به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 1 فروردین 1398

متن کامل پیش‌نویس طرح پایان اشغالگری رژیم اسراییل+تحلیل رویداد

هدف غایی این پیش نویس کشورهای عربی، طرح ایجاد دو دولت است که اروپایی ها در مسیری دیگر و با طرحی دیگر این روزها آن را پیگیری می کنند و مصداق آن نیز در تلاش برخی پارلمان های اروپایی از جمله سوئد، انگلیس، اسپانیا و.. در تصویب طرح شناسایی نمادین دولت فلسطین هویدا است. اگرچه در ظاهر هر دو طرح خصوصا در جدول زمانی ارائه شده با هم اختلافاتی دارند لیکن در هدف هر دو طرح یک موضوع واحد را دنبال می کند و آن اینکه به زعم غربی ها و مرتجعین عربی شرایط کنونی به گونه ای است که دیگر کشورهایی نظیر ایران یارای مقابله با طرح سازش را ندارند و لذا فرصت مناسب و طلایی برای تحمیل طرح سازش به ملت های منطقه فرا رسیده است. از همین روست که هم کشورهای اروپایی و هم کشورهای عربی در صدد بین المللی کردن طرح خود هستند و احیانا چنانچه کشوری با ان مخالفت کند را در پروپاگاندای رسانه ای مخالف صلح جهانی تبلیغ خواهند کرد و به این ترتیب قصد دارند اجماع جهانی را علیه کشورهای مخالف این طرح ایجاد نمایند.

آنچه شاید از نظر دست اندرکاران این دو طرح نادیده گرفته شده دیدگاه بخش وسیعی از ملت فلسطین است که در مواجهه با این گونه نگاهها در قالب جریان مقاومت خود را متجلی کرده است. جریان مقاومت این طرح کشورهای عربی را در راستای طرح قرار داد اوسلو، مادرید، کمپ دیوید 2 ، نقشه راه، آناپلیس و... می داند و آن را تلاشی در جهت تحمیل خواسته های صهیونیستی بر ملت فلسطین تعبیر می کند.

نکته تاسف بار در طرح پیشنهادی کشورهای عربی که در راس ان عربستان سعودی قرار دارد این است که شناسایی اسراییل در ازای شناسایی صندلی دولت فلسطین در سازمان ملل خواهد بود چه اینکه عملا رژیم صهیونیستی با ایجاد دهها هزار مجتمع مسکونی و اسکان بیش از 600 هزار صهیونیست در کرانه باختری اجازه تاسیس دولت مستقل فلسطینی در کرانه باختری را نخواهد داد. زیرا تاسیس چنین دولتی متضمن عدم وجود این صهیونیستها در داخل مرز دولت جدید خواهد بود که رژیم تل اویو هرگز ان را نخواهد پذیرفت. اضافه کنید به این موضوع بازگشت بیش از 5 میلیون آواره به درون فلسطین که سالها است به کابوسی برای مقامات صهیونیستی مبدل شده است. زیرا بازگشت انان به کاشانه خود به معنای خروج مهاجران یهودی از خاک فلسطین خواهد بود.

وضعیت بیت المقدس که جای خود دارد. ملت های مسلمان هرگز اجازه نخواهند داد بخش وسیعی از قبله اول مسلمانان جهان در چنگال صهیونیست ها -آنگونه که این طرح پیشنهاد می دهد- باقی بماند و با او در صلح و آرامش زندگی کنند.

در سال 1384 و همزمان با خروج (بخوانید فرار) رژیم اسراییل از نوار غزه پس از 38 سال اشغالگری که مصادف بود با تغییر دولت در جمهوری اسلامی ایران چنین فضای بین المللی جهت نهایی کردن طرح صهیونیستی بر فلسطینی ها بوجود آمده بود که با افشاگری تهران نسبت به پشت پرده طرح سعودی- صهیونیستی و آمریکایی برگزاری کنفرانس بین المللی صلح در مقر سازمان ملل این پروسه نیز با شکست روبرو شد. در آن زمان نیز قرار بود برای یکسره کردن قضیه فلسطین کنفرانسی در سازمان ملل با موضوع صلح فلسطین برگزار شود و در آن دست اسراییل رسما در دست سران دوَل مرتجع قرار گیرد که این کنفرانس به رغم صرف هزینه های هنگفت هرگز برگزار نشد و توطئه خطرناکی علیه آرمان ملت فلسطین در نطفه خفه شد.

به این ترتیب به نظر می رسد دو بلوک غرب و مرتجعین عرب نظر به تحولات کنونی منطقه و جهان تلاش دارند آخرین تیر در ترکش خود را برای نجات اسراییل و ممانعت از نابودی آن رها کنند بلکه به هدف اصابت کند که با توجه به هوشیاری ملتهای اسلامی خاصه ملت فلسطین دور از ذهن به نظر می رسد.

متن پیش نویس قطعنامه پایان اشغالگری رژیم اسراییل بر مناطق 1967 فلسطین

* این قطعنامه از شورای امنیت سازمان ملل می خواهد که بر قطعنامه های گذشته اش در باره فلسطین دوباره تاکید نماید از جمله قطعنامه های شماره 242 (1967م)، و 338 (1973م)، و1397 (2002م)، و1515 (2003م)، و1544 (2004م)، و1850 (2008م)، و1860 (2009م)، و قرارداد مادرید.

* دوباره بر دیدگاه ایجاد دو دولت دمکراتیک ،اسراییل و فلسطین، در کنار هم با صلح و در چارچوب مرزهای امن و مورد شناسایی هم  به همراه حق ملت فلسطین در تعیین سرنوشت خود تاکید می شود .

*  بار دیگر به قطعنامه شماره 181 مجمع عمومی سازمان ملل در مورخه 29 نوامبر 1947 م اشاره می شود

*  بار دیگر به اصل عدم مجوز سلطه بر اراضی با زور و قدرت تاکید می شود. و با استناد به قطعنامه های 446 (1979) و452 (1979) و465 (1980) اعلام می شود که تلاش اسراییل در برپایی شهرک در اراضی اشغالی سال 1967  از جمله قدس شرقی مشروعیت ندارد و غیر قانونی است و در واقع مانع خطرناکی بر سر راه تحقق صلح فراگیر و عادلانه در خاورمیانه محسوب می شود.

*  بر ضرورت حل مشکل آوارگان فلسطینی بر اساس حقوق بین الملل و قطعنامه های مربوطه سازمان ملل از جمله قطعنامه 194 که در طرح صلح عربی نیز آمده است تاکید می شود.

* تاکید می شود که نوار غزه بخش جدا نشدنی از اراضی اشغالی سال 1967 محسوب شده و لذا وضعیت این منطقه نیز باید مشخص گردد از جمله بازگشایی گذرگاههای مرزی آن به شکل مستمر و منظم در برابر سیل طبیعی افراد و کالاها براساس قوانین بین المللی بشردوستانه.

* از گام مهم تلاش برای ایجاد دولت فلسطینی که از سوی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول شناسایی شود استقبال می شود. مجددا از همه کشورها و سازمانهای بین المللی برای مشارکت در برنامه ایجاد نهادهای فلسطینی به عنوان آمادگی برای استقلال دعوت می گردد.

* بار دیگر تاکید می شود که دستیابی به حل و فصل عادلانه، دائمی و مسالمت آمیز نزاع اسراییلی و فلسطینی ممکن نخواهد بود مگر از راهکارهای مسالمت آمیز براساس پایبندی دائم و شناسایی متقابل و دوری از خشونت و تحریک و تروریسم و راه حل ایجاد دو دولت.

* تاکید می شود که تنها راه قابل اجرا برای نزاع اسراییلی و فلسطینی توافق بر سر پایان اشغال مناطقی است که در سال 1967 توسط اسراییل اشغال شد و همچنین حل و فصل تمامی قضایا مرحله نهایی و برآورده شدن آرمانهای مشروع دو طرف.

* تمامی اقدامات خشونت آمیز و اقدامات خصمانه علیه شهروندان و تمامی اقدامات تروریستی محکوم می گردد و از همه کشورها پایبندی به آن بر اساس قطعنامه 1373 (2001) خواسته می شود.

* اشاره می شود به تضمین سلامت و رفاه غیر نظامیان و حمایت از انان در دوران جنگ و درگیری

* بار دیگر بر حق تمامی کشورهای منطقه برای زندگی کردن در صلح و در داخل مرزهای امن که جامعه بین المللی به آن معترف است، تاکید می شود

*  از تلاش های گذشته  آمریکا بین طرفین برای تسهیل در مذاکرات با هدف دستیابی به حل و فصل مسالمت آمیز نهایی تقدیر می شود.

* از آمریکا بنابر مسئولیتی که در این زمینه دارد درخواست می گردد که نسبت به تامین زمینه های دستیابی به یک حل و فصل بلندمدت این درگیری مساعدت نماید.

شورای امنیت موارد زیر را تصویب می کند:

1- تاکید می کند براینکه پس از تصویب این قطعنامه نیاز مبرم است به تحقق - در زمانی که از 12 ماه تجاوز نکند- حل مسالمت آمیز عادلانه، دائمی و فراگیر به گونه ای که پایان دهد به اشغال گری اسراییل در مناطقی که در سال 1967 اشغال شده است و همچنین تحقق دیدگاه دو دولت مستقل و دمکراتیک  و شکوفا یکی دولت اسراییل و دیگری دولت فلسطین  دارای حاکمیت ،مرزهای امن و شناسایی شده متقابل و بین المللی و امن و زندگی کردن مسالمت آمیز در کنارهم

2- تصویب می کند که هرگونه حل و فصل از طریق مذاکره  می بایست بر اساس معیارهای زیر صورت گیرد:

- مرزهایی که مستند به خط 4 ژوئن سال 1967 است

- ترتیبات امنیتی از طریق وجود یک طرف ثالث یا تضمین و احترام به حاکمیت دولت فلسطین باشد . به این معنی که  نیروهای امنیتی اسراییل باید به صورت تدریجی و کامل از تمامی مناطقی که در سال 1967 به اشغال در آورده در یک دوره زمانی انتقالی معقول که دو طرف برآن اعتراف دارند و از پایان سال 2017 م هم تجاوز نکند عقب نشینی کند. امنیت اسراییل و فلسطین از طریق ممانعت از ظهور تروریسم و جلوگیری از فعالیت های مربوط به تهدیدات امنیتی از جمله تهدیدات حیاتی و نوظهور منطقه تضمین می شود.

- حل عادلانه و مورد توافق قضیه آوارگان فلسطینی براساس طرح صلح عربی ، حقوق بین الملل و قطعنامه های مربوطه سازمان ملل از جمله قطعنامه 194 .

- قدس پایتخت مشترک بین دو دولت باشد به گونه ای که آرزوهای مشروع طرفین از جمله حمایت از آزادی عبادت را برآورده سازد.

- حل و فصل توافق شده بین طرفین برای سایر قضایای معلقه همچون قضیه آب.

3-  شورای امنیت هرگونه  توافق نهایی را مبتنی بر پایان اشغالگری و پایان همه مطالبات و همچنین  شناسایی فوری و متقابل طرفین قرار می دهد

4- بر تعریف طرح و جدول زمانی مربوط بر اجرای ترتیبات امنیتی تاکید می شود و چارچوب های مذاکرات را همین قطعنامه تعیین می کند

5- از فلسطین به عنوان دولت عضو دارای عضویت کامل در سازمان ملل در چارچوب جدول زمانی مشخص شده در این قطعنامه استقبال می گردد.

6- از طرفین خواسته می شود با جدیت کامل وارد این پروسه شده و برای اعتماد سازی و همکاری برای تحقق صلح از طریق مذاکره با حسن نیت و خودداری از تمامی اقدامات تحریک آمیز و تهییجی و یا صدور بیانیه ها تلاش کنند. و همچنین از همه کشورها و سازمانهای بین المللی برای حمایت از طرف های درگیر در این مسئله جهت فراهم کردن زمینه های اعتماد و مشارکت در مذاکرات دعوت می شود.

7- از همه طرفهای درگیر برای پایبندی به مسئولیت هایشان براساس قوانین بشردوستانه بین المللی از جمله کنوانسیون ژنو مورخه 12 اگوست سال 1949 مربوط به حمایت از افراد غیر نظامی به هنگام جنگ  دعوت می شود.

8- همگان را به تلاش های همزمانی را برای تحقق صلح فراگیر در منطقه تشویق می کند امری که امکانات کاملی را برای  روابط حسن همجواری در خاورمیانه ایجاد می نماید و در این راه  بر اهمیت اجرای کامل طرح صلح عربی تاکید می شود.

9- از همه برای ایجاد چارچوب های گفتگو که تضمین کننده مشارکت وثیق و محکم طرفین در کنارهم باشد دعوت می گردد. همچنین از اصحاب منافع اصلی برای کمک به طرفین جهت دستیابی به توافقی در چارچوب جدول زمانی مقرر شده و اجرای تمامی جوانب مرحله نهایی از طریق فراهم کردن حمایت های سیاسی و پشتیبانی های ملموس  پس از نزاع و در دوران ایجاد و برقراری صلح نیز دعوت می شود. همچنین از پیشنهاد برگزاری یک کنفرانس بین المللی همزمان با آغاز مذاکرات نیز استقبال می گردد.

10-   از طرفین درخواست می گردد که از اتخاذ اقدامات یکجانبه غیر قانونی از جمله فعالیت های شهرک سازی که ممکن است قبلیت طرح دو دولت را براساس معیارهای مشخص شده در این قطعنامه از بین ببرد خودداری کنند.

11-   از همه برای تلاش فوری جهت بهبود وضع بی ثبات نوار غزه از طریق فراهم کردن کمک های انساندوستانه به شهروندان فلسطینی از طریق سازمان اونروا و سایر سازمانهای وابسته به سازمان ملل و یا از طریق تقویت فرصت آتش بس در نوار غزه بین طرفین درگیر دعوت می شود .

12-  از دبیرکل سازمان ملل دعوت می شود که گزارشی از مراحل اجرای این قطعنامه هر سه ماه یکبار ارائه دهد.

13-  تصویب می شود که این مسئله همچنان تحت نظارت شورای امنیت باقی می ماند

انتهای پیام/ش

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 28-09-1393, 22:04

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی