به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : شنبه ، 10 آبان 1399

اوباما و چالش نژادپرستی

نژادپرستی و تبعیض نژادی در آمریکا از زمان مستعمرات و دوران برده داری یکی از چالش های اساسی این کشور بوده و علی رغم چنین سابقه ی طولانی، هنوز گریبان گیر جامعه و مردم آمریکا است. این در حالی است که اولین امیدها برای رهایی از چنگال نژادپرستی، سال ها پیش در زمان آبراهام لینکلن، شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا ایجاد شد. لینکلن اعلامیه ی آزادی بردگان را در سال 1863 اجرایی کرد و در سال 1865 سیزدهمین متمم قانون اساسی آمریکا که برده داری را ممنوع می کرد، تصویب شد. با این حال صاحبان مزارع جنوب که سال ها از بردگان بهره کشی کرده بودند، حاضر به از دست دادن برده های خود نبودند. همین موضوع، جرقه ای شد که امریکا را وارد آتش جنگ های داخلی ساخت، جنگ هایی که حدود 600 هزار نفر کشته بر جای گذاشت. علاوه بر جنگ، اگر چه بهای برابری با ترور لینکلن نیز پرداخته شد، اما این مهم هرگز بدست نیامد. با این حال، اتفاقات فوق زمینه ی ظهور قهرمانان مردمی دیگری از جمله مارتین لوترکینگ را فراهم ساخت تا در برابر نابرابری های اجتماعی که سیاه پوستان آمریکایی با آنها مواجه بودند، مبارزه کنند. بعد از قتل لوترکینگ نیز شعله ی مبارزه با نابرابری از نفس نیفتاد و پیام لوترکینگ در جمله ی معروف وی "من یک رویا دارم" همچنان در دل و اندیشه ی مردم جاری ماند.

در نتیجه ی مبارزات و تلاش های بی وقفه به تدریج وضعیت سیاه پوستان در آمریکا بهتر می شد، کنگره نیز در این راستا لوایح متعددی را برای جلوگیری از تبعیض نژادی علیه سیاه پوستان و سایر اقلیت های نژادی تصویب کرد و تلاش های بسیاری برای بهبود زندگی سیاه پوستان از طریق برنامه های مساعدت صورت گرفت. علی رغم تمام این پیشرفت ها، از همان ابتدا یک مقاومت روانی در جامعه علیه بهبود وضعیت سیاه پوستان و برابری با آنان وجود داشت تا جایی که برخی از سفیدپوستان معتقد بودند که در نتیجه ی سیاست های ترجیحی نسبت به سیاه پوستان، آنها دچار تبعیض معکوس شده اند و در این بین شهروندان سفیدپوست متضرر گشته اند. (1)

اکنون با گذشت شش سال از ریاست جمهوری اوباما، نژادپرستی سیستماتیک و ساختاری که در طول سالیان دراز در آمریکا ریشه دوانیده است، برای سیاه پوستان آمریکایی بسیار ریشه دار تر از همیشه به نظر می رسد، به خصوص با قتل هایی که از سوی پلیس در هفته های گذشته رخ داد، برای آنها دیگر غیرممکن است احساس کنند که دوست داشته می شوند و یا حتی در کشور خود مورد احترام هستند. با تکرار جنایات پلیس و برخوردهای نژادپرستانه ی سیستم قضایی که منجر به گسترش ناآرامی ها شد، سیاه پوستان انتظار داشتند دولت واکنش مناسبی نشان دهد، اما این اتفاق رخ نداد.

ناتوانی دولت در برخورد عادلانه با مسائل پیش آمده و به خصوص انتظارات برآورده نشده از سوی اوباما به عنوان یک رئیس جمهور سیاه پوست، منجر به ناامیدی و استیصال بسیاری از مردم آمریکا شد و باعث گردید حتی سفیدپوستان مخالف نژادپرستی نیز به همراه سیاه پوستان اعتراض خود را با حضور در خیابان ها و دامن زدن به تظاهرات و ناآرامی نشان دهند.

با وجود تمام شرایط تیره و تاری که سیاه پوستان آمریکایی با آن مواجه هستند، در یک نظر سنجی که اخیرا صورت گرفته صد درصد آنان گفته اند که کشور خود را دوست دارند و افتخار می کنند که امریکایی هستند. در این نظر سنجی از آنها پرسیده شده است که در صورت داشتن حق انتخاب تمایل دارند در کدام کشور زندگی کنند و پاسخ همه ی آنها دوباره آمریکا بوده است.(3) نتایج نظرسنجی فوق حاکی از آن است که علی رغم تمام حوادثی که این مردمان در حال از سرگذراندن آن هستند، هنوز چیزی به اسم امید برای برابری و عدالت در دل آنان وجود دارد که انگیزه ی اعتراض و ادامه ی آنها نیز هست.

منابع و پی نوشت ها:

1. Jay Kim, Long way to go to end racism, 2014-12-08,

http://www.koreatimes.co.kr

2. Markus Feldenkirchen and Holger Stark, Racial Divide: The Tragedy of America's First Black President, December 03, 2014

http://www.spiegel.de

3. Jay Kim, ibid

امین اسماعیل پور

منبع: مطالعات آمریکا

انتهای متن/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 29-09-1393, 09:09

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا