به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 30 مهر 1399

تداوم برگزاری جلسات قرآن مساجد در گرو حمایت مسئولان

«علی‌اکبر حنیفی» استاد پیشکسوت قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس با بیان اینکه در کشورهای اسلامی تمامی فعالیت‌های دینی باید با محوریت مساجد برگزار شوند، اظهار داشت: برگزاری برنامه‌های قرآنی را باید در مساجد نهادینه کر اما متأسفانه هم‌اکنون با توجه به اینکه هیچ نظارت مناسبی بر فعالیت‌های مساجد نمی‌شود شاهد دور شدن جوانان از این اماکن مقدس هستیم.

بی‌توجهی مسئولان به برگزاری جلسات قرآن مساجد

وی با بیان اینکه مسئولان و هیأت امنای مساجد به برگزاری برنامه‌های جانبی بیشتر از برنامه‌های قرآنی اهمیت می‌دهند، گفت: من یک‌شنبه‌ها بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد حضرت زهرا(س) خیابان کوهسار تهران جلسه قرآن دارم اما این جلسات که باید مستمر و منظم برگزار شوند چندین بار به دلیل برپایی عزاداری، مداحی، مراسم ختم و سایر برنامه‌ها به تعطیلی کشیده شده است.

حنیفی با اشاره به اینکه عدم برگزاری منظم جلسات قرآن باعث نارضایتی قرآن‌آموزان می‌شود، افزود: زمانی که امام جماعت با مسئولان مساجد اهتمامی به برگزاری جلسات قرآن ندارند و با رفتارهای خود موجب نارضایتی اساتید و قرآن‌آموزان می‌شوند افراد ترجیح می‌دهند که جلسات قرآن در در مکانی خارج از مساجد برگزار کنند تا با دلگرمی بیشتری به فعالیت‌های قرآنی خود ادامه دهند.

زمان برگزاری جلسات قرآن تمامی برنامه‌های مساجد تعطیل شود

این استاد پیشکسوت قرآن با بیان اینکه هیأت امنا و ائمه جماعات مساجد زمان برگزاری جلسات قرآن تحت هیچ شرایطی نباید اجازه برگزاری سایر برنامه‌ها در مساجد را بدهند، اظهار داشت: مساجد مکانی برای عبادت و ذکر الهی است اما مسئولان نسبت به این امر بی‌توجه هستند و به برگزاری محافل عزاداری و مداحی اکتفا می‌کنند در حالی که مساجد بهترین بستر برای توسعه فعالیت‌های قرآنی است بنابراین برای تداوم جلسات قرآن مساجد مسئولان باید از برگزاری برنامه‌هایی که باعث تعطیلی جلسات قرآن می‌شود، خودداری کنند.

چراغ مساجد بعد از اقامه نماز نباید خاموش شود

حنیفی با اشاره به اینکه مساجد در سیدالیایی که شب جمعه است هیچ برنامه مناسبی ندارند، افزود: در بیشتر مساجد پس از اقامه نماز چراغ‌ها خاموش می‌شود در حالی که باید از این اماکن الهی بیبشترین استفاده را برای جذب افراد به مساجد و شرکت در برنامه‌های قرآنی کرد.

این استاد پیشکسوت قرآن گفت: ستاد رسیدگی به امور مساجد، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان اوقاف و امورخیریه و تمامی نهادهایی که در رابطه با برنامه‌های فرهنگی در هیأت‌های مذهبی و مساجد مسئولیتی بر عهده دارند باید از گزارش‌های آماری بپرهیزند و به سمت رسیدگی به امور قرآنی پیش روند.

رابطه تأسیس مؤسسات و بی‌توجهی به جلسات قرآن مساجد

وی با بیان اینکه مسئولان در برگزاری محافل قرآنی کم‌کاری می‌کنند، خاطر نشان کرد: زمانی که برای تشکیل جلسات قرآن با مسئولان گفت‌وگو می‌کنیم آنها قول مساعدت می‌دهند اما وقتی می‌خواهیم جلسات را برگزار کنیم آنها پشت‌مان را خالی می‌کنند.

حنیفی از مسئولان خواست که به فعالیت‌های مردمی در مساجد توجه بیشتری کنند و گفت: به دلیل عملکرد ضعیف جلسات قرآنی مساجد و عدم همکاری مسئولان مساجد با این جلسات مؤسسات قرآنی فعالیت خود را آغاز کردند یعنی اگر جلسات قرآنی مورد حمایت قرار می‌گرفتند دیگر نیازی به تشکیل مؤسسات قرآن آن‌هم در فضایی خارج از مساجد نبود.

این قاری پیشکسوت قرآن با بیان اینکه مساجد برای قرآن بنا شده است اما در مساجد خبری از برگزاری برنامه‌های قرآنی نیست، افزود: مساجد در برخی مناسبت‌ها فعالیت‌هایی دارند اما با توجه به عظمت مساجد باید فعالیت‌های قابل توجهی صورت گیرد تا تمامی اقشار جامعه جذب امور قرآنی شوند.

انتهای پیام/و

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 28-09-1393, 22:03

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا