به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : یکشنبه ، 4 آبان 1399

کنفرانس اربیل نقشه آمریکا برای تجزیه عراق است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد، دولت منطقه کردستان عراق دیروز پنجشنبه کنفرانس مبارزه با تروریسم و افراط‌گری شبه‌نظامیان را با حضور نمایندگان پارلمانی و دولت‌های محلی استان‌های پرتنش عراق و سفرای آمریکا، انگلیس و اتحادیه اروپا در اربیل برگزار کرد.

کنفرانس مبارزه با تروریسم در اربیل جنجال زیادی را به راه انداخته و برخی مقامات عراقی از جمله رئیس پارلمان عراق و تعدادی از شیوخ اهل تسنن این کشور آن را  به دلیل رنگ و بوی طائفه‌ای تحریم کرده‌اند.

«طارق الهاشمی»، معاون اسبق رئیس جمهور عراق و رافع العیساوی وزیر دارایی پیشین این کشور هم که دو متهم فراری هستند از جمله حضار این کنفرانس بودند

برگزارکنندگان این کنفرانس از شخصیت‌های برجسته اهل تسنن استان‌های بغداد، کرکوک، الانبار، دیالی، صلاح‌الدین و نینوا برای حضور در این کنفرانس دعوت کردند و استان اربیل به عنوان محل برگزاری این کنفرانس انتخاب شده چرا که ورود برخی از این افراد به استان‌های ذکر شده و همچنین شهر بغداد ممنوع شده است.

در همین ارتباط شخصیت‌هایی عراقی با ابراز تعجب از برگزاری کنفرانس  مبارزه با تروریسم در کردستان عراق و آن هم صرفا با حضور شخصیت‌های خاص تاکید کردند: علامت سوال های زیادی درباره اهداف واقعی این کنفرانس وجود دارد.

شخصیت‌های عراق تاکید کردند که این کنفرانس نقشه آمریکا است که آخر و عاقبت آن به تقسیم عراق و منطقه منتهی می شود.

«فالح الخزعلی»، نماینده ائتلاف ملی در پارلمان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد تاکید کرد: کنفرانس اربیل با حضور رهبران و شخصیت‌هایی برگزار می شود که تحت پیگرد دستگاه قضایی عراق هستند و معنایش این است که کردها با استقبال از افرادی همچون طارق الهاشمی، رافع العیساوی، علی حاتم السلیمان و دیگرانی که مردم الانبار، نینوا و دیگر استان های پر تنش عراق با آنها مخالفند،دستگاه قضا و قانون عراق را به سخره گرفته‌اند.

خزعلی افزود: آمریکایی‌ها  و اسرائیلی‌ها وقتی طرح خود در سوریه را ناکام دیدند تحرکات خود را متوجه عراقی کردند که سرشار از ثروت نفتی است و متاسفانه پایگاه تروریست‌ها هم بوده است.

نماینده پارلمان عراق با تمجید از عشایر اهل تسنن در برخی مناطق عراق که با سرویس‌های امنیتی در مبارزه با تروریسم همکاری می‌کنند و در عین حال بی‌تفاوتی عشایر موصل را شرم آور خواند و گفت: ما همه عشایر را به مقاومت، ثبات و صبر در برابر تروریسم دعوت می کنیم.

کنفرانس اربیل ابزار آمریکا برای پیاده کردن نقشه تجزیه عراق

الخزعلی تصریح کرد: آمریکایی‌ها همچنان درصدد  تقسیم منطقه هستند و برگزاری کنفرانس اربیل تاییدی بر این مطلب است که پروژه تجزیه منطقه که از سوی جوزف بایدن مطرح شده بود در حال محقق شدن است.

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات دریافتی حملات داعش برای نابودن کردن این اقلیت شیعی در شمال عراق و در نهایت عملی شدن طرح آمریکایی تقسیم عراق و منطقه است زیرا وقتی عراق تجزیه شود منطقه هم متاثر از این امر خواهد شد اما مبارزان مردمی در سوریه و عراق همه نقشه‌های آمریکایی و اسرائیلی را ناکام می‌گذارد.

هشدار درباره بازگشت اختلافات فرقه‌ای به عرصه سیاسی عراق

از سوی دیگر «عزیز جبر شیال»، استاد علوم سیاسی بغداد هم در گفت‌وگو با فارس تاکید کرد: برگزاری این دست کنفرانس‌ها بدون هماهنگی با دیگران هیچ منفعتی نخواهد داشت زیرا این امر بخشی از تلاش‌ها برای اعمال فشار سیاسی بر دیگران است و موجب بازگشت مسائل صورت گرفته در دولت سابق به عرصه سیاسی عراق است در حالی که ما اکنون از دولت وفاق ملی برخورداریم که دیدگاه و هدف مشخصی به نام مبارزه با داعش دارد و اگر هدف این کنفرانس هم مبارزه با داعش است پس با هر کسی می‌خواهند گرد هم جمع شوند به استثنای آنهایی که در ریختن خون مردم عراق دست داشته تا حرمت خون آنها را نگاه دارند اما درباره اختلافات دیدگاه‌های سیاسی مشکلی وجود ندارد زیرا هر کسی دیدگاه خودش را دارد.

جبر شیال تاکید کرد: برگزاری کنفرانس‌هایی با حضور افرادی صاحب  دیدگاه‌های ضد و نقیض با یکدیگر هم اقدام خوبی است زیرا کنفرانس‌ها با حضور افرادی متفق الرای برگزار نمی‌شود بلکه آرای مختلف در این کنفرانس‌ها مطرح شده و نتایجی مشترک از آن گرفته می‌شود.

استاد علوم سیاسی دانشگاه بغداد تاکید کرد: اما مساله اینجاست که اگر این کنفرانس‌ها برای آشتی بین صاحب نظران سیاسی مختلف در عراق برگزار شده است باید ارزیابی از افراد دعوت شده در آن هم به عمل آید چرا که آنهایی که نه به خاطر مسائلی سیاسی بلکه صرفا از لحاظ حقوقی تحت پیگرد هستند و دستشان به خون مردم عراق آغشته شده شایستگی حضور در گردهمایی هایی برای تعیین سرنوشت ملت عراق ندارند.

وی افزود: وقتی که معاون رئیس جمهور عراق این کنفرانس را ترتیب می‌دهد آیا ریاست جمهوری و قوای سه گانه را در جریان آن گذاشته است زیرا که می‌دانیم هر گونه فعالیت‌ها وبرنامه‌هایی درباره عراق باید توافقی باشد و شرم آور است که هر کدام از نمایندگان رئیس جمهور در راه خودشان حرکت می‌کنند .

از سوی دیگر محمود المفرجی روزنامه نگار و نویسنده عراقی هم با انتقاد از برگزاری کنفرانس اربیل گفت: کنفرانس اربیل با برگزیدن نام «کنفرانس اعراب برای مبارزه با تروریسم» برای خود درصدد بود نشان بدهد که همه عرب‌های عراقی در آن حضور دارند در حالی که شرکت‌کنندگان در آن تنها عرب‌های اهل تسنن بودند و این در نوع خود، اوج طائفه گرایی است.

وی افزود: جای تعجب است که دولت هیچ موضعی در قبال برگزاری این کنفرانس اتخاذ نکرده که تروریست‌ها و افراد تحت تعقیب دستگاه قضایی که دستشان به خون مردم عراق آغشته است در آن شرکت کردند و کسانی که با نادیده گرفتن این مسائل با دشمنان دولت گرد هم آمده اند در حقیقت بزرگ ترین ضربه را به دولت وارد کرده اند.

آمریکا دولت عراق را نادیده گرفته و خودسرانه کردها را تسلیح می‌کند

این روزنامه نگار عراقی در پایان تصریح کرد: ما نمی دانیم این سیاست‌ها ما را به کجا سوق می دهد بخصوص که آمریکا با نادیده گرفتن آشکار دولت و تسلیح کردها و فردا با دعوت آشکار به انفصال و جدایی عراق این کشور را نابود خواهد کرد.

انتهای پیام/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 28-09-1393, 12:53

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا