به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 2 آبان 1399

اشک ماتم پایتخت شور و شعور حسینی در یلدا

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، تقارن یلدا به عنوان طولانی‌ترین شب سال با ایام شهادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و امام حسن مجتبی (ع) موجب شده تا امسال شب یلدا به دلیل عشق و ارادت زنجانی‎ها به ساحت پیامبر گرامی اسلام کمرنگ‎تر باشد.

البته شب یلدا از گذشته همواره در بین مردم ایران از اهمیت بسیاری داشته است اما عرض ارادت به ساحت پیامبر گرامی اسلام بالاتر از هر ارزشی برای مردم زنجان محسوب می‎شود، در حال حاضر شهر زنجان بیشتر به جای تمایل به بزرگ نمایی یلدا، چهره عزاداری به خود دارد و بنرها و پلاکاردهای عزاداری در شهر بیشتر نمایان است.

برنامه‎های مختلف عزاداری امسال در ایام آخر ماه صفر در زنجان برگزار می‎شود و شب یلدا مردم زنجان برای حضور در برنامه‎های شب رحلت جانگداز پیامبر گرامی اسلام در مساجد، تکایا، امامزادگان و هئیت‎های مذهبی حضور می‏‌یابند.

*برگزاری برنامه‌های عزاداری شب رحلت پیامبر در زنجان

همچنین همزمان با رحلت پیامبر گرامی اسلام برنامه‎های عزاداری در بقاع متبرکه و امامزادگان استان زنجان برگزار می‌شود.

امسال مطابق برنامه‎ریزی‎های انجام شده برنامه‎های ویژه‎ای در جوار آستان مقدس 15 امامزاده استان برگزار می‌شود که در زنجان نیز این برنامه ویژه‎ای در امامزاده سید ابراهیم (ع) زنجان با سخنرانی مسئولان کشوری و استانی برگزار می‎شود.

گفتنی است، یلدا شب نخست فصل زمستان و شب آخر پاییز است که هر ساله مطابق رسوم و آئین‎های گذشتگان برنامه‎های مختلفی در این شب برگزار می‎شود.

اگرچه در حدود 4 هزار سال پیش در مصر باستان نیز جشنی با عنوان «باز زاییده‌ شدن خورشید»، مصادف با شب چله، برگزار می‌شده‌ است، اما در حال حاضر نیز این جشن به عنوان جشن بزرگ ایرانیان برگزار می‎شود.

*جشن یلدا و عادات مرسوم در زنجان

مردم ایران نیز نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را به عنوان طولانی‎ترین و تاریکترین شب در طول سال گرامی می‏دارند و در کنار خانواده خود علاوه بر به جا آوردن رسم صله رحم، کنار یکدیگر خود را سرگرم می‌کنند.

آهنگ مهرورزی مردم زنجان در یلدا بیشتر نواخته می‏شود، مردم زنجان در این شب به عنوان طولانی‏‌ترین شب سال، ایام با برکتی خواهند داشت، چراکه از قدیم‌‏الایام عنوان پایتخت شور و شعور حسینی را با خود به یدک می‏‌کشند.

امسال مردم زنجان میهمان مساجد، تکایا و امامزادگان خواهند بود و همراه اهل بیت عصمت و طهارت (ع) اشک ماتم در سوگ رحلت پیامبر گرامی اسلام و امام حسن مجتبی (ع) خواهند ریخت، امسال مردم زنجان نقل و شیرینی و آجیل خود را خرما و حلوا خواهند کرد تا مردم دنیا بدانند، لقب پایتخت شور و شعور حسینی تنها زیبنده مردم زنجان است و بس چرا که شعور حسینی مردم زنجان در برگزاری مراسم‎های هشتم و یازدهم ماه محرم نمود خود را در ماه صفر نیز در برگزاری برنامه‎های مذهبی و عزاداری نشان می‏دهد.

مردم زنجان می‎آیند تا در رحلت جانگداز پیامبر گرامی اسلام اشک ماتم خود را در طولانی‎ترین شب سال، برکتی برای ادامه سال خود داشته باشند، مردم زنجان با برگزاری برنامه‌های عزاداری ضمن رعایت حرمت ماه صفر و پیامبر گرامی اسلام و امام حسن مجتبی (ع) یکبار دیگر به عهدی که با اهل بیت عصمت و طهارت بسته‎اند، عمل خواهند کرد، مردم زنجان عزادار واقعی اهل بیت بوده، هستند و خواهند بود.

قصه‎گوی شب رحلت پیامبر گرامی اسلام در یلدای طولانی عزاداری‎های بی‎مثال مردم زنجان خواهد بود و صله رحم را در مساجد و تکایا به جا خواهند آورد.

مردم زنجان امسال در کنار خانواده خود به جای فال حافظ، قرآن خواهند خواند.

یک شهروند زنجانی در گفت‎و‎گو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار داشت: تقارن ایام شهادت پیامبر گرامی اسلام و امام حسن مجتبی (ع) با شب یلدا تقارن زیبایی است چرا که مردم می‎توانند عزاداری طولانی‌تری را برگزار کنند.

محمد ایمانی با اشاره به اینکه شب یلدا در نزد مردم زنجان از اهمیت ویژه‎ای برخوردار است، تصریح کرد: عزاداری‎های مردم زنجان نیز الگوی جهان است.

وی با بیان اینکه مراسم‏های عزاداری در زنجان به نحو شایسته‎ای برگزار می‎شود، افزود: مردم زنجان به جای شب نشینی در مسجد گردهم می‏آیند.

یک شهروند دیگر نیز بر ضرورت رعایت حرمت روزهای آخر ماه صفر تاکید کرد و گفت: حرمت این ایام از سوی مردم زنجان به خوبی رعایت خواهد شد.

*زنجانی‎ها حرمت ماه صفر را نگه می‌دارند

مجتبی حسنی با اشاره به اینکه مردم زنجان علاقه خاصی به ادامه راه اطهار (ع) و پیامبر گرامی اسلام دارند، افزود: نیاز به گفتن و تاکید کردن این موضوع نیست، زنجانی‎ها حرمت این ایام را به خوبی نگه می‌دارند.

وی با بیان اینکه پایتخت شور و شعور حسینی یکسره سیاهپوش خواهد شد، افزود: خداوند متعال را باید شاکر باشیم که در چنینی جامعه ایمانی زندگی می‎کنیم.

این شهروند گفت: امسال شب یلدا مردم زنجان برای رحلت پیامبر گرامی اسلام اشک ماتم خواهند ریخت.

گفتنی است، یلدا، طولانی‌ترین شب سال یکی ‌از آداب به یادگار مانده از گذشتگان و پیشینیان محسوب می‏شود که هر ساله مردم زنجان با آداب خاصی این شب را به شب‎نشینی می‎گذرانند.

خواندن فال حافظ، شاهنامه‌خوانی، نقل خاطرات، قصه‌گویی پدر و مادربزرگ‌ها، حضور در منزل بزرگان خانواده، خواندن دعاهای شکرانه‌ نعمت و سلامتی، تزیین سفره‌ مخصوص با انواع میوه‌ها و خشکبار، تهیه تنقلات و شیرینی‌، خوردن هندوانه و از همه مهمتر صله ارحام، از جمله رسوم و سنت‌های دیرینه مردم زنجان در شب یلدا است.

شبچره‌ زنجانی‌ها شامل انواع آجیل، شیرینی و میوه‌های فصل مانند انار، ازگیل و هندوانه از دیگر رسوم زنجانی‎ها است.

امسال به دلیل تقارن ایام رحلت پیامبر اکرم (ص) و امام حسن مجتبی (ع) یلدا به شکل سال‌های قبل در زنجان برگزار نمی‌شود.

انتهای پیام/73003/ی40

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 29-09-1393, 09:05

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا