به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : شنبه ، 10 آبان 1399

ماجرای بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، تصویب‌نامه هیأت وزیران درباره اصلاح آیین‌نامه مشاغل سخت و زیان‌آور در اوایل آذرماه بعد از مدت‌ها انتظار کارگران برای اجرا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شد.

به موجب این آیین‌نامه،‌ عدم اشتغال به کار سخت و زیان‌آور در طول دوره اشتغال به مشاغل مزبور تحت هر عنوان برای مدت یک سال و کمتر از آن موجب بر هم خوردن توالی نمی‌شود. 

همچنین مشکل کارگران بیمه شده مشمولی که به دلیل داشتن بیش از 10 روز غیبت در سال از مزایای احتساب توالی سوابق بیمه‌ای خود محروم می‌شدند، برطرف شده است.

رحمت‌الله پورموسی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در خصوص وضعیت بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور اظهار داشت: قبل از سال 90 اگر کارگری از یک شغل سخت به یک شغل عادی منتقل می‌شد یا آنکه آن کارگاه تعطیل می‌شد، حتی اگر  19 سال هم سابقه کار در مشاغل سخت را داشت بعد از شروع کار در شغل عادی همه سوابق کاری‌اش به صورت عادی محاسبه می‌شد.

وی افزود: این مسأله مشکلات زیادی را برای کارگران ایجاد کرده به همین دلیل استفساریه‌ای در شهریور سال 90 از مجلس انجام شد که بر اساس آن این مشکل برطرف شد.

رئیس کانون عالی شوراھای اسلامی کار گفت: طبق قانون هر سال فعالیت در مشاغل سخت و زیان‌آور یک و نیم سال سابقه برای فرد شاغل محاسبه می‌شود، البته در گذشته اینطور بود که کارگر باید حتماً با 50 سال سن و 30 سال سابقه یا 35 سال سابقه بدون شرایط سنی بازنشسته می‌شد اما بعد از انجام استفساریه  مقرر شد هر سال فعالیت در مشاغل سخت 1.5 برابر محاسبه شده و مجموع سوابق به 35 سال برسد.

پورموسی افزود: بنابراین کارگرانی که هم اکنون 23 سال و 4 ماه سابقه کار سخت و زیان‌آور حتی بدون توالی زمینی داشته باشند، وقتی سابقه آنها در یک و نیم سال ضرب شود به 35 سال می‌رسد و این افراد با 8 شرط سنی می‌تواند تقاضای بازنشستگی کنند.

این فعال کارگری در پاسخ به سؤالی درباره تکلیف افرادی که سال‌هایی از فعالیتشان در مشاغل سخت بوده و الان در شغل عادی مشغول به کار هستند، گفت: این افراد اگر بیش از یک سال سابقه فعالیت در شغل سخت و زیان‌آور داشته باشند باید تقاضایشان را برای بررسی به ادارات کار ارائه کنند و پس از تأیید در کمیته استانی همان میزان برایشان یک و نیم سال محاسبه می‌شود.

به گزارش فارس، در حال حاضر کارگران زیادی در مشاغل سخت و زیان آور مشغول کار هستند که به دلیل عدم ابلاغ آیین ‌نامه جدید در حال ادامه کار بیش از زمان مقرر در قانون بودند و حالا چشم امیدشان به ادارات کار و سازمان تأمین اجتماعی برای اجرای سریع قانون و تسهیل در فرایند بازنشستگی هستند.

انتهای پیام/ب

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 28-09-1393, 22:06

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا