به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 30 مهر 1399

انتشار زندگی‌نامه مستند و تاریخی آیت‌الله بهاء‌الدین محلاتی در سوره مهر

محمدجواد مرادی نیا در گفتوگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس پیرامون کتاب مستند خود اظهار داشت: کتاب مستند زندگینامه آیتالله بهاءالدین محلاتی بزودی منتشر خواهد شد.

وی در ادامه ناشر این اثر را انتشارات سوره مهر معرفی کرد و پیرامون کتاب بیان داشت: آیتالله بهاءالدین محلاتی از یاران امام (ره) و رهبر مردم استان فارس در جریان انقلاب اسلامی بودند.

به گفته مرادینیا، به این دلیل که مخاطب این اثر نوجوانان خواهند بود حجم کتاب در قالب 120 صفحه با نثری روان نوشته شده است و علیرغم مستند بودن کتابی با ویژگیهای مستند تاریخی است.

این مولف در ادامه نثر اثر را ساده و محتوای آن را حاوی اسناد و مدارک پرونده ایشان موجود در ساواک و اطلاعات مندرج در نشریات کتابها دانست و افزود: آیتالله بهاءالدین محلاتی و پدر ایشان افراد مبارزی بودهاند و در زمان حمله انگلستان به ایران در زمان جنگ جهانی اول که قصد اشغال جنوب ایران را داشتند پدر ایشان به همراه آیتالله بهاءالدین محلاتی که نوجوانی بیش نبود از شیراز به به دشتستان حرکت کردند تا در مبارزه حضور یابند.

مرادی نیا با تاکید بر اینکه داستان کتاب از نقش پدر ایشان در مبارزات ضد استعماری آغاز شده و به مبارزات آیتالله و پیروزی انقلاب و سپس فوت ایشان منتهی میشود توضیح داد: مرحله مهم زندگی آیتالله بهاءالدین محلاتی زمان بازداشت و دستگیری در خرداد سال 42 همزمان با دستگیری امام خمینی بود که ایشان در شیراز و آقای حسن قمی در مشهد دستگیر شده و به تهران منتقل می شودند تا به عنوان رهبران بزرگ تحت نظر باشند، در این مدت با امام بوده و در ادامه داستان ادامه می یابد.

وی در پایان زمان احتمالی انتشار این اثر انقلابی را همزمان با دهه فجر عنوان کرد.

گفتنی است، شیخ بهاءالدین محلاتی در سال 1314 متولد شد و در سال 1360 شمسی در شیراز درگذشت، او از علمای تراز اول ایران و مرجع تقلید بخش قابل توجهی از اهالی شهر شیراز و استان فارس بود.

وی پسر آیتالله شیخ محمدجعفر محلاتی بود. در هفت سالگی در خدمت پدر به شیراز رفت و تحصیلات ابتدائی را در مدرسه شریعت به پایان رسانید. از آن پس هشت سال در محضر پدرش و میرزا محمد صادق مجتهد فقه و اصول را خواند.

آنگاه مدتی حکمت الهی را در خدمت حاج سیدعلی حکیم کازرونی تلمذ کرد. سپس، عازم نجف شد و ده سال در مجلس درس آقاضیاءالدین عراقی و شیخ محمد کاظم شیرازی و محمدحسین نائینی حضور یافت تا به اخذ اجازه و ارتقاء به مقام اجتهاد رسید و در سال 1349 به شیراز بازگشت.

محلاتی در شیراز مسجد مولی را محل اقامه نماز جماعت و تدریس خود قرار داد و انجمن دین و دانش را تأسیس کرد. پس از مدتی، بهعنوان مرجع تقلید بخشی از اهالی شیراز و فارس قرار گرفت و...

انتهای پیام/و

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 28-09-1393, 12:53

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا