به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : شنبه ، 26 آبان 1397

اجلاس «مرکوسور» در آرژانتین پایان یافت

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»، رؤسای جمهور بازار مشترک جنوب (مرکوسور) که در نشست این سازمان حضور داشتند با «خوزه موخیکا» رئیس جمهور اروگوئه که برای آخرین بار به عنوان رهبر یکی از کشورهای عضو این سازمان حضور پیدا کرده بود، خداحافظی کردند؛ در نشست بعدی مرکوسور «تاباره باسکز» به عنوان رئیس جمهور اروگوئه حضور خواهد یافت.

رؤسای جمهور «مرکوسور» در چهل و هفتمین اجلاس این سازمان در مورد یکپارچگی کشورهای آمریکای لاتین برای مبارزه با تهاجمات سیاسی و اقتصادی کشورهای امپریالیسم از جمله حمله صندوق کرکس به آرژانتین در شهر «پارانای» این کشور به بحث و گفت و گو پرداختند؛ در این اجلاس درباره مسائلی همچون عضویت کامل بولیوی در مرکوسور و توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا نیز مذاکراتی صورت گرفته است.

«کریستینا فرناندز» رئیس جمهور آرژانتین در آغاز سخنرانی خود در اجلاس مرکوسور گفت: توسعه و پیشرفت واقعی یک کشور بدون رشد عواملی که به نفع مردم باشد حاصل نخواهد شد.

«دیلما روسف» رئیس جمهور برزیل در این نشست گفت: مرکوسور گسترده‌ترین طرح‌های ابتکاری را از زمان تأسیس این سازمان برای ایجاد یکپارچگی در بین کشورهای آمریکای لاتین داشته است.

«روسف» در این نشست همچنین در مورد رشد تجارت بین کشورهای عضو این سازمان که از 4 میلیارد دلار به 60 میلیارد دلار رسیده نیز صحبت کرده است.

«نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا نیز در این نشست بیان کرد: مرکوسور برای ایجاد وحدت و همگرایی بین کشورهای منطقه آمریکای لاتین همواره پیشتاز و پیش‌قدم بوده همانند اهدافی که «هوگو چاوز» رهبر فقید انقلاب بولیواری و «سیمون بولیوار» قهرمان ملی ونزوئلا دنبال می‌کردند.

امضای پیمان آسونسیون در پایتخت پاراگوئه از سوی رهبران کشورهای آرژانتین، برزیل، پاراگوئه و اروگوئه زمینه‌ساز تشکیل مرکوسور در مارس 1991 (اسفند 1369) شد.

هدف اولیه این کشورها از پیمان آسونسیون، دستیابی به همگرایی اقتصادی میان کشورهای امضا کننده پیمان از طریق ایجاد جریان آزاد کالاها و خدمات، تعیین یک تعرفه مشترک خارجی، پذیرش سیاست مشترک بازرگانی و هماهنگی سیاست‌های اقتصاد کلان و منطقه‌ای است.

در دسامبر 1994 (آذر 1373) پروتکلی تحت عنوان پروتکل اوروپترو به امضا رسید که در مورد وضعیت مرکوسور به‌ عنوان یک موجودیت قانونی بین‌المللی دارای مجوز جهت امضای توافقنامه‏‌هایی با سایر کشورها و نهادهای چند‌‌جانبه به بحث و بررسی پرداخته است.

مرکوسور تلاش‌های زیادی را در حوزه همگرایی اقتصادی منطقه‌ای همچون ایجاد منطقه تجارت آزاد مرکوسور با لغو تعرفه‌های مربوط به 85 درصد تجارت بین منطقه‌ای، دستیابی به توافق در خصوص رژیم لغو تدریجی عوارض مربوط به فهرستی از محصولات خاص و آغاز فعالیت اتحادیه گمرکی مرکوسور انجام داده است.

در حوزه توسعه همکاری با سایر نهادها نیز می‌توان به امضای چارچوب توافقنامه همکاری میان مرکوسور و اتحادیه اروپا جهت گسترش همکاری‌های بازرگانی و تجاری و تبدیل شدن مرکوسور به یکی از طرف‌های اصلی تجاری اتحادیه اروپا اشاره کرد.

قدرت اقتصادی ایالات متحده آمریکا همواره مهم‌ترین مانع پیش روی مرکوسور بوده و این کشور طی سالیان متمادی قدرت بلامنازع در آمریکای لاتین به شمار می‌رفته است؛ این وضعیت به دلیل ظهور جنبش‌های چپ، شکست الگوهای نولیبرال و ظهور اراده‌های ملی‌گرایانه‌خواهان تعیین سرنوشت خود، خطرات و معضلات قابل توجهی را برای منافع آمریکا ایجاد کرده است.

مرکوسور از کشورهایی چون آرژانتین، برزیل، پاراگوئه، اروگوئه و ونزوئلا تشکیل شده که اعضای کامل آن هستند؛ بولیوی، شیلی، کلمبیا، اکوادور و پرو نیز به عنوان کشورهای شریک در این سازمان فعالیت می‌کنند.

انتهای پیام/

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری فارس

تاریخ : 27-09-1393, 20:25

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی