به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 2 آبان 1399

مراجع تقلید و علمای قم از پیشتازان وقف هستند

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، حجتالاسلام والمسلمین شوذب شیری جمعه شب در سومین همایش وقف و رسانه و محفل عزاداری آخر صفر که با حضور جمعی از مسولان، مدیران و اهالی رسانه استان قم در جوار امامزاده جعفر (ع) برگزار شد با اشاره به اینکه وقف از جمله سیرههای عملی اهلبیت (ع) است، اظهار کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه کار خود را در سه محور دنبال میکند که وقف یکی از این محورهاست.

وی ادامه داد: وقف دروازهای است که انسان از این جهان آخرت خود را در آن میبیند، وقف صدقهای جاریه است که سود اموال انسان را بعد از مرگش نیز نصیبش میکند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به اینکه بیش از 14 هزار موقوفه از یکهزار و 300 سال پیش تاکنون توسط واقفین در قم به ثبت رسیده است، بیان کرد: این افراد اگرچه سالیان طولانی از فوتشان گذشته است ولی موقوفه آنها جریان دارد و ثواب آن نیز برای واقفین جاودانه خواهد بود.

شیری در ادامه به تشریح فعالیتهای صورت گرفته با عواید حاصل از موقوفات اشاره کرد و گفت: هر سال قریب به 5 هزار مجلس اهلبیت (ع) از محل این موقوفهها برگزار میشود و 15 هزار عالم به روستاها و مناطق محروم اعزام شدهاند تا چراغ مساجد را روشن کرده و در آنجا روضه اهلبیت (ع) بر پا کنند.

وی با اشاره به اینکه بیش از 80 درصد از موقوفات در قم مربوط به دین و عقیده مردم است، ابراز کرد: ماموریت دیگر اوقاف رسیدگی به مقابر امامزادگان است، قم حرم اهلبیت (ع) است و در جای جای آن امامزادگان عظیمالشأن دفن هستند و قداست و شرافت قم به واسطه وجود این بزرگواران است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به اینکه در هر نقطهای که امامزادگان دفن هستند در آن نقطه امنیت اعتقادی وجود دارد، گفت: بالغ بر 70 پروژه عمرانی از محل وجوهات موقوفات برای بهسازی مقابر امامزادگان در حال اجراست و تمام وجوهات و نذورات مردم در این زمینه صرفاً صرف بازسازی و عمران و آبادانی امامزادگان میشود.

شیری فعالیت در زمینه حفظ قرآن کریم را از اهم فعالیتهای اوقاف ذکر کرد و ادامه داد: حدود 220 کلاس حفظ قرآن کریم در بقاع امامزادگان برگزار شده و 6 هزار و 400 نفر از جوانان در این کلاسها پای سفره ناب معارف دینی نشستهاند.

وی افزود: در مسابقات قرآنی که اخیراً توسط اوقاف برگزار شد، 37 هزار نفر شرکت کردند که در حال برنامهریزی برای مرحله استانی آن هستیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به اینکه باید در زمینه وقف به مردم اطلاعرسانی بیشتری انجام شود، اظهار کرد: به همان اندازه که مردم در جریان این امر سازنده باشند استقبالشان بیشتر خواهد شد و امسال ما در قم 10 وقف جدید داشتیم که بیش از 8 میلیارد تومان ارزش داشته است.

شیری با اشاره به اینکه مراجع، علما و روحانیون در قم از پیشتازان وقف بوده و هستند، ابراز کرد: امروز میبینیم مراکز مهم درمانی شهر قم سالها پیش با دست علما و مراجع ما ساخته و وقف شده است و در این مسئله نیز علما همواره پیش قدم بودند.

وی افزود: وقف برای ازدواج جوانان و همچنین وقف برای تحصیل دانشآموزان محروم در قم بسیار کم است و کسانی که میخواهند وقف کنند باید در این موضوعات وارد شوند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با تاکید بر اینکه وقف پشتیبانی تامین اجتماعی برای اسلام است، گفت: ما در قم تمام وقفنامهها را بازبینی کرده و بانک اطلاعاتی جامعی را تهیه کردیم و اگر وقفی صورت میگیرد باید وقفنامه داشته باشد و در بانک اطلاعاتی ثبت شود.

شیری در پایان با اشاره به اینکه نخستین وقفنامه در قم مربوط به سال 98 هجری قمری است، خاطرنشان کرد: سعد بن عبدالله، مسجدی را در آن سال وقف کرد که نخستین موقوفه قم بود.

انتهای پیام/78009/ی40

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 29-09-1393, 09:05

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا