به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : سه شنبه ، 29 مهر 1399

فضای ادبیات داستانی سرد شده است

سمیرا اصلانپور:

فضای ادبیات داستانی سرد شده است

» سرویس: فرهنگي و هنري - ادبيات و نشر

سمیرا اصلانپور فضای نشر ادبیات داستانی را سرد توصیف کرد.

این نویسنده در گفتوگو با خبرنگار ادبیات و نشر ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر فضا در حوزه ادبیات داستانی مقداری سرد است و نویسندگان رغبتی به نگارش داستان ندارند، چرا که بحث خوانش داستان از مدتهای دور مسئله ما نبوده است. اینکه جشنوارههای ادبی شکل میگیرند و آثاری به عنوان آثار برتر شناخته میشوند، هیچ عادت مطالعهای را ایجاد نمیکند. در شرایطی که آموزش و پرورش نمیخواهد فرهنگ مطالعه را در میان جوانان ساماندهی کند و مسئولان به دنبال جریانسازی با اتکا به آثار برگزیده نیستند، چه رغبتی برای نویسنده باقی میماند که بخواهد کار خود را دنبال کند؟

او در ادامه گفت: در حال حاضر هر چقدر هم جشنوارههای ادبی ما جوایزی را به نویسندگان بدهند این مسئله تأثیری در ادبیات داستانی ما ندارد، چون جریانسازی نمیشود و انگیزهای ایجاد نمیشود. انگیزه زمانی ایجاد میشود که منِ نویسنده ببینم آثارم با تیراژ بالا چاپ میشود ولی در حال حاضر ناشران بویژه ناشران دولتی بیشتر تلاش خود را معطوف به دو - سه کار موفق کرده و صرفا روی آنها مانور میدهند، سرمایهگذاری میکنند و تبلیغاتش را بر عهده میگیرند. در چنین فضایی چه جایی برای رونقگیری ادبیات داستانی است؟

این نویسنده که رمان «چهل ستون یک آسمان» را بر اساس زندگی عبدالله میثمی فرمانده سپاه پاسداران در اصفهان است نوشته است، در توضیحی در اینباره گفت: تمام زندگی عبدالله میثمی در این رمان گنجانده شده است. اگرچه سعی شده است به شرایط قبل از انقلاب و فعالیتهای ایشان در این برهه زمانی که باعث حبس ایشان شده تأکید بیشتری شود ولی در نهایت رمان، رمان یکدستی است که نشر فاتحان مسئولیت انتشار آن را بر عهده دارد.

«خیاط شهر ما» عنوان آخرین کتاب چاپشده اصلانپور است که به داستانهایی از زندگی رجبعلی نکوگویان (خیاط) اختصاص دارد. این رمان هماکنون چاپ پنجم خود را پشت سر میگذارد. «خیاط شهر ما» شامل 40 قصه است و حاصل تلفیق دو کتاب «هفت دریا شبنم» و «یک شهر، یک خیاط» است که علاوه بر قصههای جدید، داستانهایی را که پیش از این در دو کتاب چاپ شده بود نیز در خود جای داده است. داستانهای موجود در این کتاب بیشتر منعکسکننده رفتار، سلوک اجتماعی، کرامات اخلاقی و ارتباط «شیخ رجبعلی نکوگویان» با مردم و خاطرات اوست.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 28-09-1393, 10:30

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا