به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 2 آبان 1399

روابط مصر و حزب الله بیش از پیش رو به بهبود است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه لبنانی «السفیر» با بررسی رخدادهای میان «حزب الله » و کشور مصر، تأکید کرد که روابط میان این جنبش و قاهره رو به بهبود است و نوشت: هر روزی که می‌گذرد، مسائل اختلافی میان مصر و حزب الله در حال کاهش است و کوه یخی که در 28 ژانویه 2011 به اوج رشد خود رسید، امروز در حال از بین رفتن است.

اولویت‌های مشترک مصر و حزب الله

طبق گزارش السفیر، پس از اینکه روابط میان حزب الله و مصر برجسته شد، می‌توان پنج اولویت مصر را برشمرد که در واقع پیوندهای مشترکی میان این کشور و حزب الله به وجود آورده است. این اولویت‌ها عبارتند از:

- حفظ امنیت لبنان و حمایت از ارتش این کشور

- مبارزه با تروریسم تکفیری در دو کشور و در منطقه

- گسترش میانه‌روی در محیط سنی نشین، مبارزه با تندروی از رهگذر هیئت‌های الازهر و تقویت مجدد دارالفتوا

- تأکید بر مرکزیت مسئله فلسطین (حزب الله با هر شاخه‌ی فلسطینی که دیدار می کند، به تحکیم روابط با مصر سفارش می‌کند)

- لزوم حفظ تمامیت نهادها و ارتش سوریه و تأکید بر راهکار سیاسی و مبارزه با گروه‌های تروریستی حاضر در آن

روابط پایدار مصر و حزب الله؛ زمینه‌ساز بهبود روابط تهران-قاهره

با وجود تحکیم روابط مصر با حزب الله نمی‌توان این مسئله را از بهبود روابط با ایران جدا کرد. تنش در روابط میان مصر و ایران هنگامی رخ داد که تهران از اتفاقات 30 ژانویه تحت عنوان کودتا یاد کرد. ولی حزب الله توانست روابط پایداری با طرف مصری برقرار کند که در نهایت به سود روابط تهران و قاهره منجر شد.

زمانی که اخوان المسلمین در مصر قدرت را به دست گرفتند، ایران با توجه تأیید اسلام سیاسی، از آنها طرفداری کرد، ولی به سرعت مشخص شد که این تأیید جواب معکوسی در برداشت. حزب الله نیز با احتیاط بیشتری حمایت خود را اعلام کرد.

رفتار نامعقول «مرسی» در تهران، روابط ایران و مصر را تیره کرد

«محمد مرسی» رئیس جمهور مخلوع مصر برای شرکت در کنفرانس عدم تعهد عازم ایران شد ولی رفتاری از خود نشان داد که کمترین ادب و احترام متعارف در میان کشورها را رعایت نکرد.

فاصله میان تهران و قاهره زمانی بیشتر شد که «محمود احمدی نژاد» به مصر سفر کرد و از وی استقبالی به عمل نیامد که شایسته رئیس جمهور باشد.

پس از انقلاب (دوران محمد مرسی)، نخستین گزینه مصر، استقبال از همه طیف‌های سیاسی لبنان بود. در حالی که فقط «حسنی مبارک» (دیکتاتور مخلوع صر) با گروه «14 مارس» لبنان روابط خوبی داشت.

عوامل قطع ارتباط مصر با حزب الله

در آن برهه سه عامل، باعث قطع ارتباط مصر با حزب الله بود:

1- حمله جولای 2006؛ که در آن مصر، حزب الله را به آغاز حمله غیر قابل توجیه متهم کرد.

2- حمله رژیم صهیونیستی به غزه در سال 2008؛ در این حمله، «حسن نصر الله» دبیر کل حزب الله از مصر خواست که به سود نوار غزه، مداخله کند ولی قاهره این مسئله را مداخله آشکار در امور داخلی خود به شمار آورد.

3- (ادعای) بازداشت یک هسته وابسته به حزب الله در مصر سال 2010 و متهم کردن این جنبش به برنامه‌ریزی برای اجرای حملات تروریستی و قاچاق سلاح به جنبش «حماس» از طریق مرزهای مصر

فرار «سامی شهاب» از زندان مصر؛ علت اصلی اختلافات حزب الله و قاهره

این در حالی است که اختلاف نهایی و بنیادین میان این جنبش و مصر، به مسئله آزادی «سامی شهاب» از زندان مصر باز می‌گردد. قاهره در آن مسئله، مدعی بود که حزب الله زمینه فرار وی از زندان را فراهم کرده است. مسئولان مصر از این مسئله به عنوان «فرار بزرگ» یاد کردند و محمد مرسی نیز در این باره، اکنون محاکمه می‌شود.

حزب الله خواستار کاهش شدت وابستگی قاهره به ریاض است

مسائل اختلافی میان حزب الله و مصر ساده نیست، ولی منفعت دو طرف ایجاب می‌کند که این اختلافات را کنار بگذارند. روابط عربستان و مصر حساسیت ایران و حزب الله را در پی داشت است. با وجود اینکه این روابط به خاطر بحران مالی مصر است، حزب الله به قاهره نصیحت می‌کند که از شدت این رابطه بکاهند؛ رابطه‌ای که برخی آن را رابطه وابستگی می‌دانند.

مخالفت مصر با حمله نظامی به سوریه و اعلام حمایت از این کشور

این در حالی است که برخی در مصر بر این باورند که دید قاهره به بحران سوریه، با دیدگاه عربستان به این مسئله متفاوت است و در اثبات مدعای خود، تأکید می‌کنند، در نشستی که سپتامبر 2013  در اتحادیه عرب برگزار شد، چند کشور به بهانه واهی استفاده از سلاح شیمیایی توسط سوریه، خواستار حمله به دمشق شدند، ولی مصر با قاطعیت اعلام کرد که نمی‌پذیرد به هیچ کشور عربی حمله شود.

انتهای پیام/ص

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 28-09-1393, 21:56

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا