به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 28 دی 1397

حمایت بین‌المللی از بولیوی در اختلافات دریایی با شیلی

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس در آمریکای لاتین به نقل از «ای‌بی‌آی»، «آلوارو گارسیا لینرا» معاون رئیس‌جمهور بولیوی روز گذشته طی نشستی مطبوعاتی که در «لاپاز» پایتخت این کشور برگزار شد از شیلی درخواست کرد این واقعیت را بپذیرد که در درگیری دریایی آنها، بولیوی از حمایت جامعه بین‌الملل برخوردار است.

«لینرا» در این خصوص خاطرنشان کرد: شیلی نباید از قرن بیست و یکم، از جهان، از حقیقت و عدالت فاصله بگیرد؛ درخواست بولیوی مبنی بر حق خود برای دسترسی به دریا از حمایت بین‌المللی برخوردار است.

وی همچنین از اتحاد بولیواری برای ملت‌های آمریکای لاتین (آلبا) و همه نهادهای بین‌المللی، رؤسای جمهور و بخش‌های اجتماعی که بولیوی را در این درگیری تنها نگذاشته‌اند تشکر و قدردانی کرد.

معاون رئیس‌جمهور بولیوی تصریح کرد: تاریخ و ساختارهای قضایی بین‌المللی از درخواست ملت بولیوی پشتیبانی می‌کنند و خشم و شکایت نمی‌تواند این حقیقت را کتمان کند.

سخنان «لینرا» در پاسخ به اظهارات صورت گرفته توسط وزارت امور خارجه شیلی مطرح شد که روز سه‌شنبه با ارسال بیانیه‌ای صراحتا محکمه سیاسی پیرامون موردی که هنوز در انتظار قطعنامه سازمان ملل متحد می‌باشد را رد کرد و آن را دخالتی غیر قابل قبول دانست.

رسیدگی به مشکل بولیوی در دادگاه بین‌المللی لاهه که در سال 2013 مطرح شد، در حال حاضر به حالت تعلیق درآمده زیرا شیلی اتهاماتی را وارد و ادعا کرده که دادگاه مذکور صلاحیت لازم برای حل این پرونده را ندارد.

در سال 1879 دولت بولیوی قراردادی را که با یک شرکت شیلیایى منعقد کرده بود، نقض کرد و این اختلاف میان شیلی و بولیوی منجر به وقوع جنگ «اقیانوس آرام» بین سال های 1879 تا 1883 گردید.

از سال 1904 و پس از عقد قرارداد صلح میان شیلی و بولیوی روابط این 2 کشور رو‌به تیرگی گرایید؛ در این قرارداد بولیوی ساحل هم‌مرز با شیلی و همچنین با اقیانوس آرام را از دست داد.

دولت شیلی مدعی است، که این پیمان در سال 1924 از سوی نمایندگان پارلمان دو کشور تایید شده و فقط مرزهای خاکی و دریایی آنها را مشخص می‌کند که بر این اساس بولیوی نمی‌تواند حق دسترسی آزاد به اقیانوس و یا هر‌گونه ادعای ارضی در این زمینه داشته باشد.

بولیوی در قرن چهاردهم طی جنگ اقیانوس آرام راه‌های ارتباطی خود را با آب‌های آزاد این اقیانوس از دست داد و اکنون به دنبال احیای این مناطق و به نتیجه رسیدن مذاکراتش در دادگاه بین‌المللی لاهه که بیش از یک قرن به طول انجامیده می‌باشد.

انتهای پیام/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 27-09-1393, 20:25

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی