به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 28 دی 1397

سرمایه ساکنان بافت فرسوده نباید با بی دقتی در ساخت و سازها از بین برود/لزوم نظارت و کنترل و کیفیت در ساخت و سازها

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد سعید ایزدی در نشست شورای مرکزی نظام مهندسی کشور  خواستار کنترل ، نظارت و افزایش ارتقاء کیفیت در ساخت و ساز در محدوده ها و محلات هدف بازآفرینی شهری شد و گفت:حمایت دولت در محلات هدف بازآفرینی شهری و از سوی دیگر سرمایه های ساکنان که در امر نوسازی مشارکت می کنند ،نباید  به خاطر بی دقتی  در ساخت و ساز ها  از بین برود.

وی  با اشاره به اینکه بحث بافت های  فرسوده و تعبیر امروزی محدوده ها و محلات  بازآفرینی شهری  ناشی از  سرعت شتابان شهرنشینی ، جابجایی جمعیت شهری و نارکارآمدی نظام برنامه ریزی شهری  است گفت: بافت های  هدف بهسازی و نوسازی شهری  به پنج دسته تقسیم می شوند که اولی بافت های تاریخی هستند.

*بافت های تاریخی با وسعت در حدود  21 هکتار  در کشور  

وی افزود:بافت های تاریخی با وسعت در حدود  21 هکتار  در کشور  محدوده ها و محلاتی هستند که از توسعه شهری عقب افتاده اند و ساکنان دیگری در این مناطق اسکان پیدا کرده اند که البته این مناطق به دلیل تاریخی بودن به عنوان ثروتهای شهر ها محسوب می شوند.

ایزدی خاطر نشان کرد:دومین بافت هدف بافت های حاشیه نشین  و یا به عبارت دیگر سکونتگاههای غیررسمی  با وسعت 54 هزار هکتار هستند.

وی افزود: این بافت ها و محدوده ها خارج از برنامه رسمی توسعه شهری شکل گرفته اند که ساکنان آن با مسائل و مشکلات زیادی روبرو هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد:محدوده های ناکارامدی بافت میانی مراکز شهر سومین بافت هدف بهسازی محسوب می شوند که این بافت های نه تاریخی  هستند و نه غیررسمی بلکه بافت های در مراکز شهر ها با وسعت 54 هزار هکتار شناسایی شده اند.

ایزدی به سکونتگاههای روستایی که در شهر ها ادغام شده اند نظیر چیذر و ده ونک در شهر تهران اشاره کرد و گفت: البته باید از یکسری محدوده ها و سایتها که کاربری آنها همگونی با زندگی جاری شهرهای ما ندارند مانند زندانها و پادگانها نام برد.

وی افزود : در یک جمع بندی  می توان اذعات داشت که  در حدود  130 هزار هکتار  محدوده ها و محلات هدف بازآفرینی شهری در 495 شهر ، بالغ بر یک – سوم جمعیت کشور یعنی 20 میلیون نفر ، شناسایی شده است که خواسته و ناخواسته در حال گسترش است.

*شکل گیری محدوده و محلات هدف باز آفرینی شهری

ایزدی گفت : به دلیل ساخت و ساز نازل و بدون کنترل بصورت خواسته و به دلیل پدیده فقر شهری بصورت ناخواسته محدوده و محلات هدف باز آفرینی شهری شکل پیدا می کنند.

معاون وزیر راه و شهر سازی خواستار نظارت و کنترل بیشتر در ساخت و سازها در محدوده ها و محلات هدف شهری در کشور شد و گفت : باید نظارت ، کنترل و ارتقاء کیفیت ساخت و ساز در محدوده ها و محلات هدف شهری توجه بیشتری شود و سازمان های نظام مهندسی در سراسر کشور باید در این رابطه جدیت بیشتری به خرج بدهند.

وی افزود :چنانچه نظارت و کنترل و کیفیت در ساخت سازها صورت نگیرد، مجددا این  محدوده های فرسوده گسترش پیدا می کنند.

ایزدی تصریح کرد: با تصویب دولت 300 هزار وام نوسازی در اختیار ساکنان در محلات و محدوده های بازآفرینی شهری قرار خواهد گرفت.

وی گفت: خوشبختانه اخیرا رقم تسهیلات نوسازی نیز افزایش پیداکرده است و براساس تازه‌ترین مصوبه دولت، میزان سقف تسهیلات تامین مسکن در کلانشهرها 500 میلیون ریال، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 400 میلیون ریال و سایر شهرها 200 میلیون ریال شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: از یک سو  حمایت دولت در محلات هدف بازآفرینی شهری و از سوی دیگر سرمایه های ساکنان که در امر نوسازی مشارکت می کنند ،نباید به خاطر بی دقتی در ساخت و ساز ها از بین برود.

ایزدی گفت : بهسازی و نوسازی محدوده ها و محلات هدف شهری از ضروریات کشور است و مشارکت مردم و ساکنان در این محدوده ها شرط اصلی به شمار می رود.

*عملکرد شهرداریها، دولت و بخش خصوصی در پر رنگ کردن نقش مردم در مشارکت و نوسازی

وی عملکرد شهرداریها، دولت و بخش خصوصی در پر رنگ کردن نقش مردم در مشارکت و نوسازی باز آفرینی شهری را بسیار مهم خواند و افزود: با تدبیر و چاره اندیشی درست  در خصوص انجام فرایندبهتر نوسازی محلات و محدوده های هدف شهری علاوه بر افزایش مشارکت مردم ، سرمایه ها نیز حفظ و افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام/ک

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 27-09-1393, 20:26

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی