به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 9 آبان 1399

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها: بین دین و علم تعارضی وجود ندارد

بخشی از فرصتهای مطالعاتی اساتید در حوزههای علمیه بگذرد

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها: بین دین و علم تعارضی وجود ندارد

» سرویس: دانشگاه و حوزه - فرهنگي

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها با اشاره به لزوم برقراری ارتباط و وحدت بین دو نهاد مهم حوزه و دانشگاه، آن را وصلتی تمدن ساز توصیف و همچنین پیشنهاد کرد: بخشی از فرصتهای مطالعاتی اساتید دانشگاه به جای کشورهای خارجی، در حوزههای علمیه بگذرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان، حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در سیزدهمین همایش سراسری دبیران هم اندیشی استادان دانشگاههای کشور که به مناسبت هفته وحدت حوزه و دانشگاه در مشهد مقدس برگزار میشد، فعالیتهای هم اندیشی در دانشگاهها را نمونه بارزی از وحدت حوزه و دانشگاه خواند و افزود: وحدت حوزه و دانشگاه عمدتا مرهون تولید علوم انسانی واسلامی است و در حقیقت دستیابی به تحول علوم انسانی بدون وحدت حوزه و دانشگاه امکانپذیر نخواهد بود.

وی ادامه داد: البته تحول در علومانسانی به معنای بیقیمتکردن و ارزش ننهادن به تلاشهای گذشته در حوزه علوم انسانی نیست.

محمدیان با بیان اینکه تلاش برای گسترش علوم برای ما ارزشمند است، ادامه داد: اما معتقدیم اگر از مبانی وحیانی نیز برای تولید علم کمک گرفته شود، این علوم بسیار زلالتر، خالصتر و همچنین کاملتر خواهد شد.

به گفته رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، وحدت حوزه و دانشگاه امروز به مرحله کمال خود نزدیک شده است، مرحله کمال این وحدت تولید علوم انسانی است البته باید توجه داشت این مسیر بسیار طولانی است.

محمدیان یادآورشد: یکی از راهها برای طی این مسیر این است که بخشی از فرصتهای مطالعاتی اساتید دانشگاه به جای کشورهای خارجی، در حوزههای علمیه بگذرد، این ارتباط منجر به تشکیل قطبهای مشترک در حوزه و دانشگاه برای تولید علم خواهد شد.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاهها اضافه کرد: البته یکی دیگر از لازمههای طی این مسیر تغییر رویکرد و نگاه به مقوله علم است. در حقیقت بین دین و علم تعارضی وجود ندارد و بحث امروز ما علم دینی است و تولید علم دینی نیز در نتیجه وحدت حوزه و دانشگاه صورت خواهد گرفت.

محمدیان با بیان اینکه اگر علم، علم باشد منشاء الهی دارد، بیان کرد: در حقیقت علم نمیتواند غیرالهی باشد با این نگاه همه علوم مقدس خواهند شد و علم مقدس تنها اختصاص به حوزههای علمیه نخواهد داشت.

وی افزود: اگر علم مقدس شود عالم و محیط علمی نیز به تبع آن مقدس میشود و همین نگاه است که موجب تعالی دانشگاه و تمدن سازی خواهد شد.

محمدیان در بخش دیگری از سخنان خود این همایش را فرصتی برای شناسایی آسیبها عنوان کرد و ادامه داد: اصل این حرکت باید تقویت شود در سطح وزارتخانه و دانشگاه آزاد نیز فضای کلی نسبت به این موضوع مثبت است و مانعی اصلی وجود ندارد. باید چتر دانش افزایی برای همه اساتید دانشگاهی باز شود.

محمدیان خاطر نشان کرد: امروز شاهد این هستیم که در هر استان یک اتاق فکر دانشگاهی شکل گرفته است این در حالیست که ما بیش از 300 دفتر هماندیشی در اختیار داریم که دولت میتواند از آن استفاده کند و ما این آمادگی را داریم که این فضا را در اختیار ایشان قرار دهیم.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 28-09-1393, 10:32

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا