توجه به شرایط مناسب و امیدبخشی که از لحاظ همدلی و هماهنگی و همفکری بین مسئولان امر وجود دارد، چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمی‌گیرد که نتیجه را همه به‌طور ملموس مشاهده کنند. توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه‌ای بگیرند و اجرا کنند. موفق باشید.» (17/9/1393)

چرا مبارزه با فساد به نتیجه مطلوب نمی‌رسد؟

دکتر یدالله جوانی

منبع: بصیرت

انتهای متن/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 29-09-1393, 09:09

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا