به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 1 آبان 1399

پیشنهادی برای ارتقای موسیقی بانوان

پیشنهادی برای ارتقای موسیقی بانوان

» سرویس: فرهنگي و هنري - تجسمي و موسيقي

«نازلی بخشایش» از ثبت یک گروه جدید موسیقی به نام «رز» خبر داد. او همچنین دربارهی سطح کیفی کنسرتهای بانوان سخن گفت و یک راهکار نیز ارائه کرد.

این هنرمند در گفتوگو با خبرنگار بخش موسیقی ایسنا، اظهار کرد: سال 1385 یک گروه موسیقی را به نام «مهرنوا» ثبت کردم. فعالیت این گروه بهگونهای بود که نوازندگان بهصورت ثابت، اما با خوانندگان مختلف همکاری میکردند. «مهرنوا» با 10 خواننده اجرا داشت و تلاشش این بود که ارکسترمحور باشد. البته با همین گروه، در بخش بانوان نیز با خوانندگان مختلفی همکاری کردهایم.

بخشایش بیان کرد: چندی است که گروه موسیقی «رز» را ثبت کردهایم که قرار است، خوانندهی آن نسرین صفوی باشد. او میخواست که گروهی باشد تا بهطور ثابت با آن کار کند.

او دربارهی کنسرت گروه «رز» که قرار است بهزودی به سرپرستی خودش به صحنه برود، اظهار کرد: این کنسرت دو بخش خواهد داشت؛ بخش اول، با حرکات آیینی سهیلا عزیزی آغاز میشود و با حرکات آذری همراه است، البته قطعات خاطرهانگیزی نیز در این کنسرت شنیده میشود.

این نوازندهی ساز «چنگ» ادامه داد: خانم عزیزی در این کنسرت، برنامهای با یک قطعه از حسین علیزاده اجرا خواهد کرد و قطعاتی از چند آهنگساز قدیمی نیز اجرا خواهد شد. او با یک قطعهی خراسانی نیز اجرا خواهد داشت.

بخشایش با بیان اینکه پیانو، تار، ویلنسل، فلوت و درامز سازهای اصلی گروه «رز» را تشکیل میدهند، گفت: اولین اجرای نسرین صفوی سال گذشته با گروه «مهرنوا» روی صحنه رفت. اکنون هم قصد داریم قطعات متفاوتی را در این کنسرت ارائه کنیم.

این پیانیست یادآوری کرد: نکتهی مهم در کنسرت ما این است که سعی کردهایم، از ساز تار بهعنوان یک ساز ایرانی در کنار سازهای غربی استفاده کنیم و حس ایرانی را در کنار هارمونی و تنظیم غربی تداعی کنیم.

بخشایش اظهار کرد: همهی قطعات را برای این کنسرت تنظیم کردهایم که این اتفاق در موسیقی بانوان کمتر رخ میدهد. قطعات خاطرهانگیز هم در این کنسرت شنیده خواهند شد.

او بیان کرد: هدف مهمی که همیشه آن را دنبال میکنم، معرفی زنان خواننده است. من در زمینهی موسیقی بانوان با چهار خواننده کار کردهام و دو نفر از این خوانندگان کارشان را با «مهرنوا» آغاز کردند؛ زنان خوانندهای که خیلی استعداد دارند و فضا برای معرفی کارشان وجود ندارد. به هر حال، زنان نمیتوانند آلبوم منتشر کنند و سختتر میتوانند خود را در جامعه مطرح کنند.

وی افزود: کنسرت بانوان، مقولهی خوبی است، اما باید سطح کار آنها را از لحاظ کیفی ارتقا داد. گاهی وقتها بخش بانوان را جدی نمیگیرند. البته ما استادان بزرگی را مانند هنگامه اخوان و سیمین غانم داریم که قابل احتراماند؛ اما بهطور کلی از لحاظ کیفیت، بخش بانوان اختلاف زیادی با سایر بخشها دارد.

بخشایش معتقد است: در چند سال اخیر، تعداد کنسرتهای بانوان بیشتر شده و خوانندگان زیادی کار خود را شروع کردهاند که به اعتقاد من، اتفاق خوبی است.

سرپرست گروه «رز» دربارهی فضای کنسرتهای بانوان نیز اظهار کرد: در 80 درصد کنسرتهای بانوان، نوازندگان و قطعات مشترکاند. مخصوصا در موسیقی سنتی این اشتراکات بیشتر وجود دارد.

او در همین راستا پیشنهاد کرد: اگر نوازندگان حرفهای زن که در ارکسترهای عمومی فعالیت میکنند، در فضای موسیقی بانوان حضور پیدا کنند، سطح کارها قطعا تغییر خواهد کرد.

گروه موسیقی «رز» به سرپرستی نازلی بخشایش 4 و 5 دیماه در فرهنگسرای نیاوران اجرا خواهد داشت. خوانندهی گروه در این کنسرت نسرین صفوی است و سهیلا عزیزی نیز او را برای اجرای حرکات آیینی همراهی میکند.

انتهای پیام

در زمینهی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • «ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بیاحترامی به اشخاص، قومیتها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزههای دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر میشود.
نام و نام خانوادگی*
ایمیل
متن نظر*
● تعداد نظرات (0)
تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 28-09-1393, 10:30

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا