به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 26 دی 1397

نخستین تعاونی توسعه و عمران شهری تاسیس شد

در کرمان

نخستین تعاونی توسعه و عمران شهری تاسیس شد

» سرویس: اقتصادي - تعاون و اشتغال

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امروز نخستین تعاونی توسعه و عمران شهری استان در شهرستان کرمان تاسیس میشود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، حمید کلانتری در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه باید فرهنگ تعاون در کشور شکل بگیرد اظهار کرد: یکی از ضعفها در رفتار اجتماعی این است که روحیه تعاون و همکاری آنزطوآنطور که شایسته است در کشور جاری و ساری نیست.

وی افزود: استعداد انجام کارهای فردی هم در استان کرمان و هم در سطح کشور بالاست اما متاسفانه روحیه کار تیمی ضعیف و باید تقویت شود چراکه آثار اجتماعی تعاون، ارتقا روابط اجتماعی، تقویت عدالت اجتماعی در جهت فقرزدایی و ... است.

کلانتری بیان کرد: اگر بسیاری از فعالیتهای اجرایی به خوبی پیش نمیرود به دلیل عدم وجود روحیه تعاون است از این رو راهبرد نخست ما، توسعه و ترویج این فرهنگ و آشنایی جامعه با ارزشهای تعاون است.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اصحاب رسانه، نمایندگان مجلس و افراد موثر در زمینه فرهنگ باید جهت ارتقا فرهنگ همکاری و تعاون تلاش کنند.

وی سپس اظهار کرد: در سطح دنیا نزدیک به دو میلیون و 600 هزار تعاونی فعال وجود دارد که دارای یک میلیارد نفر عضو هستند و در بسیاری از فعالیتهای اقتصادی، فعالیتهای بانکداری، حوزه خدمات و ... فعالیت کنند.

کلانتری تصریح کرد: بخش زیادی از مسکن در کشور ما نیز توسط تعاونیها ساخته و مدیریت میشود ضمن اینمکه بخش عمدهای از توزیع کشور در اختیار تعاونیها بوده و بیش از چهار و نیم میلیون نفر در آنها عضویت دارند.

وجود 102 هزار تعاونی در سطح کشور

وی با اشاره به اینکه در سطح کشور 102 هزار تعاونی مختلف وجود دارد افزود: از این تعداد 880 هزار تعاونی اعتبار، 1600 تعاونی تامین نیاز تولیدکنندگان، 3100 چند منظوره، 2200 تعاونی حمل و نقل، 17 هزار و 700 تعاونی صنعتی، 25 هزار کشاورزی، 12 هزار مسکن، بیش از 1250 مورد تعاونی معدنی و 28 هزار تعاونی در رشتههای دیگر فعالیت میکنند.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به تعاونی تولیدکنندگان اشاره کرد و گفت: این تعاونیها در رشتههایی که افراد تولید مشابه دارند تشکیل شده و خدمات مشترکی را انجام میدهند مانند حوزه کشاورزی، پزشکی، قالیبافی و ... .

کلانتری بیان کرد: هم اکنون 70 درصد حمل و نقل بار در بین جادهها و بیش از 20 درصد حمل و نقل درون شهری توسط تعاونیها انجام میشود.

وی افزود: به علاوه 700 تعاونی دهیاری وجود دارد که در کشور 60 درصد دهیاریها را تحت پوشش خود قرار داده و میتوانند نقش محوری در توسعه روستا ایفا کنند ضمن اینکه 352 تعاونی سهام عدالت نیز در سطح شهرستانها فعالیت میکنند که 48 میلیون نفر (64 درصد جمعیت کشور) را دربرمیگیرند.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجموع تعاونیهای کشور برای یک میلیون و 600 هزار نفر اشتغال ایجاد کردهاند و یکی از تعاونیهایی که جدیداً راهاندازی شده تعاونی توسعه و عمران شهرستان است که تاکنون 11 مورد در شهرستانها تاسیس شده و هشت مورد دیگر نیز در شرف راهاندازی هستند.

کلانتری یادآور شد: امروز نخستین تعاونی توسعه و عمران شهری استان در شهرستان کرمان تاسیس میشود، این تعاونی فراگیر بوده و باید نیم درصد از جمعیت شهرستان به عضویت آن درآیند تا رسمیت یابد.

وی با اشاره به اینکه تعاونیها چتر توسعه اشتغال برای کشور و به ویژه جوانان هستند اظهار کرد: در صورتیکه هفت نفر از فارغالتحصیلان دانشگاهی نیز دورهم جمع شوند میتوانند تعاونیهای دانشبنیان را ایجاد کنند که هم اینک در سطح کشور 500 تعاونی در این زمینه وجود دارد و مورد تاکید وزارت تعاون و همچنین مورد حمایت بنیاد نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری قرار دارند.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از صحبتهای خود گفت: در استان کرمان نیز قرار شد تعاونیهای محصولمحوری در زمینه خرما و مرکبات و همچنین در زمینه معدن تشکیل شوند.وی ادامه داد: نباید اجازه دهیم به دلیل تخطی 10 تعاونی، 1000 تعاونی دیگر زیر سوال بروند و البته امیدواریم توان نظارتی ما نیز تقویت شود.

کلانتری ادامه داد: همچنین روز گذشته در یک اقدام خوب، تفاهمنامهای با استانداری کرمان امضا شد که یکی از ابعاد آن تشکیل ستاد توسعه و هماهنگی تعاونیها زیر نظر شخص استاندار و با عضویت دستگاههای ذیربط است.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان خاطرنشان کرد: ما با تمام علاقه اعلام آمادگی کرده و در راستای تقویت تعاونیها هرگونه کمکی که درتوانمان باشد را انجام خواهیم داد اما تعاونیها نیز نباید نگاهشان به دولت باشد بلکه اگر جایی دولت نتوانست کمک کند خودشان باید به استعداد، توان، خلاقیت و تلاش خود اتکا کنند.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 27-09-1393, 20:32

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی